قانون هوای پاک – شهرخوان


طبق قانون، ۲۳ نهاد دارای مسئولیت غیرمستقیم و ۱۹ نهاد بر اساس قانون هوای پاک دارای وظایف مستقیم و ثابت هستند که قابل پیگرد قانونی است.

قانون هوای پاک

به گزارش شهرخوان، تابستان ۱۳۹۵ بود که مجلس این قانون را با تمام بندهای مستمر آن تصویب کرد که انشعاب در این حوزه را جرم می دانست.

مسائل بهداشتی زندگی ۴۵ میلیون ایرانی است که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و هر ساله خسارات جانی و مالی زیادی به سلامت، اقتصاد و زندگی آنها وارد می شود.

قانون هوای پاک بر اساس ۳۴ ماده خود، دستگاه های اجرایی مختلف کشور از جمله وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، نیروی انتظامی، شهرداری ها، صدا و سیما و … را مکلف کرده است تا اقدامات لازم را انجام دهند. اجرای هوا را کنترل کنید. آلودگی در کشور

برخی از بندهای این قانون به شرح زیر است:

* قانون هوای پاک از سال ۱۳۹۵ جایگزین قانون راه های جلوگیری از آلودگی هوا می شود که در این قانون حدود ۱۷۶ «کار ماشینی» محاسبه شده است. وظایف دستگاهی به این معناست که موضوعاتی مانند نوسازی حمل و نقل عمومی به چندین دستگاه پرداخته می شود که موارد آماری است.

*براساس ماده ۲ قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست بر حسن اجرای این قانون نظارت دارد، بنابراین سامانه ای برای تقویت ارزیابی عملکرد دستگاه طراحی شده است که در سال گذشته توسعه داده ایم و به سیستم تبدیل شده است. استان ما تمام وظایف دستگاه مورد نیاز را در این سیستم آپلود می کنیم، دستگاه ها وظایف خود را در این سیستم بررسی می کنند. در مرحله بعد، آنها اقدامات را مستند می کنند، که تایید شده و به دولت ها و نهادهای نظارتی داده می شود.

* وظیفه اصلی قانون هوای پاک بر اساس نظر نخبگان و افراد مجرب به شرح زیر است. اول، لغو خودروهای فرسوده که حدود ۱۰.۹ درصد است، استانداردسازی مصرف سوخت خودروها حدود ۱۰.۸ درصد، بهینه سازی مصرف سوخت خانگی و صنعتی ۱۰.۵ درصد، توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی ۹.۲ درصد است. تامین مالی و ارزیابی عملکرد بر اساس بودجه ۷.۲ درصد و تجهیز نیروگاه ها به سیستم های کنترلی ۷.۲ درصد، توسعه انرژی های تجدیدپذیر ۶.۱ درصد و استانداردسازی سوخت مصرفی نیروگاه ها ۵.۹ درصد در آلودگی هوا نقش دارند.

*براساس بند (ب) ماده ۲۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، سازمان محیط زیست باید شهرهای آلوده را برای اخذ عوارض از خودروها معرفی می کرد، زیرا در قانون مشخص نشده است که علت واقعی آلودگی چیست، سازمان کلانشهرها ۳۰ تا ۶۰ درصد دارد معرفی شده است که خودروهای آنها در آلودگی هوا نقش دارند و بر اساس میزان استفاده و نوع خودرو عوارض اخذ می شود.

* بر اساس لایحه دولت در خصوص کاهش خودرو و ماده ۱۰ قانون سازمان صنعت خودرو، حمل کالا و مسافر با خودروهای فرسوده در کلان شهرها ممنوع است.

* در تبصره ۲ قانون بحث امحاء مطرح و تاکید شد که معادل ۲۵ درصد تیراژ تولید خودرو و موتورسیکلت باید لغو شود، بنابراین قطع خودرو لغو نشده است اما اکنون وجود ندارد. گواهی به جای دور ریختن

*براساس لایحه دولت در خصوص دفع خودروها، در صورت عدم وجود گواهی حذف کافی، خودروساز باید معادل ریالی آن را به صندوق ملی محیط زیست وارد کند، سپس شماره گذاری انجام شده و صندوق ملی محیط زیست در شکل کمک مالی وام رایگان یا تسهیلات اصلاحی، برای اعطای وام به صاحبان خودروهای دست دوم.

* تعویق استانداردهای آلایندگی خودروها در ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ بر اساس پیشنهاد رد این وزارتخانه به دلیل مشکلات تامین سوخت توسط دولت ابلاغ شد. سازمان های محیط زیستی بلافاصله به این مصوبه اعتراض کرده و خواستار لغو این مصوبه شدند. بنا به دستور معاون اول قوه قضائیه موضوع به کمیسیون برگشت و سازمان محیط زیست توصیه های خود را ارائه کرد. سازمان محیط زیست پیشنهادات خود را برای خودروهای سواری، دیزلی و موتورسیکلت در کمیسیون ارائه کرده و بر اساس خواسته های زیست محیطی و شرایط ملی، تصویب نهایی می شود.