فناوری جدیدی که بینایی را به نابینایان باز می‌گرداند – شما آنلاین هستید


فناوری جدیدی که بینایی را به نابینایان باز می گرداند
فناوری جدیدی که بینایی را به نابینایان باز می گرداند

ویرایش ژن CRISPR یکی از وعده‌های بزرگ پزشکی است، زیرا به ما امکان می‌دهد به بیماری‌هایی بپردازیم که قبلاً درمان آنها غیرممکن بود. CRISPR مخفف یک توالی تکراری در DNA باکتریایی است که به عنوان یک واکسن خودکار عمل می کند، بنابراین فرض می شود که می توان از آن برای درمان تقریباً استفاده کرد. […]

ویرایش ژن CRISPR یکی از وعده‌های بزرگ پزشکی است، زیرا به ما امکان می‌دهد به بیماری‌هایی بپردازیم که قبلاً درمان آنها غیرممکن بود.
CRISPR مخفف یک توالی تکراری در DNA باکتریایی است که به عنوان یک واکسن خودکار عمل می کند، بنابراین فرض بر این است که می توان از آن برای درمان تقریباً هر بیماری استفاده کرد.
از سال ۲۰۱۳ دانشمندان و پزشکان در تلاش هستند تا از CRISPR نهایت استفاده را ببرند، به طوری که در مبارزه با سرطان توجه زیادی به آن شده است. آخرین دستاورد این ژن، بینایی به افراد تقریباً نابینا بود.
بیماری که زندگیش در عرض چند ماه تغییر کرد کارلین نایت بود. کارلین نایت، همراه با هفت بیمار دیگر مبتلا به این بیماری نادر چشم، داوطلب شد تا DNA خود را با تزریق ابزار ویرایش ژن انقلابی CRISPR به طور مستقیم به چشم آنها ویرایش کند.
مشکل این فرآیند این است که کاری که CRISPR انجام می‌دهد این است که سلول‌ها را از بدن استخراج می‌کند، آنها را در آزمایشگاه ویرایش می‌کند و سپس آنها را به بیمار پیوند می‌دهد، که با بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی مادرزادی Leber (LCA) غیرممکن است.
زیرا سلول های شبکیه را نمی توان برداشت و دوباره داخل چشم قرار داد. بنابراین دکتر یک ویروس بی ضرر را برای حمل ویرایشگر ژن CRISPR مهندسی ژنتیکی کرد و میلیاردها ویروس مهندسی شده را در شبکیه چشم چپ بیمار کاشت.
زمانی که CRISPR در سلول های شبکیه قرار می گیرد، امید این است که جهش ژنتیکی که باعث بیماری می شود را مختل کند و با فعال کردن مجدد سلول های خفته بینایی را بازیابی کند.
پس از این تجربه، کارلین نایت بینایی خود را بهبود بخشیده است. مانند بسیاری از داوطلبان آزمایش شده. البته هیچ یک از بیماران بینایی خود را در حد افراد سالم بازیابی نکردند، اما می توانستند دوباره ببینند.
این فناوری جدید بینایی را به افراد نابینا باز می گرداند و می توان از آن برای درمان هر بیماری، مهم نیست که چقدر شدید باشد، استفاده کرد.
منبع: alwali.info