غار غار زنجان و زیبایی اسرارآمیز آن – شما آنلاین هستید


تور غار کاترپیلار زنجان

انکارناپذیر است که غار یکی از عجیب ترین و جذاب ترین مخلوقات طبیعت است و هر گوشه از آن دنیایی زیبا در دل خود دارد. یکی از جالب ترین و متنوع ترین غارهای ایران غار زنجان است که بهتر است مانند دیگر غارها از غار گردی زنجان کمک بگیر. زیرا غار مکانی است که اگر به طور کامل آن را نشناسید ممکن است شما را تهدید کند. علاوه بر بررسی زیبایی های این غار، مقدمات لازم برای بازدید از این غار را نیز با هم مرور خواهیم کرد.

چه کسی غار کتله خور را کشف کرد؟

زیبایی غار هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. برخی از آنها بسیار مرموز هستند. اما غارهای ترسناک و تاریکی وجود دارند که حاضر نیستید وارد آنها شوید چه برسد به اینکه یک روز مفرح را سپری کنید.

این اثر متعلق به مسافران و افراد حرفه ای است. کسانی که می خواهند از تعطیلات خود لذت ببرند و لحظات هیجان انگیز و ترسناکی را برای خود رقم بزنند.

امروزه تعداد غارهای غیرحرفه ای بیشتر از غارهای حرفه ای است. این افراد بیشتر به جنبه های تفریحی و ورزشی غار توجه دارند و جالب اینجاست که بیشتر غارها توسط این غارنشینان غیرحرفه ای کشف شده است. این علاقه مندان اغلب کوهنوردانی هستند که بیشتر به ماجراجویی علاقه دارند.

لازم به ذکر است که غار دور از دسترس و ترسناک نیست. غارها از جمله شگفتی های طبیعت هستند. غارهای علیصدر، رودافشان و کتله خور از مهم ترین غارهایی که افراد غیرحرفه ای یا گردشگران از آن بازدید می کنند می باشد.

بازدید از غار کتله خور زنجان شما را با دیدنی ها و شگفتی های این غار آشنا می کند. اما یک نکته جالب وجود دارد، بسیاری از مردم غار علیصدر همدان را با غار کتله خور زنجان اشتباه می گیرند و در جستجوی خود به دنبال غار علیصدر زنجان می گردند.

عوامل تشکیل غار کتله خور

عوامل مختلفی باعث تشکیل غارها می شود. این عوامل می تواند فرآیندهای شیمیایی، فرسایش آبی، نیروهای خاک، میکروارگانیسم ها، تنش، هوازدگی، حفاری انسانی باشد.

غار گردی زنجان مکانی دنج و راحت

نور تابیده شده در اطراف کف و سقف سنگی این غار جمعیت را مسحور می کرد. این نور زیبایی شگفت انگیزی در داخل غار ایجاد می کند و به همین دلیل غار زنجان را زیباترین غار جهان می نامند. برای رسیدن به این غار باید تا ۱۶۵ کیلومتری جنوب استان زنجان بروید تا از نزدیک شاهد زیبایی آن باشید.

کوتلخور معانی مختلفی از جمله تپه خورشید و روستای بی آفتاب دارد و واژه ای ترکی است. کتله به معنای پست و بلندی و ناهموار در غارها و خورها به معنای آسایش و آسایش است. در نهایت کتله خور به معنای راحت و راحت کم و بلند است.

غار کتله خور در میان کوه سقزلو قرار دارد و به گفته کارشناسان قدمت این تپه حدود ۳۰ میلیون سال است. زمان کشف این غار توسط انسان ها مشخص نیست، اما مردم گرماب داستان های زیادی از این غار دارند.

به عنوان مثال برخی از ساکنان معتقدند که عده ای وارد غار شده اند اما راه بازگشت را پیدا نکرده اند. غار کتله خور طاق مثلثی شکل به قطر ۷۰ سانتی متر است و تنها راه رسیدن به غار از همین قسمت است.

اما اگر علاقه مند به گشت و گذار در غار زنجان هستید، باید بدانید که باید هشت متر از مسیر را با سینه بالا رفته طی کنید. این غار به عنوان دومین غار بزرگ جهان و اولین غار جهان از نظر زیبایی شناخته می شود. در داخل این غار نما، گذرگاه ها، ستون های بزرگ و چند قندیل توخالی دیده می شود که از کمیاب ترین قندیل های یافت شده هستند.

در داخل این غار هرگز خسته نخواهید شد زیرا می‌توانید قندیل‌هایی به اشکال مختلف گل کلم، شیرهای خوابیده، پای شیر، پای فیل، لباس عروس، سگ، نخل‌های سوزان و غیره تماشا کنید. اما شگفت انگیزترین و جالب ترین چیز در مورد این غار این است که در هر گوشه از غار هوای متفاوتی را احساس خواهید کرد. مثلا ورودی غار سرد است اما هر چه جلوتر می رویم هوا گرمتر و رطوبت بیشتر می شود.

غار گردی زنجان، اسرارآمیزترین غار جهان

ایران غارهای زیادی دارد که برخی از آنها منحصر به فرد و خاص هستند. در این غارها شگفتی های طبیعی زیادی وجود دارد. اینها شامل استالاکتیت ها و فسیل های چشمگیر است که میلیون ها سال قدمت دارند. یکی از غارهای زیبا که تاکنون به اختصار به آن پرداخته ایم غار کتله خور زنجان است. این غار در ۱۵۰ کیلومتری جنوب زنجان از جاده سلطانیه – همدان و در نزدیکی گرماب قرار دارد.

غار کتله خور یکی از زیباترین غارهای آهکی جهان است و از نظر قدمت، وسعت، تعداد طبقات و تنوع در شکل گیری قندیل یکی از منحصربفردترین غارهای جهان است. کتله خور از نظر وسعت و تنوع قندیل یکی از غارهای بی نظیر دنیاست.

البته این غار هنوز مسیرهای کشف نشده زیادی دارد و انتهایی پیدا نشده است. تاکنون حدود ۳۰ کیلومتر از غارهای کتله خور شناسایی و نقشه برداری شده است.

قدمت این غار به دوره ژوراسیک (۱۲۰ میلیون سال پیش) برمی گردد. غار زنجان در این دوران دستخوش تغییرات طبیعی و مصنوعی بسیاری شده است. این غار حدود ۷۰ سال پیش توسط گروهی از غارهای ایرانی کشف شد و ۳۰ سال بعد توسط سید اسدالله جمالی به ثبت رسید.

یکی از گسترده ترین بازدیدها از کتله خور که باعث شناخته شدن بیشتر آن شد، در سال ۱۹۸۶ آغاز شد. در آن سال، یک تیم ماهر غار به کاوش در غار پرداختند و غفلت های زیادی را کشف کردند. در ابتدا غار باید ۷۰۰ متر پیاده روی می کرد تا وارد غار شود.

این غار محل سکونت مردمان باستانی است به طوری که استخوان های حدود ۸۰ نفر در آن باقی مانده است. این منطقه توسط غارها کاوش شده و مسیرهای پیاده روی ایجاد شده است. همچنین محققان گذرگاه عجیبی در این غار پیدا کردند که نشان می دهد کتله خور به غار علیصدر استان همدان متصل است.

در بازدید از غار کتله خور زنجان و بازدید از غار علیصدر همدان متوجه می شوید که این دو تقریباً همگن بوده و در یک زمان ایجاد شده اند، اما دو تفاوت اساسی بین آنها وجود دارد. غار علیصدر غار آبی است که برای پیمایش به قایق نیاز است اما توده آن تقریبا خشک است. دومین تفاوت این غار با غار علیصدر خلوص سنگ آهک است که باعث شفافیت بیشتر آن می شود. استالاکتیت ها و استالاگمیت های آهکی و همچنین سالن ها و راهروهای بزرگ آنها عمدتاً خشک هستند. این امر بر زیبایی غار افزوده است.

یکی از ویژگی هایی که این غار را به یکی از منحصربفردترین غارهای جهان تبدیل می کند این است که این غار ۷ طبقه است اما تاکنون تنها ۳ طبقه آن کشف شده است. یکی از شگفتی های غار گردی زنجان وجود آبشار در طبقات مختلف است. این استالاکتیت های غار شکل زیبایی دارند و برخی از آنها به نام آنها نامگذاری شده اند. از معروف ترین این استالاکتیت ها می توان به عروس و داماد، لباس عروس، شیرهای خوابیده، سگ، پاهای شیر و پای فیل اشاره کرد.

دو مسیر تور در داخل غار وجود دارد. ۳ کیلومتر برای عموم آزاد است و ۴ کیلومتر دیگر فقط برای غارنشینان مجرب در دسترس است. گردشگران می توانند از غار طبقه اول از ارتفاع ۲۸۵۰ متری بازدید کنند. از بازدیدکنندگان خواسته می شود برای جلوگیری از انقراض، استالاکتیت ها و استالاگمیت ها را لمس نکنند.

بهترین زمان برای بازدید از غار زنجان

بهترین فصل برای بازدید از غارهای کتله خور بهار و تابستان است. بازدید از این غار نیم روز طول می کشد.

چگونه به غار کتله خور برویم

فاصله زنجان تا غار کتله خور ۱۶۵ کیلومتر است و اگر با سرعت متوسط ​​۱۰۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید حدود ۲ ساعت دیگر به غار کتله خور خواهید رسید.

در مسیر زنجان به غار کتله خور باید از شهرهای سلطانیه، سجاس، قیدار، کرسف و گرماب عبور کنید.

تصویر 1 - غار کتله خور زنجان و زیبایی مخفی آن

لوازم مورد نیاز غار گردی زنجان

برای آسایش در تور غار غار زنجان به لوازم جانبی بهتری نیاز دارید تا در تابستان از گرمای بیش از حد جلوگیری کنید و بتوانید لحظات و خاطرات فوق العاده خود را ثبت کنید.

داروها و وسایل شخصی

· عینک آفتابی

· مناسب برای این فصل

ضد آفتاب

· کفش پیاده روی

· دوربین

· کلاه لبه دار

در بازدید از غار زنجان چه جاذبه های دیگری را می توان دید؟

با توجه به شهرهایی که در مسیر زنجان به غار کتله خور وجود دارد، می توانید از جاذبه های گردشگری آن شهرها نیز دیدن کنید. وقتی برای بازدید از غار زنجان می روید شانس خود را بگیرید و از جاذبه های گردشگری در طول مسیر دیدن کنید.

قلعه و گنبد سلطانیه

چمن طبیعی سلطانیه

· تور تپه

· حمام سالار سلطانیه

آرامگاه چلبی اوغلی و ملا حسن کاشانی

· قیدار نبی

چشمه های کوه قیدار

· پنجه های علی در کوه قیدار

· معبد کسان سلطانیه داش

· مسجد جامع سیجاس

* تزئینات تاریخی قبرستان

· سجاسرود

· چشمه شاه بلاغی

نمایی از قره قوش (سهرورد)

پارک کرسف

سدهای زمینی محمود آباد و قانلو

· چشمه های آب گرم

· حمام آب بسیار داغ

· کارخانه آب گرمابی

آژانس مسافرتی کوچی نو با چندین سال سابقه در زمینه گردشگری و گردشگری می تواند راهنمای و همراه خوبی برای شما در سفر به غارهای کتله خور باشد.