عید فطر؛ جشن پاک ماندن و استمرار بر پاکی


ماه آزمون اخلاص رو به پایان است و مردم استان اردبیل خود را برای استقبال مراسم روز عید فطر که از آن به عنوان روز جایزه یاد می شود، آماده می کنند.

عید فطر


عید سعید فطر به عنوان آئین پایانی ماه مبارک رمضان، جایگاه ویژه ای بین مردم ایران داشته است، در واقع این عید جشن پیروزی بر شیطان است، جشن پاک شدن از آلودگی ها و جشن پاک ماندن و استمرار بر پاکی است.

این عید به عنوان بزرگترین و مهمترین اعیاد مسلمانان همواره شان و منزلت والایی داشته است، عیدی که نبی مکرم اسلام (ص) آن را «یوم الجایزه؛ روز جایزه» نامیده یعنی روزی که خداوند پاداش عبادات مسلمانان را در یک ماه بندگی عطا می کند.

در این روز هر کشور اسلامی آئین ها و مراسم های مخصوص خود را اجرا می کند در ایران هم شیوه های مختلف و متنوعی برای برگزاری مراسم روز عید فطر در شهرهای کشور وجود دارد، مردم مسلمان استان اردبیل نیز خود را برای برگزاری مراسم ها و نکوداشت این روز آماده می کنند.

پرداخت زکات فطره تکمیل کننده روزه، باعث قبولی آن و تکمیل کننده زکات مال است و بر هر کسی که مکلف و هوشیار بوده و فقیر نباشد، واجب است.

یکی از شیوه های مرسوم و مراسم های قابل اجرا در این روز دادن زکات فطریه به مستمندان و نیازمندان است که بر اساس روایات، پرداخت زکات فطره تکمیل کننده روزه، باعث قبولی آن و تکمیل کننده زکات مال است و بر هر کسی که مکلف و هوشیار بوده و فقیر نباشد، واجب است.

استقرار ۱۷۰ عدد صندوق جمع آوری زکات فطریه در سطح استان

سرپرست اداره کل بهزیستی استان اردبیل در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن تبریک عید فطر از استقرار ۱۷۰ عدد صندوق جمع آوری زکات فطریه در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: ادارات، مجتمعات و مؤسسات خیریه تحت پوشش بهزیستی استان آمادگی دریافت زکات فطر، نذورات و هدایای نقدی و غیر نقدی مردم مؤمن و روزه دار استان را دارد.

حامد رضایی در رابطه با نحوه دریافت زکات فطریه مردم مؤمن و روزه دار استان در عید سعید فطر گفت: در سایه اعتماد، حمایت ها و توجهات مردم استان به مجموعه بهزیستی در طول ایام ماه مبارک رمضان بالای ۸ هزار پرس غذای گرم و هزار بسته غذایی توسط مردم نوع دوست استان تهیه و در بین ولی نعمتان سازمان توزیع شده است.

وی با اظهار این مطلب که بالای ۲۰ هزار عدد پاکت زکات فطریه و در اختیار مردم مؤمن و روزه دار استان قرار گرفته است، تصریح کرد: بر اساس فتوای مراجع تقلید مؤمنین می توانند زکات اموال و زکات فطریه خود را به مجموعه بهزیستی در استان و شهرستان ها پرداخت نمایند.

سرپرست اداره کل بهزیستی استان اردبیل گفت: مردم می‌توانند از طریق شماره حساب ۴۱۷۵۰۳۴۵۴۱۸۷۱۹۱۹ و یا از طریق شماره کارت ۴۱۶۷-۹۴۶۰-۹۵۷۰-۶۴۶۷ و شماره شبا ir-۷۵۰۱۰۰۰۰۴۱۷۵۰۳۴۵۴۱۸۷۱۹۱۹ نسبت به واریز فطریه خود برای نیازمندان و مددجویان اقدام کنند.

رضایی اضافه کرد: خوشبختانه سال گذشته ۴۰۰ میلیون تومان زکات فطریه توسط مردم شریف استان به بهزیستی اهدا شد که امسال هم امیدوارم مردم همیشه در صحنه استان همواره یاریگر برنامه های سازمان و ولی نعمتان آن باشند.

اعلام آمادگی کمیته امداد برای دریافت فطریه

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه از ساعات اولیه عید سعید فطر، پایگاه های کمیته امداد آماده دریافت زکات فطره روزه داران هستند، اظهار کرد: مساجد، حسینیه ها و پایگاه های کمیته امداد آماده دریافت زکات فطریه هستند که خیران می توانند زکات فطریه خود را با مراجعه به پایگاه ثابت و سیار کمیته امداد به منظور دستگیری از نیازمندان و خانواده های تحت حمایت پرداخت کنند.

وی بیان کرد: هموطنان می‌توانند از طریق کد دستوری #۰۴۵*۸۸۷۷*، سامانه ارتباط مردمی ۳۰۰۰۳۳۳۳۴۵ و درج عدد ۱ به صورت تفکیکی یا از طریق سایت کمیته امداد اقدام به پرداخت فطریه خود کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اردبیل با بیان اینکه اولویت هزینه کرد زکات فطره برای رفع مشکلات معیشتی نیازمندان در نظر گرفته شده است، افزود: بر اساس نظر مراجع عظام تقلید زکات فطره خیران در همان روز و در همان محل پرداخت شده باید در بین محرومان و مستضعفان توزیع شود که کمیته امداد استان اردبیل نیز این امر را در دستور کار خود قرار داده است.

دشتی با بیان اینکه از ابتدای ماه رمضان تاکنون خیرین به ارزش ۲ میلیارد تومان احسانات خود را برای تهیه غذای گرم، افطاری ساده و بسته های معیشتی اختصاص داده اند، گفت: امیدواریم با افزایش کمک های مردمی و مشارکت گسترده نیکوکاران در طرح های حمایتی کمیته امداد استان اردبیل بتوانیم گام های موثرتری را در رفع مشکلات نیازمندان برداریم.

کمک به مستمندان، دستگیری افراد نیازمند و تأمین بخشی از مایحتاج روزمره روزه داران بی بضاعت در همه محلات و شهرهای استان انجام می گیرد، ولی آنچه در این امر، ضروری به نظر می‌رسد، حفظ حرمت و کرامت انسانی نیازمندان و مستمندان است.

براساس اطلاعیه روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل ساعت ۵:۳۰ صبح نماز صبح اقامه می شود و سپس ساعت ۶:۴۵ صبح اقامه نماز عید سعید فطر در محل شهیدگاه توسط نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود.

همچنین بر اساس هماهنگی های انجام پذیرفته، از ساعت ۵:۳۰ صبح شرکت اتوبوسرانی شهرداری اردبیل برای ایاب و ذهاب نمازگزاران عزیز از میادین اصلی به سمت محل برگزاری (شهیدگاه) اقدام لازم را انجام خواهند داد.


تزیین ریسه جشن