عواملی که خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهند


ارسال شده – 27 سپتامبر 2021

فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین بیماری ها است. افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر هستند و باید بر این اساس شیوه زندگی و رژیم غذایی خود را تغییر دهند. ما علل و دلایل فشار خون بالا را در مجله پزشکی اپل بررسی می کنیم.

علل فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا می تواند دلایل زیادی داشته باشد. این می تواند ناشی از ژنتیک ، رژیم غذایی ناسالم و عادات غذایی ، یا سیگار کشیدن و شیوه های زندگی ناسالم باشد. به طور کلی علل فشار خون بالا را می توان به دو دسته تقسیم کرد – کنترل نشده و کنترل نشده. برای پاسخ به س ofال علت فشار خون بالا ، بررسی علل کنترل شده و احتمالاً کنترل نشده مهم است:

عوامل غیرقابل کنترل فشار خون را افزایش می دهند

سن

افزایش سن باعث کاهش عملکرد شریانی و کلیوی می شود که هر دو فشار خون را افزایش می دهند. بیش از 65 درصد آمریکایی های بالای 60 سال دارای فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که چاقی در کودکان و نوجوانان باعث کاهش فشار خون در اوایل زندگی شده است. فشار خون بالا در نوجوانان و افراد میانسال نیز افزایش یافته است.

جنسیت

مردان قبل از 55 سالگی بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند ، اما بعد از این سن ، زنان بیشتر از مردان به فشار خون بالا مبتلا می شوند.

ژنتیک

افرادی که فشار خون بالا دارند بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند. این امر با تحقیقات ژنتیکی تایید شده است. این افراد به دلیل عملکردهای مختلف در کلیه ها بیشتر مستعد ابتلا به نمک و سدیم هستند که خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد.

علل فشار خون بالا

علل فشار خون بالا در دوران قاعدگی

مطالعات روی زنان فشار خون قاعدگی در دوران قاعدگی افزایش می یابد. در واقع در بیشتر موارد ، فشار خون فرد پس از یک ماه به حالت عادی برمی گردد. مطالعات نشان می دهد که فشار خون بالا در دوران قاعدگی ناشی از افزایش سطح پروژسترون در زنان است.

همچنین بخوانید: فشار خون بالا و راههای درمان آن

علل فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه زمانی رخ می دهد که فرد به دلیل بیماری دیگری فشار خون بالا داشته باشد. بیماریهای قلبی و تنگی ، بیماریهای کلیوی و البته تومورهای تیروئید از علل ثانویه فشار خون بالا هستند.

عواملی که می توانند فشار خون را کنترل کنند

برخی از علل فشار خون بالا را می توان کنترل کرد. این بدان معناست که شما می توانید فشار خون خود را با کنترل برخی از عادات غذایی و رفتار خود کنترل کنید. برخی از علل احتمالی فشار خون بالا عبارتند از:

رژیم غذایی

رژیم های غذایی با نمک زیاد ، پتاسیم کم و پتاسیم کم از دیگر علل فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که منبع اصلی سدیم اضافی در رژیم غذایی امروزه غذاهای تصفیه شده و فست فودها است. برخلاف سدیم ، پتاسیم فشار خون را کاهش می دهد ، بنابراین اغلب توصیه می شود از رژیم غذایی سرشار از پتاسیم برای پیشگیری یا کنترل فشار خون بالا پیروی کنید.

فشار خون بالا بعد از غذا نیز افزایش سطح سدیم در بدن است. سدیم بدن را هیدراته نگه می دارد که به نوبه خود فشار خون را افزایش می دهد. سطوح بالای سدیم مهمترین علت فشار خون بالا بعد از غذا است.

علل فشار خون بالا

ورزش کنید و ورزش کنید

ورزش و عدم تحرک باعث افزایش فشار خون و فشار خون می شود. این می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

چاقی و اضافه وزن

چاقی باعث افزایش و اختلال در عملکرد قلب و کلیه می شود. هر دوی این عوامل نقش مهمی در کنترل فشار خون دارند که می تواند منجر به فشار خون بالا شود. در افراد چاق ، کلسترول و تری گلیسیرید خون اغلب زیاد است ، که می تواند منجر به سخت شدن عروق و فشار خون بالا شود.

سیگار و الکل

نیکوتین موجود در سیگار باعث سفت شدن عروق خونی ، افزایش ضربان قلب ، افزایش فشار خون و در نهایت افزایش فشار خون می شود. سیگار کشیدن همچنین باعث تولید مونوکسید کربن در خون می شود که این امر میزان اکسیژن خون را تا حد زیادی کاهش می دهد و قلب برای جبران این امر باید حجم کار خود را افزایش دهد که به نوبه خود بر سیستم قلبی عروقی تأثیر می گذارد. مصرف بیش از حد الکل می تواند فشار خون را با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی ، که ضربان قلب و فشار خون را کنترل می کند ، افزایش دهد.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست و مراحل آن چگونه است؟

بسیاری از افراد در موارد زیر فشار خون بالا را تجربه می کنند که در زیر برخی از آنها را بررسی می کنیم:

علل فشار خون بالا در نوجوانان

اکثر جوانان 20 تا 30 ساله از سلامت کامل برخوردار هستند. فشار خون بالا در جوانان علل مختلفی دارد. به عنوان مثال ، یکی از دلایل افزایش همانژیوم در جوانان ، سطوح بالای پرکاری تیروئید هورمونی است. این هورمون باعث افزایش سطح سدیم در بدن و افزایش فشار خون می شود. سایر علل فشار خون بالا در نوجوانان عبارتند از بیماری کلیوی و تنگ شدن عروق که می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

علت فشار خون بالا

فشار خون موقتی

فشار خون موقتی یک علت اصلی است. استرس منجر به تولید آدرنالین و کورتیزول می شود و فشار خون شما را بالا می برد. بنابراین می توانید با کاهش سطح استرس خود به طور موقت علت فشار خون بالا را از بین ببرید.

دلایل دیگر

علاوه بر این عوامل ، دیابت یک بیماری جدی کلیه است. همچنین مصرف برخی داروها مانند ایبوپروفن و کمبود ویتامین D می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

آخرین کلمه

ترکیب هر یک از عوامل فوق با عوامل دیگر خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد. بنابراین همه چیز تحت کنترل ما باید دیده شود.

my.clevelandclinic

ucsfhealth

usafibroidcenters

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *