علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فردی با هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را مصرف می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند از علت آن آگاه نیستند.

شاید آنچه شما را به این مقاله می رساند تمایل به اطلاع از علت درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم نگاه ویژه ای به این عارضه از علت تا درمان این بیماری داشته باشیم و اطلاعات کاملی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی به مغز همراه است ، رنگ پریدگی یا “از دست دادن” نیز نامیده می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نمی کند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ علامتی است که به دلایل مختلف می تواند زندگی را تهدید کند. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث سنکوپ شود.

تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای نیز مهم است. با این حال ، برخی از بیماری های قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع رنگ پریدگی و علت مکرر مراجعه به بخش های اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، عروقی (VVS) یا “گشاد کننده عروق” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان دیده می شود ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً هنگام ایستادن رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، بینایی در تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. خواباندن فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ وضعیت ، که نوعی NMS است ، با برخی از عملکردهای فیزیکی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خندیدن یا بلعیدن همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال جدی را نشان می دهند:

کسانی که آن را با مربیگری تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا بی نظمی در قلب تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این ممکن است خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما بیماری پزشکی جدی ندارند می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی پزشکی ، ارزیابی بیشتر بیماران بستری در بیمارستان ضروری است. شرایطی که ممکن است نیاز به ارزیابی و درمان بیمارستانی داشته باشد شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی ناهنجاری های قلبی را نشان داد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور خارجی یا دستگاه تزریق قلب قابل کاشت باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماری های جدی قلبی می توانند سنکوپ را در بزرگسالان با افزایش شدید بعد از سن 70 سالگی بدتر کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

مناطق سینوکاپیال اغلب با علائم یا نشانه های هشداردهنده همراه هستند. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• کراوات زبانی

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث سرخ شدن ناگهانی یا سرماخوردگی شما می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی ، مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا بزرگ شدن مردمک چشم

• احساس می کنید صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

سرگیجه ، افتادگی بدن یا این احساس که سر و بدن بی وزن هستند.

• بیحس

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس اتاق متحرک

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلبی در جوانی

سنکوپ در جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانانی که بیماری قلبی ندارند اما سنکوپ را در حالت ایستاده تجربه کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلبی را تجربه کنند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در محل کار رنگ پریدگی خواب معاینه غیرعادی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط وراثت.

    سنکوپ قلبی در جوانی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

رنگ پریدگی معمولاً شواهدی از بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرام (ECG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب
• آزمایش میز تکیه برای تجزیه و تحلیل چگونگی واکنش قلب و فشار خون به تغییرات در وضعیت جسمانی
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• روایتی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را به خاطر بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از بروز قسمت های سنکوپ جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف دارو یا ایجاد تغییر در داروهای قبلی.
• برای بهبود گردش خون از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: پزشک ممکن است خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر را پیشنهاد کند. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از کوسن های اضافی یا قرار دادن آسانسور در زیر پای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا “محرکها” که باعث ایجاد دوره سنکوپ می شوند.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلب قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و یک ریتم سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هر کسی که سنکوپ داشته باشد باید توسط پزشک معاینه اولیه از جمله معاینه فیزیکی و سابقه کامل و اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب را انجام دهد.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و رایگان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایش های دیگر مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “آزمایش شیب” برای بیماران مفید است. وقتی روی تخته دراز می کشید و نمودار را خم می کنید ، فشار خون و ضربان قلب اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب غش می کنند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها برمی گردد.

بیماران مبتلا به VVS و بدون شرایط پزشکی شدید معمولاً در محیط سرپایی قابل کنترل هستند. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان ممکن است مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند به نفع کودکان باشد.

آینده سنکوپ

برخی مطالعات نشان داده اند که با کمرنگ شدن دوره های مکرر ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، با این حال ، مطالعات بهتری طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملیاتی باشد. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملکرد به عنوان پیامدهای بالقوه و درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت ممکن است یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر چنین بیماری هایی را تجربه می کنید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *