علل سردی بدن – شهرخان


چند لایه لباس می پوشید و بخاری روشن است، اما همچنان احساس سرما می کنید. آیا می دانید چه چیزی باعث می شود بدن شما همیشه سرد باشد؟

دست و پاهای سرد


چند لایه لباس می پوشید و بخاری روشن است، اما همچنان احساس سرما می کنید. آیا می دانید چه چیزی باعث می شود بدن شما همیشه سرد باشد؟

سرماخوردگی مداوم می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله دیابت باشد. متأسفانه برخی از عوارض جسمی باعث می شود که فرد همیشه احساس سرما کند

برخی افراد به طور طبیعی بدون هیچ دلیل مشخصی نسبت به دیگران احساس سرما می کنند.

عدم تحمل سرما زمانی است که فرد به سرما حساس باشد. به عنوان مثال، زنان بیشتر احساس سرما می کنند که بیشتر به کمبود وزن مربوط می شود. آنها همچنین بافت عضلانی کمتری برای کمک به تولید گرما دارند.

هورمون ها نیز نقش مهمی دارند زیرا استروژن تأثیر زیادی دارد. استروژن خون را کمی غلیظ می کند و در نتیجه جریان خون را به مویرگ های کوچکی که اندام ها را تامین می کنند کاهش می دهد.

چرا من همیشه سردم؟
دیابت
دیابت می تواند باعث کم خونی، مشکلات کلیوی و گردش خون شود و در نتیجه افراد احساس سرما می کنند.

ابتلا به این بیماری باعث می شود سطح قند خون بالا به پوشش رگ های خونی کوچک آسیب برساند و گردش خون فرد را مختل کند.

یکی دیگر از علل لرز دیابتی بیماری شریان محیطی (PAD) است.

این بیماری باعث باریک شدن رگ های خونی و ایجاد سردی به خصوص در پاها می شود.

نارسایی کمبود آهن
کم خونی زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به اندام های بدن شما وجود نداشته باشد. در نتیجه احساس سرما و علائم خستگی یا ضعف شایع است. کم خونی ناشی از کمبود آهن باعث سردی بدن به خصوص در دست ها و پاها می شود.

کم کاری تیروئید
عوارض کم کاری تیروئید متابولیسم فرد را کند می کند و منجر به کاهش دمای مرکزی بدن می شود.

بنابراین، برخی از افراد با سطوح پایین هورمون تیروئید ممکن است همیشه احساس سرما کنند یا تحمل کمی نسبت به سرما داشته باشند.

غده تیروئید معادل ترموستات بدن است. بنابراین، هنگامی که عملکرد تیروئید مختل می شود، بدن سیگنال صحیحی برای افزایش تولید گرما دریافت نمی کند.

کمبود ویتامین B12
بدون ویتامین B12 کافی، ممکن است گلبول های قرمز سالمی برای حمل اکسیژن در سراسر بدن خود نداشته باشید (کم خونی). همین مشکل می تواند باعث لرز و احساس سرما به خصوص در دست ها و پاهای شما شود.

اگر متوجه علائم کم خونی ناشی از کمبود فولات یا ویتامین B12 شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 یا فولات باید در اسرع وقت تشخیص داده شود و درمان شود.

گردش خون ضعیف
کاهش جریان خون به دلیل گردش خون ضعیف می‌تواند باعث شود اندام‌های شما مانند انگشتان دست، انگشتان پا، دست‌ها و پاها نسبت به بقیه بدنتان سردتر شوند.

این مشکل می تواند به دلیل فرآیندهای طبیعی رخ دهد و خون نمی تواند با سرعت طبیعی در بدن شما جریان یابد.

کمبود خواب
نداشتن خواب کافی مستقیماً بر دمای بدن شما تأثیر می گذارد و باعث می شود احساس سرما کنید. نیمه شب هنگام خواب، دمای بدن شما به پایین ترین حد خود می رسد. بنابراین، اگر کمبود خواب دارید، دمای بدن شما ممکن است کاهش یابد.

مطمئن شوید که اتاق خواب شما در شب خنک است زیرا محیط گرم خواب را مختل می کند و باعث می شود روز بعد احساس سرما کنید.

کم آبی بدن
هنگامی که بدن مایع کافی نداشته باشد، حفظ دمای ثابت بدن دشوار می شود و این می تواند باعث هایپرترمی شود. به عبارت دیگر، علائمی شبیه تب مانند لرز ایجاد می کند.

کم آبی شدید می تواند باعث لرز و کثیف شدن دست ها و پاها شود.

علائمی که نشان می دهد ممکن است دچار کم آبی شده باشید عبارتند از: ادرار زرد تیره، احساس سرگیجه، خستگی یا خشکی دهان و لب ها.

اگر مدام احساس سرما و نگرانی می کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

مچ پا