علت تفاوت قیمت مسکن اعلامی از سوی مرکز آمار و بانک ملی مشخص شد – شما آنلاین هستید


علت تفاوت قیمت مسکن اعلام شده از سوی مرکز آمار و بانک ملی مشخص می شود
علت تفاوت قیمت مسکن اعلام شده از سوی مرکز آمار و بانک ملی مشخص می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از برنامه ریزی و ساماندهی بودجه کل کشور، با انتشار میانگین قیمت هر مترمربع خانه در شهر تهران توسط مرکز آمار و بانک مرکزی، برخی رسانه ها تفاوت ارقام اعلام شده را اینگونه عنوان کردند. تفاوت. در آمار، در حالی که دلایل تفاوت در اعداد ارائه شده است. تفاوت در روش میانگین گیری است. توسط […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از برنامه ریزی و ساماندهی بودجه کل کشور، با انتشار میانگین قیمت هر مترمربع خانه در شهر تهران توسط مرکز آمار و بانک مرکزی، برخی رسانه ها تفاوت ارقام اعلام شده را اینگونه عنوان کردند. تفاوت. در آمار، در حالی که دلایل تفاوت در اعداد ارائه شده است. تفاوت در روش میانگین گیری است.
از آنجایی که بخش مسکن و سرپناه یکی از مهم ترین حوزه های اقتصاد کشور است و با توجه به نیاز مبرم به آمارهای موثق کمی و کیفی در این حوزه، مرکز آمار ایران به عنوان منبع رسمی آمار کشور اقدام به تولید و آمار این حوزه را منتشر کرد.
مرکز آمار ایران هر ماه گزارشی با ویژگی های زیر در حوزه قیمت واحدهای مسکونی ارائه می دهد:
۱- تنها منبع تهیه این گزارش، داده های خام ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک کشور است که هر دو مورد استفاده مرکز آمار ایران و بانک مرکزی برای محاسبات می باشد.
۲- مرکز آمار ایران ۲ نوع میانگین قیمت (محاسبه و موزون) و یک شاخص قیمت آپارتمان که تبدیل و در سامانه ثبت می شود ارائه می کند. در حالی که گزارش تهیه شده توسط بانک مرکزی تنها شامل میانگین حسابی است. هر یک از این میانگین ها عملکرد و کاربرد منحصر به فردی دارند. گزارش مرکز آمار ایران تمامی نیازهای کاربران مختلف ممکن را پوشش داده است.
• در روش میانگین حسابی به اندازه واحدهای تبدیل شده در بازه زمانی در نظر گرفته شده توجهی نمی شود و به همه واحدهای مسکونی (اعم از بزرگ و کوچک) به یک شکل نگاه می کند و وزن یکسانی می دهد.
• روش میانگین وزنی تفاوت متراژ واحدهای مبادله شده در قیمت ثبت شده را در نظر می گیرد، به طوری که در تعیین میانگین قیمت متراژ، هر واحد بر فوت مربع وزن می شود. بانک مرکزی به این روش مهم محاسباتی توجهی ندارد.
شاخص قیمت آپارتمان های مسکونی با استفاده از روش لذت (تعدیل کیفی) محاسبه شده و برای تعیین دقیق تورم در محدوده آپارتمان های مسکونی معامله شده در هر دوره مناسب است.
در این حالت از میانگین مذکور (به دلیل تنوع معاملات آپارتمان در هر دوره) به دلیل اینکه تغییرات قیمت را به درستی نشان نمی دهد استفاده نمی شود، اما به دلیل اینکه شاخص قیمت اثر تغییرات کیفیت را از منبع اطلاعات حذف کرده است. شاخص مناسب برای محاسبه تورم در این زمینه.در نظر گرفته شده است.
۳- تفاوت میانگین قیمت محاسبه شده اعلامی مرکز آمار ایران با بانک مرکزی که از همین روش استفاده می کند حدود یک میلیون تومان است. اما رسانه ها به اشتباه میانگین موزون قیمت مرکز آمار ایران و میانگین قیمت محاسبه شده بانک مرکزی را با هم مقایسه کرده اند که منجر به سوء تفاهم در مقایسه دو نوع میانگین قیمت شده است.
۴- بر اساس اطلاعات خام ثبت شده در سامانه ملی ثبت معاملات املاک، در تیرماه ۱۴۰۱، در مناطق ۱۹ و ۲۰ تهران به ترتیب ۸ و ۱۱ معامله در سامانه ثبت شده است. این تعداد محدود معاملات امکان محاسبه میانگین قیمت ها را برای منطقه نمی دهد.
بنابراین قیمت این متراژ در محاسبات مرکز آمار لحاظ نشده است. این را می توان در گزارش منتشر شده توسط مرکز آمار مشاهده کرد. با توجه به اینکه میانگین قیمت این منطقه از متوسط ​​قیمت شهر تهران کمتر است، عدم وجود این قیمت در محاسبات باعث شده میانگین قیمت مرکز آمار کمی بالاتر از گزارش بانک مرکزی باشد.
۵- مرکز آمار ایران با استفاده از اطلاعات دقیق طول و عرض جغرافیایی مورد استفاده، آدرس های استخراج شده از سامانه ملی ثبت معاملات املاک را پالایش و ویرایش و در محدوده صحیح وارد می کند.
اما این امکان در اختیار بانک های مرکزی نیست. بنابراین این نکته نیز باعث تفاوت میانگین قیمت محاسبه شده در سطح منطقه و کل شهر تهران بین دو دستگاه شده است.
لازم به ذکر است پیش از این خبرگزاری مهر در گزارشی به تفاوت ۳ میلیون تومانی قیمت مسکن در آمارهای بانک ملی و مرکز آمار اشاره کرده بود.