علائم کشش: علل و درمان


علائم کشش زخم هستند

هنگامی که الیاف الاستیک در پوست شما پاره می شود، علائم کشیدگی ایجاد می کند.

اگر پوست شما در مدت زمان کوتاهی بیشتر از حد معمول کشیده شود – مثلاً در دوران بارداری یا جهش رشد در دوران کودکی – الیاف الاستیک پوست شما ممکن است پاره شود. آن نواحی آسیب دیده زخم های بلند و نازکی ایجاد می کنند که علائم کششی نامیده می شود. آنها می توانند به صورت رگه های صورتی، قرمز یا بنفش ظاهر شوند.

جایی که شما آنها را دریافت کنید

علائم کشش به احتمال زیاد در مناطقی که بدن شما چربی ذخیره می کند از جمله ران، باسن، سینه، شکم و باسن ظاهر می شود.

علائم کشش روی صورت، دست‌ها یا پاهایتان دیده نمی‌شود، اما می‌تواند تقریباً در هر جای دیگری باشد. آنها به احتمال زیاد جایی هستند که بدن شما چربی را ذخیره می کند، مانند شکم، باسن، ران ها، سینه ها و باسن. همچنین ممکن است آنها را در قسمت پایین کمر یا پشت بازوهای خود مشاهده کنید. ژنتیک ممکن است در ایجاد علائم کششی نقش داشته باشد. به عنوان مثال، اگر مادر شما در دوران بارداری آنها را روی ران های خود قرار داده باشد، ممکن است احتمال بیشتری وجود داشته باشد که آنها را در آنجا داشته باشید.

هر کسی می تواند آنها را دریافت کند

بسیاری از زنان دچار ترک‌های پوستی می‌شوند، اما مردان نیز ممکن است به آن‌ها مبتلا شوند.

تخمین زده می شود که ۵۰٪ تا ۹۰٪ از زنان به آنها مبتلا هستند، اما مردان نیز می توانند آنها را دریافت کنند. همچنین برای دختران نوجوان (سینه‌ها، ران‌ها، باسن، یا باسن) و پسران (کمر یا باسن) علائم کشش در طول افزایش رشد معمول است.

آنها نمی روند

علائم کشش در طول زمان از نظر ظاهری تغییر می کنند اما از بین نمی روند.

مانند هر جای زخم دیگر، ترک های پوستی دائمی هستند. اما با گذشت زمان، آنها معمولا محو می شوند و کمی روشن تر از بقیه پوست شما می شوند – ممکن است سفید یا نقره ای به نظر برسند. اگر نسبت به آنها احساس خودآگاهی دارید، به یاد داشته باشید که بیش از نیمی از بزرگسالان آنها را دارند.

علت: افزایش وزن

افزایش سریع وزن یا افزایش توده عضلانی ممکن است به علائم کشش منجر شود.

هنگامی که جوان هستید و بدن شما به سرعت در حال تغییر است، می توانید علائم کشش ایجاد کنید. هرچه وزن بیشتری اضافه کنید و سریعتر وزنتان را افزایش دهید، احتمال بروز علائم کشش بیشتر می شود. ایجاد توده عضلانی به سرعت، همانطور که بدنسازان گاهی اوقات انجام می دهند، نیز می تواند باعث ایجاد آنها شود.

علت: بارداری

علائم کشش در ماه ششم بارداری و بعد از آن بیشتر دیده می شود.

آنها در ماه ششم و بعد از آن شایع هستند. بدن شما با رشد کودک شما منبسط می شود، اما ممکن است این تنها دلیل ترک های پوستی نباشد. تغییرات در هورمون‌های شما در دوران بارداری می‌تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد و احتمال «پارگی» آن را افزایش دهد.

علت: دارو

قرص های ضد بارداری و کورتیکواستروئیدها دو دارویی هستند که ممکن است منجر به افزایش وزن و ترک های پوستی شوند.

برخی داروها می توانند باعث افزایش وزن، تورم، نفخ یا سایر تغییرات فیزیکی شوند که پوست شما را کشیده و منجر به ترک های پوستی شود. هورمون ها (مانند قرص های ضدبارداری) و کورتیکواستروئیدها (که نواحی ملتهب بدن شما را تسکین می دهند) دو موردی هستند که می توانند این کار را انجام دهند. اگر دارویی مصرف می کنید و نگران ترک های پوستی هستید، با پزشک خود در مورد کارهایی که می توانید در مورد آنها انجام دهید صحبت کنید.

علت: شرایط پزشکی

شرایطی که بر سطح هورمون ها و بافت همبند تأثیر می گذارد، احتمال ایجاد علائم کشیدگی را افزایش می دهد.

هر گونه بیماری که منجر به افزایش وزن، رشد ناگهانی یا مشکلات پوستی شود، ممکن است باعث ایجاد علائم کشش شود. برخی از شرایط پزشکی منجر به تغییرات فیزیکی می شود که می تواند آنها را ایجاد کند. به عنوان مثال، مشکلات مربوط به غدد فوق کلیوی، مانند بیماری کوشینگ و شرایط نادری مانند سندرم های مارفان و اهلرز-دانلوس (که بر بافت هایی که اعضای بدن را به هم متصل می کنند، تأثیر می گذارد)، می تواند احتمال ابتلا به آن ها را افزایش دهد.

آیا می توانید از آنها جلوگیری کنید؟

وزن خود را ثابت نگه دارید تا خطر ترک های پوست را کاهش دهید.

کارشناسان فکر می کنند ژنتیک در ایجاد علائم کشش نقش دارد، اما اگر والدین شما این علائم را داشته اند، به این معنی نیست که شما نیز چنین خواهید کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از آنها، ثابت نگه داشتن وزن است. نوشیدن آب زیاد ممکن است به جلوگیری از آسیب در هنگام کشیدگی پوست کمک کند. و غذاهایی که پوست شما را سالم نگه می دارند نیز ممکن است شانس شما را کاهش دهند. از غذاهای غنی از روی مانند آجیل و ماهی و غذاهای حاوی ویتامین A، C و D مانند مرکبات، شیر و سیب زمینی شیرین استفاده کنید.

به متخصص پوست مراجعه کنید

برای کمک های حرفه ای در مورد علائم کشش و سایر بیماری های پوستی به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره بهترین فردی است که می توان با او در مورد مسائل پوستی از جمله ترک های پوستی صحبت کرد. آن‌ها می‌توانند در مورد بهترین درمان‌ها برای نوع پوستتان و راه‌هایی برای کاهش شانس بیشتر شدن به شما توضیح دهند. مطمئن شوید که تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله ویتامین ها و داروهای بدون نسخه) و اگر مشکلات سلامتی دیگری داشته اید را به آنها بگویید.

چه چیزی ممکن است کمک کند: محصولات رتینول

رتینول می تواند به کاهش علائم کشش کمک کند.

رتینول، که از ویتامین A به دست می آید، ممکن است به کاهش علائم کشش کمک کند. باعث می‌شود سلول‌های پوست شما سریع‌تر از بین بروند یا “برگردند” و ممکن است باعث رشد سریع‌تر پوست جدید نیز شود. نکته: شما باید بلافاصله پس از ظاهر شدن علائم کشش شروع به استفاده از آن کنید و سپس به طور منظم از آن استفاده کنید تا اثر کند. و نوع رتینولی که نشان داده شده است کار می کند (ترتینوئین) فقط با نسخه در دسترس است. در مورد اینکه آیا باید آن را امتحان کنید یا خیر، با متخصص پوست خود صحبت کنید.

آنچه ممکن است کمک کند: لیزر درمانی

درمان با لیزر ممکن است به کاهش علائم کشش کمک کند.

انجمن جراحی پوست آمریکا می گوید لیزر یا نور درمانی می تواند علائم کشش را کمتر به چشم بیاورد – نور باعث ایجاد تغییرات پوستی می شود که به ترکیب شدن ترک ها کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که آنها برای پوست های با رنگ متوسط ​​موثرتر هستند. درمان با لیزر ممکن است گران باشد و ممکن است ۲۰ جلسه طول بکشد تا نتایج را ببینید. اگر مسیر لیزر را انتخاب کردید، به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک دارای مجوز هیئت مدیره مراجعه کنید که با رنگ پوست شما کار کرده است.

چه کمکی می کند: محصولات خود برنزه

خود برنزه کردن ممکن است به کاهش ظاهر ترک‌ها کمک کند و آنها را کمتر به چشم بیاورد.

این لوسیون ها و اسپری ها می توانند ترک های پوستی شما را تیره کنند و رنگ پوست شما را یکدست تر نشان دهند. این می تواند آنها را کمتر آشکار کند، به خصوص اگر سفید یا رنگ بسیار روشنی داشته باشند. ممکن است مجبور شوید محصولات و سایه های مختلف را امتحان کنید قبل از اینکه بهترین گزینه را پیدا کنید.

به احتمال زیاد کمکی نمی کند: لایه برداری

هیچ مدرکی وجود ندارد که محصولات لایه بردار ظاهر ترک های پوستی را کاهش می دهند.

تبلیغات برای درمان های لایه برداری ممکن است ادعا کنند که ترک های پوستی کمتر قابل توجه هستند. اسکراب ها، باف ها و میکرودرم ابریژن (این کار لایه بالایی پوست را با ابزاری از بین می برد) می تواند پوست شما را صاف تر کند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که هر یک از این درمان‌ها واقعا کمک کند – و برخی از متخصصان پوست فکر می‌کنند که میکرودرم ابریژن ممکن است ترک‌های پوستی را بدتر کند.

احتمال کمکی وجود ندارد: اکثر لوسیون ها و کرم ها

لوسیون ها و کرم های ترک های پوستی ممکن است کمی بیشتر از کاهش خارش انجام دهند.

بسیاری از محصولات پوستی ادعا می کنند که ترک های پوستی را محو می کنند. اما شواهد کمی وجود دارد مبنی بر اینکه محصولات بدون نسخه می توانند الیاف الاستیک پاره شده را که باعث ایجاد آنها می شوند، تعمیر کنند. و متخصصان نمی دانند که آیا مالیدن روغن ها یا محصولات کره کاکائو از ایجاد علائم کشش در دوران بارداری جلوگیری می کند یا خیر. با این حال، ممکن است باعث شود پوست کشیده شده شما کمتر خارش داشته باشد، که می تواند شما را راحت تر کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/