علائم مهم و درمان پلی میالژی روماتیکا

هم بیماری های روماتیسمی التهابی و هم آرتریت سلول غول پیکر (GCA) اغلب با عوامل اتیولوژیک کشف نشده همپوشانی دارند. برخی نشانه های بالینی مشترک برای هر دو بیماری وجود دارد و معمولاً در بزرگسالان بالای ۵۰ سال رخ می دهد. با توجه به بروز هر دو اختلال در آمریکا و انگلیس، تخمین زده می شود که GCA تقریباً ۲۰۰ مورد در هر میلیون نفر رخ می دهد. برای دردهای روماتیسمی لکنت زبان بسته به کشور انتخاب شده، میزان بروز سالانه می تواند از ۱۲۰ تا ۱۱۲۰ در میلیون متغیر باشد.

تشخیص آرتریت سلول غول پیکر آسان تر از آرتریت روماتیسمی است. علامت معمولی یک سردرد جدید و غیرطبیعی شبیه سردرد است که با افزایش میزان رسوب گلبول قرمز یا افزایش سطح پروتئین واکنشی C همراه است. وحشتناک ترین عارضه جانبی GCA از دست دادن دائمی بینایی است. این در حدود ۱۵ درصد موارد رخ می دهد و به همین دلیل است که GCA به عنوان یک اورژانس روماتیسمی درمان می شود. سایر علائم و نشانه‌های احتمالی اما کمتر رایج عبارتند از بی‌حسی فک یا زبان که به دلیل کاهش خون در سر و فک به دلیل التهابی است که شریان‌ها را باریک می‌کند. پس از آزمایش بیشتر، حدود نیمی از بیماران دچار واسکولیت می شوند که چندین شریان اصلی بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

از سوی دیگر، Polimialgia reumatica با سفتی و درد در گردن، شانه ها و باسن تظاهر می کند. این امر با کاهش وزن، تب و اختلالات روانی مانند افسردگی یک سوم بیماران همراه است. ممکن است هیچ دلیل شناخته شده ای برای شروع وجود نداشته باشد. علائم ممکن است تقریباً یک شبه ظاهر شوند یا در طی چند روز ایجاد شوند. اگرچه درد و سفتی ممکن است احساس شود که گویی از مفاصل یا استخوان ها منشا می گیرد، اما اینطور نیست. پلیمیالژیا روماتیکا فقط عضله یا اتصال عضله به استخوانی به نام تاندون را تحت تاثیر قرار می دهد. آنها معمولا در دو طرف بدن قرار دارند. تشخیص قطعی اغلب مدتی طول می کشد زیرا سایر بیماری ها مانند بیماری های عصبی، هورمونی و غدد درون ریز رد می شوند.

یک رویکرد استاندارد برای کورتیکواستروئیدها برای درمان GCA و پلی میالژیا روماتیکا استفاده می شود. بهترین عمل این است که کمترین دوز ممکن را پیدا کنید که می تواند فواید علامتی داشته باشد، به این دوز نگهدارنده می گویند. این امر برای کاهش سمیت دارو مطلوب است. در طول روز جاری، هیچ راه قطعی برای تعیین این دوز برای هر فرد به جز آزمون و خطا وجود ندارد. افراد معمولاً با دوزهای متوسط ​​یا زیاد شروع می کنند و این مورد تحت نظر است و سپس به تدریج کاهش می یابد.

بیش از نیمی از بیماران مبتلا به پلی میالژیا روماتیکا و حدود یک سوم GCA عود بیماری دارند و بنابراین نیاز به ادامه درمان با کورتیکواستروئید برای چندین سال دارند. تعداد زیادی از عودها در سال اول درمان همزمان با کاهش دوز کورتیکواستروئید به کمتر از ۷.۵ میلی گرم در روز رخ می دهد.

همراه با رویکرد پزشکی به پلی میالژیا روماتیکا، برخی از بیماران از سبک زندگی، تغییرات رژیم غذایی و مکمل ها سود می برند. تلاش برای کاهش میزان استرس در زندگی و ایجاد یک ذهن آرام و آرام می تواند برای برخی افراد مفید باشد. بهبود رژیم غذایی، کاهش میزان غذاهای فرآوری شده و افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات تازه تنها می تواند برای کمک به سازگاری بدن با این دو اختلال مفید باشد. افزودن مکمل های طبیعی با هدف کاهش التهاب نیز می تواند کمک کننده باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر