علائم معده درد و حالت تهوع چیست؟


در پی شیوع گاستروانتریت یا آنفولانزای معده در کشور که از نظر برخی پزشکان عامل اصلی اسهال و دل درد می باشد، به بررسی علائم و راه های پیشگیری از این بیماری پرداختیم.

علائم معده درد و حالت تهوع چیست؟

داخل کلینیک، در حالی که از دل درد و حالت تهوع می پیچیدم، منتظر نوبتم نشستم. همه کسانی که به دکتر مراجعه می کنند علائم مشابه من دارند و از یک چیز می ترسند: “ممکن است کرونا باشد؟” تشخیص پزشک برای اکثر مراجعین بیماری، گاستروانتریت یا آنفولانزای معده است.

در ادامه به بررسی این بیماری که اخیراً فراگیر شده است می پردازیم.

گاستروانتریت چیست؟

گاستروانتریت ویروسی یا آنفولانزای معده نوعی بیماری ویروسی به نام آنفولانزای معده است.

این بیماری معمولاً باعث اسهال آبکی، درد شکم و استفراغ می شود. همچنین ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا از جمله تب و لرز داشته باشد که معمولاً پس از یک روز از بین می‌رود. علت این بیماری در بیشتر موارد “روتاویروس” در کودکان و “نوروویروس” در بزرگسالان است.

چگونه می توانیم آلوده شویم؟

غذا یا آب آلوده یا اشتراک حوله یا وسایل شخصی با فرد آلوده باعث ابتلای شما می شود.

نوروویروس یکی از عوامل مهم این بیماری است. نوروویروس می تواند کودکان و بزرگسالان را آلوده کند. احتمال انتشار ویروس در فضای بسته وجود دارد، اما در بیشتر موارد ممکن است با مصرف آب یا غذای آلوده آلوده شوید، البته احتمال انتقال از فردی به فرد دیگر نیز وجود دارد.

همچنین، برخی از غذاهای دریایی خام یا پخته می توانند باعث بیماری شوند. جالب است بدانید که بیشترین احتمال ابتلا به این بیماری در صورتی است که فرد بعد از رفتن به دستشویی بدون شستن دست غذا بخورد.

علائم را بشناسید

مهم ترین علامت گاستروانتریت اسهال آبکی است اما این بیماری علاوه بر مشکلات گوارشی علائمی شبیه آنفولانزا نیز دارد. بیشتر علائم و نشانه ها بین ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از آلوده شدن فرد مبتلا شروع می شود. اگر علت ویروس باشد، معمولاً این بیماری ظرف یک هفته بهبود می یابد. علائم دیگر عبارتند از:

استفراغ ناگهانی

اسهال ناگهانی

گرفتگی عضلات

سپس

سردرد

بدن درد و خستگی

وجود مقدار کمی خون در استفراغ

چگونه پیشگیری کنیم؟

۱- دست های خود را به طور مرتب با آب گرم حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویید. شستن دست ها به خصوص بعد از رفتن به دستشویی بسیار مهم است.

۲- دستگاه شخصی خود را به اشتراک نگذارید. برای رفتن به دستشویی از حوله های جداگانه و شخصی استفاده کنید.

۳- زمانی که از گاستروانتریت ویروسی رنج می برید، فاصله مناسب را با دیگران حفظ کنید.

۴- سطح را ضد عفونی کنید. اگر فردی در خانه شما مبتلا به گاستروانتریت ویروسی است، سطوح سخت مانند دستگیره ها را ضد عفونی کنید.

۵- از خوردن غذاهای خام مانند سالاد و سبزیجات خام که ممکن است با دست افراد تماس پیدا کند خودداری کنید.

۶- گوشت یا ماهی که درست پخته نشده است نخورید.

۷- میوه ها و سبزیجات را به خوبی ضد عفونی کنید.

۸- تا حد امکان از غذا خوردن در بیرون از منزل خودداری کنید.

کم آبی بدن مهمترین عارضه است

عارضه اصلی ناشی از گاستروانتریت ویروسی کم آبی بدن است. کم آبی شامل از دست دادن شدید آب، نمک و مواد معدنی است. اگر مایعات کافی برای جایگزینی الکترولیت های از دست رفته به دلیل گاستروانتریت ویروسی بنوشید، با مشکل کم آبی مواجه نخواهید شد.

تشخیص آنفولانزای معده

پزشکان بر اساس علائم و معاینه فیزیکی احتمال گاستروانتریت ویروسی را تشخیص می دهند. گاهی وجود موارد مشابه در جامعه می تواند به پزشکان در تشخیص گاستروانتریت ویروسی کمک کند. آزمایشات سریع مدفوع همچنین می تواند روتاویروس یا نوروویروس را شناسایی کند.

نویسنده: مهسا کسنوی روزنامه نگار