علائم حمله قلبی


اکثر مردم فکر می کنند که بارزترین علامت حمله قلبی درد قفسه سینه است.

علائم حمله قلبی

اکثر مردم فکر می کنند که بارزترین علامت بیماری قلبی درد قفسه سینه است. اگرچه درد قفسه سینه یکی از علائم بیماری قلبی است، اما برخی از علائم رایج دیگر نیز نشانه‌های پنهان بیماری قلبی و سکته هستند.

بر اساس این مقاله از مجله کروش، در صورت داشتن این ۱۲ علامت، ممکن است به بیماری قلبی مبتلا شده باشید و برای به تاخیر انداختن و پیشگیری از بروز علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

۱- آپنه خواب یا قطع تنفس در هنگام خواب

«آپنه خواب» یا در واقع قطع تنفس در هنگام خواب ناشی از انسداد راه هوایی در حلق و بینی در هنگام خواب است و گاهی ممکن است بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد. یکی از اختلالاتی است که باید جدی گرفته شود، زیرا یکی از علائم بیماری قلبی است.

آپنه خواب در برخی موارد می تواند کشنده باشد و به همین دلیل در صورت مشاهده این علائم باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. در واقع، زمانی که شما خروپف می کنید و این خروپف با توقف تنفس شما شکسته می شود و ممکن است اکسیژن کافی به مغزتان نرسد.

آپنه خواب خطر فشار خون بالا، سکته مغزی و ریتم غیر طبیعی قلب را افزایش می دهد. آپنه خواب قابل درمان است و به عنوان یکی از علائم مهم بیماری قلبی و علائم حمله قلبی خاموش، بهتر است جدی گرفته شود.

۲- بثورات پوستی زرد و نارنجی

اگر سطح تری گلیسیرید خون بالا باشد، پوست شما ممکن است دچار بثورات پوستی زرد و نارنجی در اطراف انگشتان دست و پا شود و این یکی از علائم بیماری قلبی و از جمله علائم قبل از حمله قلبی است. مقداری از چربی موجود در خون نقش مهمی در تقویت رگ ها و عروق شما دارد و اگر بیش از حد معمول باشد، یکی از نشانه های مهم بیماری قلبی است و می تواند شما را در معرض خطر حمله قلبی و سکته قرار دهد.

۳- ضعف قوای بدنی

آیا می دانستید قدرت دستان شما به معنای قدرت قلب شماست؟ تحقیقات نشان می‌دهد که هرچه دست‌های شما قوی‌تر باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمتر است. اگر قدرت دست شما برای فشار دادن اجسام کم باشد، ممکن است یکی از علائم مهم بیماری قلبی باشد. با وجود همه این پیشرفت ها نمی تواند نشانه ای از سلامت قلب شما باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۴- لکه سیاه زیر ناخن

اگر بدون دلیل و بدون اینکه ناخن شما به جایی برخورد کند یا ضربه بخورد، نشانه‌هایی از خون مرده در زیر ناخن‌هایتان وجود دارد، ممکن است در قلب یا دریچه‌های آن عفونت داشته باشید. ابتلا به دیابت نیز می تواند باعث این امر شود. افرادی که این علائم را دارند ۲ تا ۴ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و حملات قلبی هستند. این تیره شدن ناخن ها می تواند یکی از علائم حمله قلبی خفیف باشد.

ناخن های دست

۵- سرگیجه

سرگیجه یکی دیگر از علائم مهم بیماری قلبی و از علل و علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان است. البته ممکن است به دلایل مختلفی سرگیجه در شما ظاهر شود که یکی از آنها می تواند بیماری قلبی باشد. اما یکی از مراحل کلیدی در حمله قلبی، شناسایی و درمان علائم قبل از وقوع سکته است. در این حالت به طور کلی علت اصلی سرگیجه نرسیدن خون کافی به مغز است و به همین دلیل ممکن است علت سرگیجه نامنظم شدن ریتم قلب و ضعف عضله قلب باشد، به خصوص اگر این حالت با احساس لرزش و تپش قلب سریع

۶- مشکلات جنسی

شاید باورتان نشود، اما در برخی موارد بیزاری جنسی در مردان و زنان یکی از علائم بیماری قلبی است و خطر حمله قلبی یا حمله قلبی در فرد بیشتر است. اختلال نعوظ در مردان ممکن است به دلیل مشکلاتی در سیستم گردش خون به دلیل فشار خون بالا یا کلسترول اضافی ایجاد شود. اختلال در گردش خون نیز میل جنسی را در زنان کاهش می دهد.

۷- تغییر رنگ پوست

انگشتان آبی یا خاکستری ممکن است ناشی از گردش خونی باشد که اکسیژن لازم را ندارد. این مشکل به دلیل نارسایی قلبی و انسداد عروق خونی رخ می دهد. در این صورت احتمال خونریزی در پوست دست و پا نیز وجود دارد. تغییر رنگ پوست یکی از علائم بیماری قلبی است.

دور چشم

۸- خونریزی لثه

اگرچه رابطه بین خونریزی لثه و بیماری قلبی هنوز مشخص نیست، مطالعات نشان داده اند که لثه های متورم یا خونریزی لثه می توانند باعث التهاب قلب شوند. یک نظریه در این مورد این است که باکتری از لثه وارد جریان خون شده و باعث التهاب در قلب می شود. بیماری لثه که باعث از دست دادن دندان می شود حتی خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

آدامس

۹- لکه های سیاه روی پوست

ایجاد لکه های تیره ضخیم در نقاطی مانند گردن، زیر بغل و کشاله ران معمولا زمانی اتفاق می افتد که بدن شما با هورمون انسولین مشکل دارد. در واقع زمانی که بدن شما نسبت به هورمون انسولین مقاومت نشان می دهد و دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک دارید، بهتر است برای کنترل قند خون و بررسی قلب به پزشک متخصص مراجعه کنید. این ممکن است نشانه ای از بیماری قلبی باشد.

۱۰- مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی و تنگی نفس ممکن است نشانه بیماری قلبی، نارسایی قلبی، ریتم غیر طبیعی قلب یا حمله قلبی باشد. اگر بعد از انجام برخی فعالیت ها مانند ورزش یا پیاده روی سبک یا دراز کشیدن دچار مشکل تنفسی شده اید و البته تا به حال این گونه نبوده اید، بهتر است به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید، زیرا ممکن است این یکی از نشانه های مهم باشد. بیماری قلبی داشته باشد.

اگر در این مورد در قفسه سینه خود احساس درد کردید، حتما به اورژانس مراجعه کنید، زیرا ممکن است یکی از علائم اولیه حمله قلبی شدید باشد.

۱۱- ورم در قسمت پایین ساق پا

وقتی زیاد می‌نشینید، زیاد می‌ایستید یا در دوران بارداری ورم در پاها ممکن است رخ دهد. در موارد دیگر، دلیل این امر ممکن است نارسایی قلبی و گردش خون ضعیف باشد. تورم در پاهای شما ممکن است به دلیل لخته شدن خون باشد که جریان خون را از ساق پا به قلب مسدود می کند.

اگر ورم پا به طور ناگهانی رخ داد، حتما با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است یک بیماری قلبی باشد، از جمله علائم قبل از وقوع حمله قلبی در مردان، زنان و حتی جوانان.

۱۲- خستگی مفرط

همیشه خستگی را با کم خوابی و کار زیاد مرتبط نکنید. یکی از علائم مهم بیماری قلبی می تواند باعث ایجاد احساس خستگی در شما شود، زیرا عضله قلب آنقدر قوی نیست که بتواند نیازهای بدن شما را برآورده کند. از سوی دیگر، احساس ضعف و خستگی می تواند به دلایل زیادی از جمله کم خونی، سرطان یا افسردگی ایجاد شود. با درمان اصولی افسردگی و خستگی و زیر نظر پزشک در واقع پیشگیری از سکته قلبی را از اولین قدم شروع می کنید.