صندوق های سرمایه گذاری را ببینید – شما آنلاین هستید


صندوق سرمایه گذاری چیست؟

یکی از ساده ترین تعاریف سرمایه گذاری، خرید محصولی است که در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد و در آینده برای سود به فروش می رسد. اکنون این محصولات ممکن است دارایی، خودرو، طلا، سهام، اشیاء قیمتی و غیره باشد. به طور کلی سرمایه گذاری ها را می توان به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم طبقه بندی کرد. در سرمایه گذاری مستقیم، سرمایه گذاران مستقیما وارد بازار می شوند و به خرید و فروش سهام می پردازند. این کار نیازمند دانش و تجربه کافی و البته صرف زمان برای بررسی بازار است.

واضح است که همه دانش و تجربه کافی برای معامله در بورس و سایر بازارها ندارند. از سوی دیگر، افراد با تجربه ممکن است زمانی برای حضور در بازار نداشته باشند. این افراد می توانند از طریق واسطه های مالی مانند سبدگردان و صندوق های سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری کنند. واسطه های مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و مجوزهای لازم را اخذ کرده اند. علاوه بر این، مدیران صندوق و سبد دارای تیم های اختصاصی هستند که به طور مداوم بازار را زیر نظر دارند و سهام سودآور را شناسایی می کنند. سرمایه گذاری در صندوق ها نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با وجوهی که از سرمایه‌گذاران در اختیار دارند، سبدهای مختلفی تشکیل می‌دهند و در ازای آن از سرمایه‌گذاران پرداختی دریافت می‌کنند.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری مشترک (معمولاً کلمه رایج برای اختصار حذف می شود) انواع مختلفی دارند که در این قسمت به معرفی آنها می پردازیم.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

در این صندوق ها باید حداقل ۷۰ تا ۹۰ درصد دارایی ها در اوراق قرضه، سپرده های بانکی و سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری شود. مابقی دارایی های صندوق نیز با تصمیم مدیر صندوق تا سقف ۱۰ درصد در بورس سرمایه گذاری می شود. با توجه به درصد بالای سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت، این صندوق ریسک پایینی دارد و برای کسانی که تحمل ریسک کمتری دارند مناسب است. صندوق های سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت معمولا دارای حداقل سود سهام تضمین شده هستند و آن را به صورت دوره ای مانند هر سه ماه یک بار به سرمایه گذاران پرداخت می کنند. سرمایه گذاران می توانند به راحتی به این صندوق مراجعه کرده و سرمایه خود را برداشت کنند. اکثر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بخشی به نام پذیره نویس دارند که معمولا یک موسسه مالی معتبر و نقطه اطمینان سرمایه گذاران است. سود صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمولاً ۳ تا ۴ درصد بیشتر از سود بانکی است.

صندوق های سرمایه گذاری سهام

حداقل ۷۰ درصد از دارایی های صندوق در سهام سرمایه گذاری می شود. ۳۰ درصد باقیمانده دارایی ها به تشخیص مدیر صندوق در اوراق مشارکت، سهام، بانک ها و سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود. در نتیجه ریسک این صندوق ها بیشتر از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت است و سود تضمینی ندارند. صندوق های سرمایه گذاری سهام بیشتر برای افرادی مناسب است که می خواهند در بورس سرمایه گذاری کنند، اما زمان و دانش زیادی برای این کار ندارند. اکثر این صندوق ها نقدینگی را نیز تضمین می کنند.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط

درون جعبه سرمایه گذاری مختلط، حداکثر ۶۰ درصد دارایی ها در سهام و حداقل ۴۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود. ریسک این نوع صندوق چیزی بین صندوق با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری سهام است. اکثر این صندوق ها نقدینگی تضمینی دارند اما حداقل سود را تضمین نمی کنند.

صندوق های سرمایه گذاری شاخص

در یک صندوق شاخص، پرتفوی سهام با یک شاخص بازار مطابقت دارد. سرمایه گذاری در صندوق شاخص بر اساس یکی از شاخص های موجود در بازار است و شباهتی چندانی به معاملات آتی ندارد. از مزایای این صندوق ها می توان به هزینه های نسبتا پایین و حذف ریسک های مدیریت صندوق اشاره کرد.

در صندوق سرمایه گذاری شاخص، مدیریت نقشی منفعل دارد و تلاش ها صرفاً در جهت تطبیق ترکیب وزنی پرتفوی با شاخص پایه است.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله

دارایی های اساسی این نوع صندوق ها اوراق بهادار یا دارایی های فیزیکی است. واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله به صورت سهام در فرابورس معامله می شود. صندوق های سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های سرمایه گذاری مشترک همگی می توانند ETF باشند. از آنجایی که واحدهای این نوع صندوق در بورس معامله می شود، عرضه و تقاضا می تواند بر قیمت سهام آنها تأثیر بگذارد.

صندوق سرمایه گذاری خیریه

شما با وب سایت مهندس ورگای صندوق سرمایه گذاری شما با خیریه نوعی سرمایه گذاری مولد است که در آن سرمایه اصلی حفظ شده و درآمد آن بین نیازمندان توزیع می شود. البته سرمایه گذاران می توانند سرمایه یا تنها بخشی از سود را به امور خیریه اختصاص دهند. مجوز این صندوق توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شده و مدت فعالیت آن سه سال از تاریخ صدور مجوز می باشد و پس از آن طبق اساسنامه باید تمدید شود. تقریباً تضمین شده است که سود حاصل از صندوق خیریه برای اهداف خیریه استفاده شود.

منابع مالی

همانطور که می دانیم صندوق های سرمایه گذاری برای تامین مالی ایجاد می شوند. از انواع صندوق های تامین مالی می توان به صندوق های پروژه، صندوق زمین و ساختمان و صندوق های خطرپذیر اشاره کرد.

بودجه پروژه

صندوق های پروژه در طرح های اقتصادی مرتبط با پروژه های اقتصادی تخصص دارند. صندوق پروژه برای اجرای طرح طبق ضوابط، شرکت سهامی خاصی به نام شرکت پروژه تاسیس و به ثبت می رساند و پس از شروع عملیات، آن را به سهامی عام تبدیل و سپس قابل معامله می باشد. در بورس یا خارج از آن. . پس از عرضه سهام شرکت، کلیه دارایی ها و بدهی های صندوق به شرکت منتقل می شود و صاحبان واحدهای سرمایه گذاری صندوق، مالک سهام شرکت پروژه خواهند شد.

صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان

این صندوق در قالب یک شخص حقوقی با مجوز سازمان بورس تاسیس می شود. صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان در کنار وام یکی از منابع مالی برای سازندگان پروژه های عمرانی است.

صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر

صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر در زمینه راه اندازی مشاغل نوآورانه و شرکت های کوچکی که به منابع مالی دسترسی ندارند، فعالیت می کنند. استارت آپ ها و شرکت های کوچک معمولا ریسک بالایی برای سرمایه گذاران دارند. البته این شرکت ها علاوه بر ریسک بالای سرمایه گذاری در صورت سوددهی سود بالایی خواهند داشت.

صندوق سرمایه گذاری انحصاری بازرگانی

در این نوع صندوق سرمایه سرمایه گذار جمع آوری می شود و بر اساس تعهد، مدیریت بازار از این محل است. هدف اپراتور بازار حفظ تعادل سهام با دور کردن آنها از خطوط خرید و فروش و حرکت آنها به سمت ارزش ذاتی سهام است.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک چیست - صندوق های سرمایه گذاری مشترک را مشاهده کنید

مزایای صندوق سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری دارای مزایای بسیاری هستند که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می شود.

سرمایه گذاری آسان

یکی از مزیت های مهم صندوق های سرمایه گذاری این است که سرمایه گذاران وقت و انرژی خاصی برای افزایش سرمایه صرف نمی کنند. تنها کاری که یک سرمایه گذار باید انجام دهد انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب و مراجعه به آن و انجام کارهای مربوطه است. ادامه کار مرتبط با سرمایه گذاری توسط صندوق انجام می شود و نیازی به پیگیری و تحلیل بازار توسط سرمایه گذار نیست. در این صورت در زمان سرمایه گذار نیز صرفه جویی می شود.

نقدینگی خوب

هر سرمایه ای که دارید، در نهایت ممکن است بخواهید آن را به پول نقد تبدیل کنید. حال سوال این است که آیا هر زمان که بخواهیم می توانیم سرمایه خود را برداشت کنیم؟ سهولت و سرعت تبدیل سرمایه به پول یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب سرمایه گذاری است.

بازارهای سهام و سهام، جایی که معاملات معمولاً انجام می‌شود، همیشه نقدپذیر نیستند. مثلا گاهی ممکن است سهامی بنا به دلایلی بسته شود یا در صف فروش گیر کند و سهام نقد نشود. از سال ۲۰۰۶ به بعد، سرمایه گذاران می توانند در صندوق سرمایه گذاری کنند و از این طریق دیگر نگران برداشت سهام خود نباشند. ضامن های نقدینگی این اطمینان را ایجاد می کنند.

کاهش خطر

بر اساس قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق باید پرتفوی متنوعی از دارایی ها و اوراق بهادار نقدی تشکیل دهد. برخی از این دارایی ها مانند سپرده های بانکی و اوراق قرضه دارای درآمد ثابت هستند و بنابراین ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهند. به این ترتیب ریسک سرمایه گذاری شخصی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

نظارت و شفافیت اطلاعات

متولیان، حسابرسان و سازمان های بورس اوراق بهادار سه نهادی هستند که به طور منظم صندوق ها را بازرسی می کنند. بنابراین کلیه فعالیت های صندوق به صورت شفاف ابلاغ می شود.

سرمایه گذاری حرفه ای

همانطور که گفتیم یکی از ویژگی های مهم صندوق ها این است که دارای تیم متخصص هستند و سرمایه گذاری ها بر اساس نظر این تیم متخصص انجام می شود. این تیم و مدیریت آن همواره در تلاش هستند تا سبد سرمایه گذاری را به گونه ای تنظیم کنند که خروجی و بازده بهینه حاصل شود.

تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری ها

همانطور که می دانیم صندوق های سرمایه گذاری از سرمایه های اندک تشکیل شده اند و به همین دلیل کل سرمایه آنها مبلغ قابل توجهی خواهد بود. واضح است که اگر میزان سرمایه زیاد باشد، گزینه های بیشتری برای سرمایه گذاری های متنوع وجود خواهد داشت.

چگونه در صندوق ها سرمایه گذاری کنیم؟

اولین نکته برای سرمایه گذاری در صندوق ها این است که میزان تحمل ریسک خود را بدانید و بر اساس آن نوع صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید صندوق های سرمایه گذاری را با توجه به سابقه و خدماتی که به مشتریان ارائه می دهند، از بین صندوق های عامل انتخاب کنید. هر صندوق سرمایه گذاری شعبه ای دارد که باید با مدارک لازم به آن مراجعه کنید. این شعب که توسط خود صندوق معرفی می شوند می توانند بانک ها، کارگزاری ها یا شرکت های تامین کننده سرمایه باشند. پس از انجام کارهای اداری معمول، گواهی سرمایه گذاری صادر می شود و می توانید آن را دریافت کنید.

فیلم آموزش مالی در بازار سرمایه

برای آشنایی بیشتر با صندوق های سرمایه گذاری و موضوعات مرتبط می توانید به فیلم تامین مالی در بازار سرمایه مراجعه کنید. در این آموزش ۱۵ ساعت و ۵۳ دقیقه ای می توانید با بازارهای مالی مختلف آشنا شوید. در اولین درس از این تمرین با بازارهای مالی و بازارهای فرعی آنها آشنا خواهید شد. درس دوم در مورد نرخ سود و نحوه تعیین آن و درس سوم در مورد نرخ سود و ارزش گذاری اوراق می باشد. لینک تمرین در زیر آمده است.

مطالعات موردی بازار پول و نرخ بهره در درس چهارم این تمرین شرح داده شده است و مباحث درس پنجم و ششم به ترتیب بررسی بازار پول و مدیریت بازار اوراق قرضه می باشد. مطالب مربوط به بررسی تسهیلات و نظام بازار تسهیلات رهنی نیز در درس هفتم آورده شده است.

آگاهی از سهام و جزئیات بازار آنها نیز یکی از موضوعات این تمرین است که در درس هشتم به آن پرداخته شده است. بازار بین المللی پول و بازار اوراق بهادار تحت وثیقه نیز در درس نهم و دهم مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت در آخرین و یازدهمین درس از این مجموعه تمرین، مبحث موسسات مالی با صندوق های تامینی متقابل و سرمایه گذاری ارائه شده است.