شیردهی در شرایط خاص چگونه باید انجام شود؟


ارسال شده: 01 سپتامبر 2021

نوشیدن در دوران شیردهی

برخی از مادران ممکن است در دوران شیردهی با شرایط خاصی مانند الکل ، سیگار کشیدن ، اعتیاد به ماری جوانا ، واکسیناسیون یا طیف وسیعی از بیماری ها مواجه شوند. این مقاله به بررسی این شرایط خاص می پردازد.


همه متخصصان تغذیه معتقدند که شیر مادر منبع تغذیه خوبی برای نوزاد است و بهترین غذا برای رشد نوزاد است. شیر مادر سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند و نیازهای تغذیه ای نوزادان زیر شش ماه را برآورده می کند ، زمانی که معمولاً مکمل ها و مایعات به رژیم غذایی اضافه می شوند. اما همه مادران واجد شرایط تغذیه با شیر مادر نیستند و برخی ممکن است در شرایط خاصی مانند “نوشیدن مشروب هنگام شیردهی” قرار بگیرند. موضوع بحث ما در این مقاله از مجله پزشکی Apple Health مطالعه شرایط خاص شیردهی و ارائه اطلاعات پزشکی در این زمینه خواهد بود. با ما در ارتباط باشید.

تغذیه با شیر مادر در شرایط خاص

علاوه بر نوشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی در دوران شیردهی ، سیگار کشیدن ، مصرف ماری جوانا ، واکسیناسیون و بیماری ها نیز از شرایط ویژه در شیردهی است. در این بخش ، هر یک از این اصطلاحات را مرور می کنیم.

مصرف الکل در دوران شیردهی

بهترین توصیه این است که در دوران شیردهی هیچ گونه مشروبات الکلی مصرف نکنید ، زیرا الکل جذب شده در بدن مادر در شیر او ترشح می شود. میزان الکل موجود در شیر تقریباً معادل مقدار الکل موجود در خون است و مدت زمانی که طول می کشد تا الکل از شیر پاک شود ، تقریباً برابر با مدت زمانی است که از خون پاک می شود. میزان حذف الکل از شیر مادر با میزان مصرف آن ارتباط مستقیم دارد. به عنوان مثال ، دو تا سه ساعت طول می کشد تا یک دوز استاندارد الکل در شیر مادر دفع شود ، در حالی که این زمان برای دو وعده الکل به چهار تا پنج ساعت و برای سه وعده به شش تا هشت ساعت افزایش می یابد.
الکلی که وارد بدن نوزاد می شود در کوتاه مدت باعث اختلال خواب و در مقادیر بیشتر باعث اختلالات رشد در نوزاد می شود. بنابراین به طور کلی بهتر است در دوران شیردهی نوشیدن الکل را به طور کامل قطع کنید.

مصرف الکل در دوران شیردهی

همچنین بخوانید: دوره دردناک چیست؟ درمان خانگی قاعدگی دردناک

با این حال ، مادرانی که قادر به کنترل این عادت نیستند و به عنوان مثال ، نمی توانند در دوران شیردهی نوشیدن آبجو را متوقف کنند ، ممکن است به شیردهی خود ادامه دهند. در این موارد توصیه می شود که این مادران در صورت نوشیدن یک لیوان الکل دو تا سه ساعت منتظر بمانند و سپس شروع به شیردهی کنند. در این صورت ، نوشیدن یک لیوان الکل احتمالاً به کودک آسیبی نمی رساند. لازم به ذکر است که این توصیه فقط در مورد مادرانی که وابستگی شدیدی به الکل دارند و روشهای مختلف برای ترک اعتیاد آنها با شکست مواجه شده است.
افرادی که بیش از یک دوز استاندارد الکل در روز می نوشند ، در صورت بی خطر بودن شیردهی برای نوزاد خود ، باید با پزشک خود مشورت کنند.

رابطه پمپاژ و شیردهی و نوشیدن در دوران شیردهی

این تصور غلط در بین برخی وجود دارد که استفاده از دستگاه شیردوش برای بیان شیر مادر و سپس دور انداختن آن می تواند شیر مادر جدید را از الکل پاک کند.
همانطور که گفته شد ، درصد الکل موجود در شیر مادر با الکل موجود در جریان خون آن برابر است و تخلیه شیر مادر هیچ تاثیری در کاهش یا پاکسازی سریع الکل نخواهد داشت.
استفاده از دستگاه تغذیه با شیر مادر می تواند به مادر کمک کند تا شیر اضافی را از بدن خود خارج کرده و ناراحتی جسمی او را تا حدی بهبود بخشد ، اما پاکسازی الکل از شیر تنها زمانی اتفاق می افتد که الکل از جریان خون مادر خارج شود.

مصرف الکل در دوران شیردهی باعث افزایش شیر نمی شود

برخلاف تصورات غلط ، نوشیدن در دوران شیردهی باعث افزایش ذخایر شیر مادر نمی شود و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف الکل بر میزان تولید شیر در بدن مادر تأثیر منفی دارد.

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات ، حتی سیگارهای الکترونیکی ، در دوران شیردهی توصیه نمی شود زیرا مواد سمی و مضر موجود در دود سیگار به دلیل آلودگی دست و پیراهن مادر می تواند وارد شیر مادر شود یا وارد دهان نوزاد شود .در دوران شیردهی.

مصرف الکل در دوران شیردهی

همچنین بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری و پس از زایمان چگونه باید باشد؟

سیگار کشیدن در دوران شیردهی خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) ، عفونت های دستگاه تنفسی مانند برونشیت و ذات الریه ، عفونت گوش و اختلال عملکرد ریه را به همراه دارد. مطالعات کمتری در مورد سیگارهای الکترونیکی انجام شده است ، اما توصیه می شود که آنها را ترک کنید.
با این حال ، با توجه به مزایای زیاد تغذیه با شیر مادر ، به مادرانی که نتوانسته اند سیگار را ترک کنند توصیه می شود که با رعایت موارد زیر به شیردهی ادامه دهند:

  • به هیچ عنوان نباید در داخل خانه ، در ماشین یا در نزدیکی یک کودک سیگار بکشید ، و باید در خارج از منزل سیگار بکشید.
  • دستها را بشویید و لباسها را بلافاصله پس از کشیدن سیگار عوض کنید.
  • پس از شستن مجدد دست ها ، کودک خود را لمس کنید یا شیر مادر را شروع کنید.

لازم به ذکر است که فاصله بین سیگار کشیدن و شیردهی کمک چندانی به نوزاد نمی کند (برخلاف الکل در دوران شیردهی).
توصیه می شود فاصله زمانی را رعایت کنید).

مصرف ماری جوانا

مطالعات کافی در مورد اثرات ماری جوانا در نوزادان انجام نشده است ، اما به طور کلی توصیه می شود که در دوران شیردهی تا حد ممکن از این ماده اجتناب شود.
یکی از خطرات استفاده از ماری جوانا در دوران شیردهی این است که آن را در بافت چربی بدن ذخیره کرده و سپس به آرامی آزاد می شود. سپس ماری جوانا می تواند از بافت چربی به طور نامحدود و نامحدود وارد جریان خون شود و سپس در شیر مادر دفع شود و نوزاد را در معرض طولانی مدت قرار گرفتن در معرض مواد سمی و مضر قرار دهد.
بنابراین ، بر خلاف سیگار و الکل ، که در دوران شیردهی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و مضرات آنها نسبتاً شناخته شده است ، اطلاعات زیادی در مورد ماری جوانا وجود ندارد ، اما بهتر است به طور کلی از آن اجتناب شود.
افراد معتاد به ماری جوانا باید در مورد مصرف این ماده در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنند.

واکسیناسیون و درمان

به طور کلی ، به استثنای واکسن آبله و تب زرد ، سایر واکسن ها برای مادران شیرده بی خطر هستند. قطع واکسن آبله مطلق است و تحت هیچ شرایطی نباید انجام شود ، اما واکسن تب زرد باید مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال ، مادرانی که نیاز به سفر به مناطقی دارند که زردی شایع است باید واکسینه شوند و در مورد ادامه شیردهی با پزشک خود صحبت کنند.

در دوران شیردهی آبجو بنوشید

همچنین بخوانید: غلبه بر موانع شیردهی در نوزادان مبتلا به سندرم داون

در مورد داروها ، بهتر است در مورد مصرف هرگونه دارو در دوران شیردهی با پرستار یا پزشک مشورت کنید.

بیماریها

بیماریها همچنین می توانند وضعیت خاصی از شیردهی را برای مادر تعریف کنند. بسته به نوع بیماری ، شرایط شیردهی برای مادر ممکن است متفاوت باشد.
به عنوان مثال ، اگر دچار سرماخوردگی ، آنفولانزا یا مشکلات گوارشی هستید ، می توانید به شیردهی خود ادامه دهید و بیماری هایی مانند این از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شود. در واقع ، در این موارد ، شیر مادر حاوی آنتی بیوتیک است و این می تواند نوزاد را در برابر بیماری های مشابه محافظت کند.
از سوی دیگر ، بیماریهای دیگری نیز وجود دارند که شیردهی را به طرق مختلف به چالش می کشند:

  • در صورتی که مادر مبتلا به گالاکتوزمی (بیماری ژنتیکی نادر) ، HIV ، ویروس های نوع I و II یا ویروس ابولا است ، شیردهی باید متوقف شود.
  • اگر مادر مبتلا به مالاریا ، ویروس هرپس سیمپلکس است و در مراحل تشخیص بیماری با رادیوگرافی قرار دارد ، باید به طور موقت شیردهی را متوقف کند.
  • اگر مادر مبتلا به سل یا آبله مرغان باشد ، نمی توان مستقیماً از شیر مادر تغذیه کرد ، اما شیردهی مضر نخواهد بود.

اخرین حرف

به طور خلاصه ، شیر مادر فواید زیادی برای نوزاد دارد و توصیه می شود که شیردهی تا آنجا که ممکن است قطع شود. از سوی دیگر ، مصرف الکل ، سیگار و موادی مانند ماری جوانا می تواند به سلامت کودک آسیب برساند. بدیهی است که اولین توصیه به مادران این است که مصرف همه این مواد را متوقف کنند ، اما اگر این امکان وجود ندارد ، بهتر است با توصیه هایی که در این مقاله بیان شده است ، شیردهی را متوقف نکنید و به شیردهی خود ادامه دهید.

دکتر. مسیح قاضی – متخصص اطفال

منابع:

.cdc.gov

webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *