شواهد بیشتری مبنی بر اینکه آموزش ممکن است در برابر زوال عقل محافظت کند


تصویر خبر: شواهد بیشتری مبنی بر اینکه آموزش ممکن است از زوال عقل محافظت کند

سه‌شنبه، ۸ مارس ۲۰۲۲ (اخبار هلث دی)

همه کسانی که با افزایش سن فراموشکار می شوند به زوال عقل مبتلا نمی شوند و یک مطالعه جدید نشان می دهد که کسانی که دارای مدرک دانشگاهی و مهارت های زبانی پیشرفته هستند احتمالا بهتر می شوند.

اختلال شناختی خفیف (MCI) مرحله اولیه از دست دادن حافظه است که با نقص در حافظه و مشکلات فکری مشخص می شود که در زندگی روزمره تداخلی ایجاد نمی کند. در حالی که احتمال ابتلا به زوال عقل در افراد مبتلا به MCI بیشتر از افرادی است که این ضعف‌های حافظه اولیه را ندارند، برخی بهبود یافته و به حالت عادی باز می‌گردند.

سوزان تیاس، نویسنده این مطالعه، دانشیار علوم بهداشت عمومی در دانشگاه واترلو در انتاریو، می‌گوید: «اگرچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اگر دچار اختلال شناختی خفیف شوند، ناگزیر به زوال عقل می‌رسند، اما شواهد دلگرم‌کننده‌ای پیدا کردیم که اینطور نیست. ، کانادا

این مطالعه نشان داد که آموزش و مهارت‌های زبانی می‌تواند به پیش‌بینی اینکه چه کسی به زوال عقل مبتلا خواهد شد و چه کسی نه، کمک می‌کند.

تیاس گفت: “این عوامل منعکس کننده ورزش برای مغز هستند و کار ما نشان می دهد که ممکن است شاخص های ذخیره شناختی باشند.” اما دقیقاً اینکه چگونه ذخیره شناختی به محافظت از زوال عقل کمک می کند هنوز به طور کامل درک نشده است.

تیاس توضیح داد: “یک مکانیسم ممکن جبران عصبی است، جایی که مغز افراد با سطوح بالاتر ذخیره شناختی ممکن است با استفاده از شبکه های مغزی متناوب، قادر به جبران تغییرات مغزی باشد که در ابتدا منجر به اختلال شناختی خفیف شده است.”

محققان داده‌های ۶۱۹ راهبه کاتولیک آمریکایی، ۷۵ ساله و بالاتر را در یک مطالعه طولانی‌مدت در مورد پیری و بیماری آلزایمر تجزیه و تحلیل کردند.

راهبه‌ها تست‌هایی را برای اندازه‌گیری حافظه و سایر مهارت‌های ذهنی تا ۱۲ سال یا تا زمان مرگشان انجام دادند.

در مجموع ۴۷۲ زن در طول مطالعه با MCI تشخیص داده شدند و حدود یک سوم (۱۴۳) حداقل یک بار در طی ۸.۵ سال پس از تشخیص، سطح حافظه طبیعی خود را بازیافتند. تقریباً ۸۴ درصد از این ۱۴۳ راهبه هرگز به زوال عقل مبتلا نشدند.

یک سوم دیگر بدون بازگشت به مهارت های تفکر و حافظه عادی به زوال عقل پیشرفت کردند، در حالی که ۳ درصد در مرحله MCI ماندند و ۳۶ درصد راهبه ها مردند.

شرکت‌کنندگانی که مدرک لیسانس گرفتند، بیش از دو برابر شانس بازیابی حافظه خود را در مقایسه با افرادی که تحصیلات دبیرستانی یا دبیرستانی داشتند، داشتند. این مطالعه نشان داد راهبه هایی که مدرک کارشناسی ارشد یا تحصیلات پیشرفته تری داشتند، پس از تشخیص MCI، به احتمال بیشتری مهارت های تفکر عادی خود را به دست می آورند.

تیاس گفت که یافته ها همچنین برای افرادی که چنین سطوح بالایی از تحصیلات رسمی ندارند، اطمینان خاطر می دهد.

این مطالعه نشان داد که مهارت‌های زبانی، از جمله مهارت‌هایی که در نمرات بالا در کلاس انگلیسی یا مهارت‌های نوشتاری قوی منعکس می‌شوند، همچنین از زوال عقل محافظت می‌کنند.

آنهایی که نمرات بالایی در زبان انگلیسی داشتند اما در سایر دروس نمرات بالایی داشتند، تقریباً دو برابر بیشتر از زوال عقل پس از MCI بهبود یافتند. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد شرکت‌کنندگانی که مهارت‌های نوشتاری قوی بر اساس تعدادی از ایده‌های بیان شده داشتند، چهار برابر بیشتر از پیشرفت به سمت زوال عقل بودند. تیاس گفت که این تأثیر برای کسانی که در نوشتارشان از ساختار دستوری پیچیده استفاده شده بود قوی تر بود.

تیاس گفت: “زبان یک عملکرد پیچیده مغز است، بنابراین منطقی است که مهارت های زبانی قوی نیز محافظت کننده باشد و این تاثیر حتی قوی تر از آموزش است.”

راهبه‌هایی که کمتر از ۹۰ سال سن داشتند و ناقل عوامل خطر ژنتیکی مرتبط با بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع زوال عقل، نبودند، علاوه بر داشتن سطح تحصیلات بالا و مهارت‌های زبانی مستحکم، احتمال بازگشت بیماری خود را نیز افزایش دادند. حافظه

نتیجه نهایی؟ تیاس گفت: «این که یافته های ما نشان می دهد که عوامل متعددی وجود دارد که شانس شما را برای بازیابی عملکرد شناختی پس از تجربه اختلال شناختی خفیف افزایش می دهد، دلگرم کننده است.

این یافته ها اخیراً به صورت آنلاین در مجله منتشر شده است عصب شناسی.

دکتر. کنت لانگا، محقق زوال عقل در دانشگاه میشیگان در آن آربور، این مطالعه را “جالب و به خوبی انجام شده” خواند.

لانگا که بخشی از این مطالعه نبود، گفت: بسیاری از افراد مبتلا به MCI خود به خود بهتر می شوند.

او گفت: «این یافته‌ها با سایر مطالعات همخوانی دارد، اما اندازه‌گیری دقیق این مطالعه و دوره طولانی پیگیری، اطمینان بیشتری به نتایج می‌دهد.»

لانگا گفت که این یافته ها باید هنگام بررسی درمان در نظر گرفته شوند.
پرسش


یکی از اولین علائم بیماری آلزایمر ________________ است.
پاسخ را ببینید

وی گفت: «این واقعیت که تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به MCI حتی در صورت عدم درمان، به زوال عقل مبتلا نمی شوند، خطر تشخیص بیش از حد و درمان بیش از حد احتمالی را در بین مبتلایان به MCI افزایش می دهد.

اطلاعات بیشتر

انجمن آلزایمر اطلاعاتی در مورد کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر دارد.

منابع: سوزان تیاس، دکترا، دانشیار، علوم بهداشت عمومی، دانشگاه واترلو، انتاریو، کانادا؛ Kenneth Langa، MD، PhD، استاد، پزشکی، دانشگاه میشیگان، Ann Arbor. عصب شناسی، فوریه ۴، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از حامیان ما

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/