سیم سیلیکونی و مزایای آن


سیم سیلیکونی دارای محدوده دمایی بسیار بالایی از -۹۰ درجه سانتیگراد (۱۳۰- درجه فارنهایت) در پایین ترین نقطه تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد (۳۹۲ درجه فارنهایت) در بالاترین نقطه است. سیم سیلیکونی آن را به یکی از قابل اعتمادترین انواع سیم و کابل برای گرما تبدیل می کند. جدا از مقاومت حرارتی بالا، به دلیل انعطاف پذیری و چقرمگی در برابر ضربه شناخته شده است.

با این حال، مزیت اصلی سیم عایق سیلیکونی در کاربردهای مسکونی و تجاری مقاومت آن در برابر آتش است. هنگامی که نیاز به حفظ یکپارچگی مدار دارید، قابل اعتمادترین کابل است.

کاربردهای سیم سیلیکونی

سیلیکون مقاوم ترین ماده لاستیکی در برابر آتش است و عایق لاستیکی سیلیکونی از ۳ عنصر اصلی تشکیل شده است: هیدروژن، اکسیژن و کربن. سیلیکون نسبت به سایر کابل های مقاوم در برابر آتش گران تر است زیرا ماده کمیاب است و در دهه ۱۹۴۰ در کارخانه ها مورد استفاده قرار گرفت.

صنایعی که از کابل های سیلیکونی استفاده می کنند:

  • صنعت خودرو
  • صنعت پزشکی
  • صنعت هوافضا
  • صنعت الکترونیک
  • صنعت ساخت و ساز
  • صنعت تولید

۸ مزیت استفاده از سیم سیلیکونی

همه انواع مشاغل می توانند از کابل های سیلیکونی بهره مند شوند. تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی، شرکت‌های ساختمانی/املاک، تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، شرکت‌های هوافضا و سایر مشاغلی که به مقاومت حرارتی بالا در محصولات خود متکی هستند، باید سیم سیلیکونی را برای مزایایی که می‌توانند ارائه دهند، در نظر بگیرند. محبوب ترین کابل عایق شده امروزه کابل PVC است، اما کابل سیلیکونی عایق بالاتری را با هزینه کمی بالاتر ارائه می دهد.

۱) مقاومت در برابر آتش

مزیت اصلی نسبت به سایر کابل های عایق شده مقاومت شدید در برابر آتش است. اگر می خواهید آسیب آتش سوزی را به حداقل برسانید، باید کابل های سیلیکونی را در نظر بگیرید. خواص ضد شعله این ماده معدنی آن را برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی مناسب می کند. در حالی که کابل های دیگر در حال ذوب شدن هستند، سیم سیلیکونی در برابر آتش مقاومت می کند و زمان کافی برای خاموش کردن آتش را می دهد.

۲) انعطاف پذیری بالا

عموم مردم سیلیکون را با انعطاف پذیری مرتبط می دانند زیرا یکی از انعطاف پذیرترین لاستیک های جهان است. در کاربردهای صنعتی، باید سیم را خم کنید تا آن را برای اهداف مختلف تنظیم کنید، که کابل سیلیکونی ۱۶ AWG را به یکی از پرکاربردترین کابل های موجود در بازار تبدیل می کند. آنها قادر به تحمل خمش زیاد برای کاربردهای مختلف هستند.

۳) عایق شیمیایی

کابل های سیلیکونی دارای یک پوشش محافظ هستند که آنها را در برابر مواد شیمیایی و سایر موادی که می تواند به کابل های دیگر آسیب برساند، مقاوم می کند. اگر در محیطی با مواد شیمیایی غیرقابل پیش بینی زیاد کار می کنید، کابل های سیلیکونی بسیار قابل اعتماد هستند.

۴) مقاومت در برابر حرارت

سیم ها و کابل های سیلیکونی مقاومت حرارتی بالایی دارند و یکی از پرکاربردترین کابل ها هستند. آنها نه تنها می توانند دمای بالا را تحمل کنند بلکه دمای بسیار پایین را نیز تحمل می کنند.

۵) مقاومت فشاری

کابل های سیلیکونی حتی زمانی که برای مدت طولانی در معرض استرس قرار می گیرند، شکل اصلی خود را حفظ می کنند. اگر عادت دارید با کابل‌هایی کار کنید که پس از استرس دائماً خم می‌شوند، باید به سیم‌ها و کابل‌های سیلیکونی بروید که حتی پس از استرس طولانی‌مدت شکل اولیه خود را حفظ می‌کنند.

۶) مناسب برای استفاده در فضای باز

سیم سیلیکونی برای استفاده در فضای باز مناسب است، جایی که می تواند در معرض شرایط محیطی شدید قرار گیرد. اگر به کابلی نیاز دارید که در برابر عناصری مانند آب و شعله بسیار مقاوم باشد، کابل معمولی است.

۷) مواد معدنی خالص

لاستیک سیلیکونی متعلق به دسته پلیمرهای بی اثر است که آن را از نظر شیمیایی غیر واکنشی می کند. به همین دلیل است که کابل های سیلیکونی یکی از معدود کابل های ایمن برای استفاده در صنایع غذایی هستند.

۸) عایق شیمیایی

سیم با روکش سیلیکونی دارای مقاومت شیمیایی بالایی است که باعث می شود در کاربردهای صنعتی نسبت به سایر انواع عایق مانند کابل PVC قابل اعتمادتر باشد. سیلیکون در برابر اکثر مواد شیمیایی رایج مانند نفت/گاز، ازن و غیره مقاوم است.

خرید سیم سیلیکونی

برای خرید سیم سیلیکونی کافیست روی لینک https://it-times-store.com/ کلیک کنید تا تنها در چند مرحله آسان محصولاتی با کیفیت بالا خریداری کنید. می توانید قبل از خرید از طریق شماره تماس درج شده در وب سایت مشاوره بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.