سنگ آهک و آبشار «اسکالیم» چند میلیون سال قدمت دارند


در این صورت به سراغ یکی از کمیاب ترین آبشارهای نه تنها در ایران بلکه در کل جهان می رویم، آبشار آهکی اسکلیم در دل جنگل هیرکانی.

شمال کشور ما سرزمین قطرات و آبشارهای غول پیکر، افقی و عمودی، پهن و باریک، جویبارهای گوناگون و تک نهرها، صخره ها، خزه ها و… است.

این منطقه از کشور ما دارای انواع آبشارهایی است که در طول عمر انسان می تواند از نزدیک آنها را ببیند.

آبشارهایی که هرکدام مانند اثر انگشتی منحصر به فرد با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت شیرین، نقطه برجسته داستان هر یک از این دره ها و دامنه های زیباست که آب رودخانه در آن جریان دارد و مناظر شگفت انگیزی را خلق می کند. در بین این همه آبشار، آبشار آهکی پدیده‌ای نادر است که کمتر دیده می‌شود و اگر فرصت دیدن یکی از آن‌ها را در زندگی‌تان داشته باشید، تجربه‌ای را تجربه کرده‌اید که کمتر کسی به آن دست یافته است، تجربه‌ای که در تمام لحظات برای شما شگفت انگیز و فراموش نشدنی خواهد بود.

آبشار آهکی یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری جهان است

آهک یا اکسید کلسیم ماده ای سفید و گاهی خاکستری است. موادی که در طبیعت یافت می شود و از هزاران سال پیش، انسان ها از آنها برای استحکام بخشیدن به ساختمان های خود استفاده می کردند. لیموها منظره بی نظیری را در طبیعت ایجاد می کنند. اگر از طرفداران پرسه زدن در میان تصاویر مناظر جهان هستید یا تا به حال از ترکیه عبور کرده اید، حتما پاموک کاله را در نزدیکی شهر ازمیر دیده یا شنیده اید. استخر سفید برفی که با آب گرم طبیعی و پشت کوه پر و خالی می شود، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری جهان را ایجاد کرده است. در کشور ما که ایران است، آبشار آهکی، آبشار گالش کالا یا آبشار اسکلیم. هر سه نام‌هایی هستند که به آبشارهای بی‌نظیر در میان جنگل‌های شمال ایران اختصاص دارند. آبشاری بزرگ و زیبا با استخر بزرگ آهکی که البته ورود به آن ممنوع است زیرا باعث تخریب استخر می شود.

مسیر از میان بوی نعناع وحشی

سفر جاده اسکلیم تا آبشار بی‌نظیر آن بسیار هیجان‌انگیز و زیباست، به طوری که در مسیر احساس خستگی نمی‌کنید و در طول مسیر، بوی شیرین دسته‌ای نعنای وحشی به چهره‌تان می‌خورد و درختان سر به فلک کشیده. و جنگل دست نخورده هیرکانی، شما را گیج می کند. وسعت این جنگل به ۲۰۰ هزار متر مربع می رسد و بیش از ۸۰ نوع گیاه دارد و از نظر گونه های گیاهی یکی از مناطق غنی ایران به شمار می رود. راش، ممرز، لیلکی، انجیلی و وازگیل از جمله درختان این منطقه هستند.

آبشاری کمیاب در کنار سد معروف لفور

منطقه سوادکوه در استان مازندران قرار دارد. منطقه ای پر از آبشارها، سدها، جنگل ها و دریاچه های طبیعی زیبا که این منطقه را به نگین منطقه مازندران تبدیل کرده است. برای رسیدن به آبشار اسکیلیم ابتدا باید به منطقه لفور بروید. جایی که سد معروف Lefur در آن قرار دارد و بیش از ۸۰ آبشار در این منطقه وجود دارد. موقعیت واقعی آبشار اسکلیم جایی در وسط جنگل است. در مورد بهترین زمان برای این سفر باید بگویم که فرا رسیدن بهار آغازی است برای سفر به دل طبیعت و شاهد زیبایی های آن. گرمای تابستان نیز انسان را وسوسه می کند که به مسافرت برود و به مکان هایی با آب و هوای خوب برود. پس چه جایی بهتر از جنگل انبوه لفور و گذراندن لحظات خنک در کنار یک آبشار زیبا و گوش دادن به صدای جذاب آب و صخره ها؟ بنابراین فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای رفتن به جالان اسکلیم است.

۷ ساعت از جنگل و رودخانه تا اسکلیم گذشت

مسیر رفت و برگشت حدود ۵ تا ۷ ساعت طول می کشد و این به قدرت بدنی و تعداد افراد گروه شما بستگی دارد. در روزهای خلوت بهتر است از رانندگان محلی کمک بگیرید یا اگر توانایی کار با نرم افزارهای حرفه ای برای مسیریابی طبیعی را دارید از این نرم افزار استفاده کنید. برای رسیدن به آبشار اسکلیم باید ده ها بار از رودخانه عبور کنید و در روزهایی که آب رودخانه بالا می آید و سیلاب می شود مراقب باشید دور اسکلیم خط بکشید.

گنجینه های سنگ آهک میلیون ها سال قدمت دارند

با نزدیک‌تر شدن به آبشار، کم کم متوجه آثار گچی می‌شوید. بستر رودخانه سفید و شیری شد و به تدریج حوضچه های آهکی کوچک و بزرگی کشف شد. با رسیدن به انتهای مسیر، از تپه ای با شیب تند بالا می روید، ارتفاع می گیرید و سپس با دیدن آبشاری به ارتفاع سی متر روبرو می شوید. آبشاری که به استخری سفید رنگ می ریزد و این استخر گنجینه طبیعی کشور ما با قدمت میلیون ها سال است که هر کدام از آنها ممنوع است و اگر با چنین منظره ای مواجه شدید سریعا هشدار دهید.

تخریب دو سوم آبشار اسکیلیم توسط گردشگران!

به گفته رئیس رسمی گردشگری منطقه، بیش از دو سوم آبشارها طی سه سال گذشته که آبشار اسکی‌لیم مورد توجه گروه‌های طبیعت گردی قرار گرفت، تخریب شده است. دو سوم پدیده طبیعی منحصربه‌فرد میلیون‌ها سال طول کشید تا شکل‌گیری شود و ناآگاهی برخی از مردم آن را به نابودی کامل رسانده است. استخر آهکی به مرور زمان به دلیل تحمل وزن ده ها کیلوگرمی گردشگران غیرمسئول دچار ترک های ریز، اصطکاک، ریزش و غیره شد و لبه استخر که ارتفاع قابل توجهی داشت، امروزه بسیار کوتاه شده است و اگر به هشدارها و ممنوعیت ها توجه نشد، با ورود به استخر، به زودی از بین می رود و یکی از میراث میلیون ها ساله کشورمان به کلی نابود می شود. ورود به این استخر با کفش یا بدون کفش، با جوراب و بدون جوراب و به هر نحوی ممنوع است.

وقتی اطراف آبشار می ایستم و مردم داخل و خارج از استخر می روند، سعی می کنم برای هر فرد جداگانه توضیح دهم که عواقب این کار برای همه ما تمام می شود و در عین حال اغلب با جملاتی مانند “من اینجا هستم، عزیزم» و جملات دیگری که با احساس مالکیت مواجه شدم. در واقع زمانی که رئیس رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بومیان این منطقه به کنار آبشار آمدند و از مردم خواستند فوراً آبشار را ترک کنند، با چنین اظهاراتی مواجه شد و عجیب است که بومیان هر منطقه باید قدر این سرمایه را بدانند. و زیبایی قلمرو آنها بیشتر است. داشتن تجهیزات حرفه ای کوهنوردی و طبیعت گردی افراد را کوهنورد و طبیعت گرد نمی کند، رعایت آداب حضور در طبیعت است که نشان دهنده حرفه ای بودن شماست. بازدید از آبشار تخریب شده و آسیب دیده احساسات متناقضی از غم و شادی دارد. در چنین مواقعی راه حل اکثر مردم سکوت و پنهان کردن آدرس است، اما آبشار معتبر اسکلیم نیاز به آگاهی و مراقبت عمومی دارد. نکته آخر اینکه این منطقه پر از خانه های بوم گردی و کلبه های چوبی و کاهگلی در دل جنگل است. اگر نکات ایمنی را رعایت کنید، کمپینگ در جنگل یا لبه سد لفور می تواند یک تجربه هیجان انگیز باشد.

نویسنده: مریم شیعه زاده