سفری تاریخی به دور دنیا توسط یک زن کنجکاو


نیلی بلی، خبرنگار نیویورک تایمز، زنی کنجکاو، تصمیم عجیبی گرفت تا کتاب معروف دور دنیا را در ۸۰ روز به چالش بکشد و با ماجراهای زیادی روبرو شد.

وقتی همسر ژول ورن نیلی روزنامه‌نگار جنجالی را تحسین کرد و گفت: «او در هشتاد روز دیگر قهرمان داستان را در سراسر جهان مسخره می‌کند»، هیچ‌کس انتظار نداشت این پیش‌بینی در کمتر از ۷۰ روز محقق شود!

داستان از آنجا شروع می شود که ژول ورن در کتاب معروف خود، سفر به جهان در هشتاد روز، شرط هزار ۲۰۰۰۰ را برای سفر به دور دنیا تعیین کرد.

این کتاب که در سال ۱۸۷۳ منتشر شد، ایده خوبی برای خبرنگار جنجالی نیویورک تایمز در آن روز بود تا پس از گزارش معروف خود از بیمارستان روانی جزیره بلک ول، ماجراجویی جدیدی را آغاز کند، اما این تصمیم از همان ابتدا با مشکل مواجه شد: «به هیچ وجه. مردانه است و مردان بهتر است این کار را انجام دهند. زنان بدون چند مرد و چند چمدان نمی‌توانند اینطور سفر کنند.» او با رد درخواست سفر به دور دنیا این روزنامه‌نگار جنجالی، باورش نمی‌شد که ۲ روز بعد، «نیلی» این سفر چالش‌برانگیز را فقط با آن انجام دهد. یک چمدان

داستانی مانند این: «شکستن رکورد فیلیاس فاگ، قهرمان رمان جولورن، یعنی سفر به دور دنیا در کمتر از ۸۰ روز». در این مورد، ما به ماجراهایی نگاه می کنیم که بیلی در طول سفر ۷۲ روزه خود در سراسر جهان با آن روبرو شد.

قبل از شروع این سفر وصیت نامه ای بنویسید

با تمام آنچه در مقدمه گفته شد، الیزابت جین کوکران، معروف به نیلی بلی، سفر خود را به طور غیرمنتظره ای با یک چمدان پر از دو کلاه مسافرتی، سه روسری، یک جفت دمپایی، لوازم التحریر، سوزن و نخ، لباس به پایان رساند. فضا، فلاسک های کوچک، فنجان، مقداری لوازم آرایشی و فقط ۲۰۰ ۲۰۰ عدد، که در صبح روز ۱۴ نوامبر ۱۸۸۹ از کشتی بخار آگوستا ویکتوریا در بندر نیوجرسی ایالات متحده شروع شد. او هرگز در سفر نبود، فقط به زبان انگلیسی مسلط بود و اخیراً دچار سردرد شدید شده بود. او بیش از هرکسی از سختی تکمیل یک سفر در کمتر از ۸۰ روز و خطرات آن آگاه بود، پس قبل از ترک خانه و آغاز این سفر خطرناک و طولانی وصیت نامه ای برای مادرش نوشت و فرستاد. با این حال، او قبل از سفر به خبرنگاران گفت: “من از مردن نمی ترسم.”

دریازده، اولین مانع

با وجود چهره شجاعی که بیلی برای خبرنگاران، دوستان و خانواده به جا گذاشت، او می دانست که خطرات بالقوه زیادی وجود دارد. اولین چالش سازگاری با زندگی در دریا است. او از اولین روز حضورش در کشتی بیش از ۲۰ ساعت سرگردان بود، اما پس از بهبودی، یک هفته کامل فرصت داشت تا قبل از رسیدن به اولین مقصد خود، لندن، زندگی را در یکی از بهترین کشتی‌های دریایی دنیا تجربه کند. . این هفت روز او را با سرنشینان کشتی درگیر کرده بود تا اینکه بعداً در دفتر خاطرات خود نوشت: «هفت روز پیش هیچ یک از مسافران را نمی شناختم، اما اکنون متوجه شدم که باید به زودی آنها را ترک کنم و از این بابت بسیار ناراحت هستم. فراق.” اما احساساتش هر چه بود، سفرش را قطع نکرد و مصمم بود هر چه زودتر به مقصد برود.

پیشنهاد هیجان انگیز برای ملاقات با جولورن در پاریس

در ساعت ۲:۳۰ بامداد یکشنبه، “بیلی” از آگوستا ویکتوریا در تاریکی فرود آمد. یدک کش او را از جایی که در کانال انگلیسی فرود آمد به اسکله ویران ساوتهمپتون و از آنجا با پست مخصوص به لندن برد. در آنجا بود که یک روزنامه نگار لندنی نامه ای از نویسنده کتاب «دور دنیا در ۸۰ روز» به او داد.

نامه ای که در آن ژول ورن به شدت تحت تاثیر شجاعت طاعون قرار گرفت و او را به ملاقات همسرش در فرانسه دعوت کرد. این پیشنهاد جذاب، علیرغم مشغله های سفر، او به قیمت دو شب نخوابیدن، سوار قطار پاریس شد. دیدار با معروف ترین نویسنده آن زمان جهان، مردی نسبتاً کوتاه، خوش چشم، ریش دار و مو سفید و البته با کمک مترجم، دیداری الهام بخش برای ادامه راه او بود. .

از اروپا تا فراعنه

از رم تا قلب اهرام مصر در کمتر از ۱۰ روز. نه، این یکی از تبلیغات رسانه های امروزی جهان نیست. این خلاصه ای از سفر نیلی از دنیای غرب به جهان شرق است. او وارد بخشی از جهان شد که در ایالات متحده و اروپای غربی به “شرق” معروف است و بیشتر سفرهای خود را در آنجا گذراند. بسیاری از مردم در آن زمان بر این باور بودند که بین دنیای به اصطلاح “متمدن” غرب و جهان “عجیب” در شرق تفاوت وجود دارد.

اگرچه او در روزهای قبل از سفر غیرمعمول و شگفت انگیز خود چیزهای زیادی دید، اما از برخی جهات به سرزمینی کاملاً ناشناخته سفر نکرد. هر بندری که او از مصر تا چین بازدید می کرد بخشی از امپراتوری بریتانیا بود.

یاد بگیرید چگونه بریتانیایی ها بنادر را دزدیدند

کشتی بخار حامل نیل پس از چند روز سفر به جنوب در امتداد سواحل عربستان سعودی از باب المندب (دروازه اشک) گذشت و از آنجا به سمت شرق به سمت شهر بندری عدن در یمن حرکت کرد. در حالی که «بیلی» در چند هفته اول سفرش مکان‌های جالب زیادی دید، هیچ یک از آن‌ها به اندازه آدن برای او نامناسب به نظر نمی‌رسید. با توجه به گرمای شدید هوا و با وجود اخطار، تصمیم گرفت به همراه تعدادی از گردشگران از عدن دیدن کند.

او با توصیف این شهر به عنوان دروازه هند، بعدها درباره نفوذ بریتانیا در بسیاری از بنادر مهم جهان نوشت: “در طول سفرم بیشتر متوجه شدم که چگونه انگلیسی ها تقریباً هر بندر مورد نظر را دزدیده اند.”

برای ادامه سفر از ماشین ها، خرها و … کمک بگیرید

در حالی که تلاش های او برای چرخش به دور جهان در کمتر از ۸۰ روز معمولاً مانع از توقف او می شد، پس از نزدیک به یک ماه سفر بدون توقف، بیلی نیاز به استراحت داشت. در طول سفر چند نقطه در برنامه او وجود دارد که باید برای گرفتن سریعترین کشتی مدتی توقف کند. یکی از این توقف ها در کلمبو، پایتخت مستعمره بریتانیا سیلان، که اکنون سریلانکا نامیده می شود، بود. سپس هنگ کنگ و ژاپن آمدند.

علاوه بر کشتی‌های بخار و قطار، سفرهای دریایی «فاجعه» شامل این وسایل حمل‌ونقل غیرمعمول، از جمله گینریشا (وسایل نقلیه واگن‌مانندی که برای حمل بار استفاده می‌شود)، قایق‌هایی به نام کاتاماران، و خرهایی به نام گلادستون نیز می‌شد.

ماجراجویی در میانه ماجراجویی

ماجراجویی “فاجعه” تمام نشده است. جدا از تجربه اختلاط با بومیان و بازرگانان منطقه، بازدید از معابد بودایی و مکان های دیدنی در همه شهرهای هنگ کنگ، او تصمیم گرفت کوه ویکتوریا را فتح کند، کوهی در قلب جزیره.

او بعداً در توصیف قله‌ها و خلیج‌های آن نوشت: «منظره قله ویکتوریا بی‌نظیر است. انگار بین دو بهشت ​​معلق بودم.» هر یک از این هزاران قایق نور را پس از تاریکی می‌برد. این چراغ‌ها، با چراغ‌های خیابانی و خانه‌هایشان، به نظر می‌رسد آسمانی پر از ستاره را بیش از آسمان بالا نشان می‌دهند.» سپس به ژاپن رفت، جایی که از یک سو، سازه‌های باشکوهی مانند مجسمه بودا در شهر کاماکورا وجود داشت. در جنوب یوکوهاما، و برعکس، رشد چشمگیر ژاپن پس از سقوط امپراتوری، او را کاملا مسحور کرد. او به پایان سفر خود نزدیک می شد.

پس از ۷۲ روز و ۶ ساعت و ۱۱ دقیقه و ۱۴ ثانیه به نسخه اصلی باز می گردد

سفر بیلی پس از انتشار گزارش خبری جنجالی و افشاگری در مورد وضعیت یک خانه روانپزشکی در جزیره بلک ولز، باعث جلب توجه رسانه ها شد.

معروف ترین و پرکاربردترین روزنامه آن زمان، جغرافیای تمام کشورهایی را که او تا به حال دیده بود منتشر می کرد. آنها همچنین مسابقه ای برای تخمین زمان پایان سفر او در بین تماشاگران خود برگزار کردند.

بیلی سرانجام در ۲۵ ژانویه ۱۸۹۰ به نقطه شروع سفر خود بازگشت و رکوردی باورنکردنی ۷۲ روز و ۶ ساعت و ۱۱ دقیقه و ۱۴ ثانیه را در مسافتی بیش از ۴۰۰۰۰ کیلومتر در سیل جمعیت تشویق کننده ثبت کرد.

سفری پر از ماجرا که با وجود تلاش‌های مختلفی برای تکرار آن، سفر او اولین سفری بود که داستان «ژول ورن» را در زندگی واقعی تقلید کرد.

سفری که جدای از اثبات خدمات این روزنامه نگار به این سفر انجامید، برای همیشه «سفر شایسته برای یک ملکه» نامیده می شود.

نویسنده: نجات شکوندی | منابع: heinzhistorycenter.org، smithsonianmag.com، nytimes.com