سرابی که گردشگران را به خود جذب می کند


سراب نیلوفر کرمانشاه که مملو از طبیعت و مناطق تاریخی و باستانی است جلوه های دیگری دارد که هر مسافری را به خود جذب می کند.

سرابی که گردشگران را به خود جذب می کند

به گزارش دیدشهر؛ سراب نیلوفر در ۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در روستایی به همین نام قرار دارد. گل نیلوفر آبی که در کف دریاچه زندگی می کند سوژه بسیار خوبی برای عکاسان طبیعت ناب است و این ویژگی هر ساله گردشگران زیادی را به سمت سراب دریاچه نیلوفر می کشاند.

زیبایی که در ادامه می خوانید متعلق به زمانی قبل از سراب نیلوفرهای خشک شده است.

شهرت این سراب به دلیل وجود دریاچه ای پر از گل های نیلوفر است که در تابستان امسال برگ ها و غنچه ها روی آب می آیند و قسمت زیادی از دریاچه را می پوشانند و تصویری رویایی به وجود می آورند. در زمینی به مساحت ۱۳۳۳ هکتار.

فقط در این سراب گونه خاصی از نیلوفر زرد با نام علمی Nuphar lutea می روید و از آنجایی که این گل در ایران در خطر انقراض است حفظ این سراب به معنای حفظ این گونه است.

خانه نیلوفران و کاروانسرای پرندگان

البته این سراب تنها خانه نیلوفر نیست و محل امنی برای گونه های مختلف گیاهی و پرندگان بومی و مهاجر است که در نیمه اول سال از کیلومترها دورتر به این سراب مهاجرت می کنند.

سراب نیلوفر یکی از زیستگاه های مهم انواع ماهی، مرغ ماهی خوار و غازهای وحشی است.

تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در فصل زمستان به سراب نیلوفر می روند و همین امر این منطقه را به یکی از مهمترین مناطق پرنده نگری کشور تبدیل کرده است. اگرچه در نیمه دوم سال خبری از پرندگان و گل ها نیست، اما آب زلال دریاچه این امکان را برای هر بیننده ای فراهم می کند تا ساقه ها و ریشه های نیلوفر آبی را ببیند که در اعماق آب خانه خود را ساخته است.

سرابی که گردشگران را به خود جذب می کند

دیدن گل های خاص نیلوفر آبی، منظره غروب آفتاب، نور خورشید و نشستن در کنار دریاچه از مهم ترین تفریحات سراب نیلوفور است. به طور کلی سراب نیلوفر در چهار فصل زیبایی خود را دارد. ویژگی های شناور گل نیلوفر بر سطح دریاچه، آب شفاف و شفاف دریاچه و چشمه های اطراف آن، سراب نیلوفر را از سایر دریاچه های کشور متمایز می کند.

مناظر دیدنی اطراف این سراب

یکی از ویژگی‌های مهم، منحصربه‌فرد و خاص سراب نیلوفر کرمانشاه با دیگر سراب‌های کشور و حتی جهان نزدیک به چند مکان جالب دیگر است.

در ادامه تعدادی از این مناطق زیبا را که در نرسیده به دریاچه سراب نیلوفر کرمانشاه واقع شده اند، معرفی می کنیم.

روستای قازانچی روستای قازانچی در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد. از دیدنی های روستا می توان به تپه قازانچی اشاره کرد که مربوط به دوره ساسانی و سلجوقی است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای عمرمل روستای عمرمل در ۲۴ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد. این روستا به دلیل داشتن تپه تاریخی که مربوط به عصر آهن است، از نظر تاریخی دارای اهمیت است. باستان شناسان آثاری مربوط به دوره های ساسانی، سلجوقی و ایلخانی را در این منطقه یافته اند.

منطقه حفاظت شده بیستون منطقه حفاظت شده بیستون در ۳۰ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد. این منطقه کوهستانی با وسعتی در حدود ۴۰ هکتار، منطقه حفاظت شده حیات وحش است که تنوع زیستی بالایی با آب و هوای معتدل دارد. منطقه حفاظت شده بیستون دارای انواع گونه های گیاهی و جانوری خاص است.

تالاب هشیلان تالاب هشیلان به دلیل تنوع گونه های گیاهی و جانوری یکی از مهمترین زیستگاه های آبی استان کرمانشاه است. این تالاب در ۴۶ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد.

تالاب هشیلان بیش از ۱۰۰ جزیره کوچک و بزرگ دارد که گاهی با افت هوا به طور کامل در آب فرو می روند.

این تالاب زیستگاه حیواناتی مانند لاک پشت برکه ای، مارمولک، سمندر، گونه های مختلف کپور، کپور، سیاه ماهی، کولی سفید، دم زرد، ماهی سس، خرچنگ و قورباغه است.

طاق بستان طاق بستان نام روستایی در ۹ کیلومتری شهر کرمانشاه بوده که اکنون با گسترش شهر کرمانشاه در مرز این شهر قرار گرفته و به یکی از محله های شمال شرقی کرمانشاه تبدیل شده است. نقوش زیبا و تاریخی حکاکی شده در دامنه کوه و کنار دریاچه طاق بستان نام دارد. این مجموعه در ۳۸ کیلومتری سراب نیلوفر واقع شده است.

روستای طاق بستان در گذشته محل تفریح ​​و شکار پادشاهان ساسانی بوده و حکاکی های روی دامنه کوه نیز حکایت از همین داستان دارد.

طبقه باستان کرمانشاه