زخم معده – علل و درمان

زخم معده زخمی است که در پوشش داخلی معده یا قسمت فوقانی روده کوچک (اثنی عشر) قرار دارد. هنگامی که لایه محافظ روده یا معده از بین می رود، زخم ایجاد می شود. شیره های گوارشی حاوی اسید هیدروکلریک و آنزیمی به نام پپسین هستند که می تواند به روده یا بافت معده آسیب برساند. اینها همچنین می توانند منجر به آسیب مری شوند. درمان های مختلفی وجود دارد که زخم معده را بهبود می بخشد و علائم آن به سرعت از بین می رود.

زخم معده شکلی از زخم معده است که در معده ایجاد می شود. آنهایی که در قسمت فوقانی روده کوچک ایجاد می شوند، زخم اثنی عشر نامیده می شوند.

علل زخم معده:

دو عامل شایع زخم معده عبارتند از:

استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

عفونت هلیکوباکتر پیلوری

زخم معده زمانی رخ می دهد که هلیکوباکتر پیلوری و NSAID ها لایه مخاطی محافظ معده یا روده را می شکنند که مانع از آسیب رساندن شیره های گوارشی به اندام ها می شود.

علائم زخم معده:

شایع ترین علامت زخم معده درد سوزشی بین ناف و استخوان سینه است. برخی افراد نیز کمردرد را تجربه می کنند. درد می تواند چند ساعت طول بکشد و سپس عود کرده و هفته ها طول بکشد. برخی از افراد مبتلا به زخم معده ممکن است از دست دادن اشتها، کاهش وزن، استفراغ، نفخ و حالت تهوع را تجربه کنند. مدفوع سیاه ممکن است یکی دیگر از علائم باشد و این علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تشخیص زخم معده:

چند آزمایش ساده مربوط به استفاده از خون، تنفس یا مدفوع علائم زخم معده را در صورت وجود نشان می دهد. پزشکان همچنین ممکن است به دنبال علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری باشند. آزمایش آندوسکوپی نیز ممکن است توسط متخصص گوارش انجام شود. همچنین ممکن است برای رد سرطان معده، نواحی کوچکی از بافت برداشته شود.

چگونه با آنها رفتار می شود؟

برای اکثر افراد داروهایی تجویز می شود که میزان اسید معده را کاهش می دهد. در صورت ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری ممکن است مجبور شوید آنتی بیوتیک مصرف کنید. ترک سیگار و الکل می تواند شانس شما را برای بهبود زخم معده افزایش دهد. استفاده طولانی مدت از داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن می تواند باعث ایجاد زخم معده شود.

در هیچ موردی نباید علائم زخم را نادیده بگیرید. شما باید علائمی را که می توانند در مدت کوتاهی ناپدید شوند با مقدار مناسب دارو درمان کنید. زخم معده در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد. حتی پس از درمان، برخی از زخم ها ممکن است عود کنند و ممکن است مجبور شوید درمان را برای مدت طولانی ادامه دهید.

سلب مسئولیت: محتویات این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی است. هدف ما این است که تا حد امکان دقیق باشیم، اما ممکن است برخی از اطلاعات ناخواسته حذف شوند. محتوا جایگزین توصیه، تشخیص یا درمان پزشکی حرفه ای نیست. در مورد هر گونه سؤالی که ممکن است در مورد وضعیت پزشکی خود داشته باشید، همیشه از پزشک خود یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشاوره بگیرید. هرگز توصیه های پزشکی حرفه ای را نادیده نگیرید یا به دلیل مطالبی که در این مقاله خوانده اید در جستجوی آن تاخیر نکنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر