روستای پنینگ خلخال زیبا و منحصر به فرد است


روستای کزج به عنوان سکونتگاهی روستایی در روستای خورش رستم شهرستان خلخال واقع شده است که با بافت سنتی و معماری خاص خود گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

کاهش می یابد

به گزارش دیدشهر، روستای گردشگری کزج در ۱۵ کیلومتری شمال غربی هشجین قرار دارد. بافت سنتی، معماری خاص اقامتگاه، واقع در دامنه کوه، بهره گیری از طبیعت باصفا و زیبا، جاری شدن رودخانه قزال از میان باغات روستا، پیشینه باستانی و تاریخی و صنایع دستی باعث شده است. مسئولین محترم جهت توسعه گردشگری و معرفی آن گام های مفیدی بردارید تا با تحقق آن روستای کزج به یکی از جاذبه های گردشگری منطقه تبدیل شود.

آمار جمعیت روستای کزج

روستای سرسبز کزج ۳۲۰ خانوار و ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد. مردم قزاق به سخت کوشی و سخت کوشی معروف هستند. باغداری، دامداری و کشاورزی شغل اصلی مردم این دیار است.

انگور، گردو، سیب و گلابی، گیلاس، گیلاس و توت (به ویژه توت خشک) از محصولات درخت کزج است. جاجیم بافی همراه با بافی، جوراب، کلاه و دستکش، طناب بافی و زنبیل از صنایع دستی این روستا بوده و از قدیم الایام رواج داشته است.

دهکده توریستی کزج، روستایی پنهان در میان کوه

روستای توریستی کوزج در شهرستان خلخال بسیار چشمگیر است که در میان کوه در دامنه کوه های سر به فلک کشیده منطقه خلخال، در دامنه های تند کوهی به نام «بلدداشی» و در حاشیه شرقی رودخانه پنهان شده است. قزل اوزن، روستایی به نام «کزج» قرار دارد. نام روستای زیبا و توریستی «کزج» از کلمه «کازه» به معنای چوب (تجارت یا الآغاجی) گرفته شده است.

این روستا به عنوان سکونتگاهی روستایی در روستای خورش رستم شمالی و در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح دریا با موقعیتی کوهستانی و در ۱۷.۵ کیلومتری مرکز روستای خورش رستم (هشتجین) و ۵۷.۵ کیلومتری شهر خلخال واقع شده است. کیلومتر دورتر

روستای کزج با سازه‌های ساختمانی متمرکز در اطراف هسته اصلی آن ساخته شده است و به همین دلیل زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها در حاشیه و اطراف بافت‌های مسکونی توسعه بیشتری یافته‌اند.

کاهش می یابد

رودخانه غزال اوزن از یک کیلومتری غرب این روستا می گذرد و ارتفاعات عرب بیله دشت، ورگان چله و داغ یولی در شرق روستا قرار گرفته و اطراف آن را احاطه کرده و بافتی شبیه به روستای گردشگری ماسوله در این روستا ایجاد می کند.

آنچه این روستا را علاوه بر معماری منحصربفردش اهمیت می دهد، علاقه ساکنان به حفظ این نوع معماری و تاکید بر حفظ و حراست از سنت ها، آداب و رسوم و فرهنگ گذشته منطقه است.

معماری معمولی قزاقستان

از آنجایی که این روستا به ماسوله نزدیک است و بر اساس نظریه کارشناسی کارشناسان معماری تاریخی و بر اساس شواهد و قراین قوی در ساخت و معماری خانه، نحوه تزئین و سلیقه به کار رفته در ساخت آبینه، ساکنان دهکده توریستی ماسوله از اهالی این روستا هستند روستاهایی که در گذشته به دلیل عشایری بودن روستاییان و تبدیل شدن منطقه ماسوله به منطقه تفریحی، عده ای از اهالی روستای کزج در این منطقه ساکن شده و روستای ماسوله را ایجاد کردند.

بیشتر بخوانید:

کزج، خلخال روستایی با بافت ضخیم

کزج تنها روستای پلکانی استان اردبیل است

به دلیل بافت معماری روستا از جمله نوع مصالح به کار رفته در ساخت و ساز، نقاشی دیوارها، حیاط ها، درها و پنجره ها و همچنین حس منحصر به فرد ساخت و ساز، جهت گیری فاضلاب خانه ها و فرهنگ ناب زندگی اجتماعی. و همچنین زندگی مشترک، ساکنان آرام شیعه و سنی این روستا از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان یکی از ۱۲ روستای هدف گردشگری استان اردبیل معرفی شده است.

ظاهر این روستا جلوه ای جذاب و مسحورکننده از چشم گردشگران بخشیده است به طوری که در نگاه اول صدها واحد مسکونی به صورت مکعبی در کنار یکدیگر و به یک شکل با نقاشی های تزئینی در ایوان به چشم می خورد. ، تیرآهن چوبی ایوان، پله، در و پنجره. چیز جدیدی ایجاد کرده است.

کاهش می یابد

سقف اکثر خانه های این روستا کاهگلی است و به دلیل شیب تند روستا سقف هر خانه حیاط بلندتری دارد.

زیبایی خاص روستای کوزج با حفظ بافت سنتی

سقف خانه را با افزودن چند لایه کاه هر ساله به روش ماله سالیانه حدود نیم سانتی متر ضخیم می کنند تا باران و برف باعث نشتی سقف نشود.

این لایه کاه از ترکیب گل رسی منطقه ای و کاه گندم تهیه می شود و در سال های اخیر برای جلوگیری از نفوذ آب به لایه زیرین و جلوگیری از نشتی سقف به ترکیب کاه نمک نیز اضافه شده است.

حتی با استفاده گسترده از مصالح ساختمانی جدید مانند قیر، ایزوگام، ایرانیت و سیمان، این سبک معماری همچنان در روستاهای کزج رایج است و زیبایی و طراوت خاصی به روستا بخشیده است.


گردشگری منطقه اردبیل، گردشگری خلخال، گردشگری هشتجین، روستای کزج، گردشگری کزج