رفلاکس اسید و گلودرد – چه ارتباطی با هم دارند؟

اکثر افراد مبتلا به رفلاکس اسید و گلودرد تمایلی به مراجعه به پزشک ندارند مگر اینکه درد یا تشدید اسید شدید باشد. با این حال، اگر این بیماری درمان نشود، به دلیل افزایش سطح اسید بدتر می شود.

رفلاکس اسید و گلودرد چگونه مرتبط است؟

رفلاکس اسید حالتی است که در آن غذای نیمه هضم شده به معده می رود و اسیدی که تولید می کند به مری برمی گردد. این زمانی اتفاق می‌افتد که لوله‌ای که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می‌شود و برای بردن غذا از گلو به معده استفاده می‌کنید، به اندازه کافی قوی نباشد که بتواند اسید را تحمل کند و محتویات معده به سمت مری استفراغ می‌کند یا به مری برمی‌گردد.

اسیدهای گوارشی که به گلو باز می گردند باعث التهاب در پوشش مری می شوند و در نهایت منجر به گلودرد می شوند. این یکی از شایع ترین علائم رفلاکس اسید است.

اگر رفلاکس اسید و گلودرد به درستی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

رفلاکس اسید و گلودرد اگر درمان نشود در نهایت منجر به زخم می شود. اگر این منجر به زخم خونریزی شود، در بلع و نوشیدن مشکل خواهید داشت و استفاده بیشتر از مری بسیار دردناک خواهد بود.

در موارد شدید، اسید معده می تواند به اندازه کافی مسافت را طی کند و به ریه ها برسد. این می تواند به ریه ها و نای، لوله هایی که به ریه ها منتهی می شوند، آسیب برساند.

اگر به طور مناسب درمان نشود، می تواند پوشش محافظ داخلی مری را فرسایش دهد. در موارد طولانی مدت، گلو و تارهای صوتی ممکن است به حدی آسیب ببینند که پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

چه درمان ممکنی باید انجام شود؟

راه های زیادی برای پیشگیری و درمان رفلاکس اسید، گلودرد استرپتوکوکی و گلودرد وجود دارد. برای مبارزه با این بیماری می توانید مصرف داروها یا داروهای طبیعی را که ترجیح می دهید شروع کنید. ایجاد چند تغییر ساده در رژیم غذایی می تواند به نتایج مهمی نیز منجر شود.

با این حال، اگر درمان‌های خانگی و درمان‌های جایگزین باعث بهبود وضعیت نشوند، درمان‌های پزشکی در بازار موجود است. ممکن است داروها توصیه شود، به ویژه برای کسانی که درد شدید، مشکلات تنفسی و کم آبی دارند.

اگر عفونت ویروسی یا باکتریایی در گلو ایجاد شود، برخی از پزشکان آنتی بیوتیک را توصیه می کنند. مصرف آنتی بیوتیک ها همچنین به پیشگیری از تب روماتیسمی کمک می کند، اگرچه این نوع بیماری شایع نیست.

اگر از رفلاکس معده و گلو درد رنج می برید از غذاهایی که باید اجتناب کنید

اگر از این نوع بیماری رنج می برید، ممکن است لازم باشد از برخی غذاها اجتناب کنید. غذاهای زیر می‌توانند واکنش‌های متفاوتی را در بدن ایجاد کنند و باعث ایجاد سوزش سر دل شوند.

· شکلات

نعناع

نوشیدنی های کافئین دار (مانند نوشابه، قهوه، چای و کاکائو)

نوشیدنی های کافئین دار

· نوشیدنی بدون الکل

· الکل

· غذای تند

· فلفل سیاه

مرکبات و آب میوه ها (مانند پرتقال و گریپ فروت)

آب گوجه

غذاهای سرخ شده (چرب).

گوشت پرچرب

کره و مارگارین

· سس مایونز

سس های خامه ای

آبگوشت سالاد

لبنیات پرچرب

اگر متوجه شدید که رفلاکس اسید و گلودرد بیشتر و شدیدتر رخ می دهد، باید از پزشک کمک بگیرید. رفلاکس اسید یک وضعیت پزشکی است که در صورت تشخیص زودهنگام به راحتی قابل درمان است. در درمان بیماری باید از یک رژیم غذایی مناسب و سالم پیروی کرد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر