راه حل های بخش خصوصی برای جلوگیری از خاموشی – شما آنلاین هستید


به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه اختلالات برق در صنعت بر توسعه صنعتی و متعاقب آن رشد اقتصادی تاثیر می گذارد، گفت: در صورت خروج دولت از اقتصاد انرژی می توان با یک برنامه دو تا سه ساله که بخش خصوصی در مرکز آن قرار دارد این کار را انجام داد. ، شکاف بین تولید و مصرف برق را متعادل می کند.

حمیدرضا صالحی با اعلام این خبر گفت: بیش از ۱۰ سال است که سرمایه گذاری در حوزه برق بر اساس تعیین تکلیف اسناد بالادستی انجام نشده است. در واقع دولت نه منابعی را برای احداث نیروگاه های جدید تامین می کند و نه بستر مشارکت بخش خصوصی را فراهم می کند، این رویه منجر به افت بخش تولید شده است و این بخش متناسب با رشد مصرف است. . که حداقل ۸ درصد سالانه است. از بین نمی رود و بنابراین هر سال این شکاف بیشتر می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه با آشکار شدن این خلأ در سال های اخیر، وزارت نیرو سیاست مدیریت مصرف را آغاز کرد، ادامه داد: بر اساس این سیاست تامین برق خانگی در اولویت قرار گرفته و صنعت و ادارات دولتی مشمول خاموشی می شوند. بنابراین طبق برنامه ارائه شده، صنایع می توانند در ساعات غیر پیک، تجهیزات سرمایشی خود را روشن کنند و در سایر مواقع محدودیت هایی به نام مدیریت مصرف اعمال می شود. این رویه اثرات و زیان های زیادی را در حوزه تولید محصولی که می تواند درآمد ارزی داشته باشد، ایجاد کرده و اشتغال پایدار را به خطر انداخته است.

صالحی با اشاره به اهمیت برق در جهان و اینکه طبق پیش بینی ها تا سال ۲۰۵۰ زندگی انسان از سوخت های فسیلی به برق تبدیل می شود، گفت: اهمیت این صنعت در دنیا زیاد است اما در حال پیشروی آن به سمت نابودی در جهان هستیم. کشور. یعنی اگر رویکرد اصلاح نشود و رویه های گذشته ادامه یابد، وضعیت صنعت برق به سطح غیرقابل برگشتی می رسد. البته الان معتقد نیستم که صنعت از مرز خطر عبور کرده باشد، اما باید با برنامه ریزی و تمرکز بر بخش خصوصی تلاش کنیم تا در دو سه سال آینده خاموشی ها را متوقف کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه “می توان با رویکردی نوین و نخبگانی این مشکل را برای کاهش مداخلات دولت در حوزه اقتصاد انرژی حل کرد”، افزود: دولت باید بپذیرد که از محیط زیست خارج شود. صرفه جویی در مصرف انرژی و تنها تامین برق منازل از طریق مقامات نیروگاهی، سازمان های دولتی. در حال حاضر حدود ۴۲ درصد از نیروگاه های کشور متعلق به دولت است. در عین حال دولت باید به صنایع اجازه دهد برق مورد نیاز خود را در بورس انرژی و توسط تولیدکنندگان غیردولتی که سهم آنها از نیروگاه ها به ۵۸ درصد می رسد تامین کنند.

وی به سایت اتاق تهران گفت: بنابراین بخش خصوصی برای رفع خاموشی راه حل دارد و اگر دولت بخواهد این راه حل عمل می کند. صنعت با قیمت واقعی برق مشکلی ندارد و برق ثابت و پایدار می خواهد. با اجرای این راهکار، برق صنعت به طور مستمر تامین می شود و عواید حاصل از آن صرف ایجاد نیروگاه های جدید و تکمیل نیروگاه های موجود می شود. بر این اساس ظرف دو تا سه سال شاهد خواهیم بود که نیروگاه های جدید فاصله بین تولید و مصرف را پر می کنند و خاموشی ها در این مدت متوقف می شود. اثر غیرمستقیم برق رسانی مستمر به صنعت باعث ایجاد ارزش افزوده در صنعت و رشد اقتصادی خواهد شد.

انتهای پیام