راهنمای خرید شیر | قسمت دوم


راهنمای خرید شیر

این مقاله از سایت دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان ، به دنبال قسمت قبل (راهنمای کامل خرید محصولات لبنی | قسمت 1). ما هزینه می کنیم تا محصولات لبنی تا آخر با ما بماند.

جدول ارزشهای غذایی:

درج جدول ارزش های غذایی در برچسب بسته بندی مطابق قوانین کشور ما اختیاری است. با این حال ، تولید کنندگان با وارد کردن این جدول اطلاعات بیشتری را برای مصرف کننده ارائه می دهند. نکته مهم مفید بودن این جدول است. متأسفانه ، معلوم می شود که تولید کنندگان عوامل ناچیزی را که به نفع شما نیستند در این جدول قرار داده اند. به عنوان مثال ، درصد ماده خشک یک عامل مغذی نیست ، اما استانداردهای مواد غذایی میزان ماده خشک یا رطوبت را به عنوان یک عامل کیفی برای جلوگیری از هرگونه تقلب تعیین می کنند و تولیدکنندگان ممکن است محصولاتی با درصد ماده خشک کمتر از استاندارد تولید نکنند. و درج آن در این جدول بی فایده است. همچنین برخی از تولیدکنندگان میزان نمک را به جای سدیم ذکر می کنند که باید اصلاح شود. گاهی جدول به زبان انگلیسی وارد می شود که ممکن است برای همه در دسترس نباشد. در هر صورت ، معرفی نمودار تغذیه می تواند راهنمای شما در انتخاب محصول تغذیه ای مناسب باشد.

بسته بندی:

بسته بندی نقش مهمی در جذب مشتری و معامله گران دارد. بسته بندی باید از محصول غذایی در برابر عوامل خارجی محافظت کرده و از نفوذ رطوبت ، گاز و عوامل خارجی جلوگیری کند. اطلاعات روی بسته بندی مهم و گاهی حیاتی است. تاریخ تولید و انقضا ، شرایط نگهداری و گاهی توصیه های مصرف روی بسته بندی از نکات مهمی است که مصرف کننده باید به آن توجه کند. گاهی اوقات سازنده یک نمودار تغذیه که راهنمای مصرف کننده برای کنترل رژیم غذایی است درج می کند. شکل بسته بندی و سهولت استفاده از آن عامل مهمی در خرید محصول است. هنگام خرید محصول ، مطمئن شوید که اندازه و حجم بسته بندی یا وزن محصول متناسب با نیاز شما باشد ، زیرا محصولات لبنی دارای تاریخ انقضای محدودی هستند و ممکن است قبل از مصرف منقضی شوند.

راهنمای خرید شیر |  متخصص تغذیه در اصفهان

کیفیت:

کیفیت میزان برآورده شدن الزامات با توجه به ویژگی های خاص محصول است. الزامات و مقررات مشتری الزامات را مشخص می کند. بنابراین ، محصول غذایی باید دارای ویژگی ها و ویژگی هایی باشد که یک محصول باید داشته باشد. کلیه محصولات تولیدی باید مطابق با استاندارد ملی ایران باشد. این امر توسط موسسه استاندارد و وزارت بهداشت نظارت می شود. محصولات لبنی موجود در بازار پاستوریزه یا استریل می شوند. این محصولات معمولاً عاری از باکتری های بیماری زای خطرناک هستند. با این حال ، عملکرد صحیح تجهیزات کارخانه ، بسته بندی ، ذخیره سازی ، حمل و تحویل به مشتری بر کیفیت شیمیایی و میکروبی آن تأثیر می گذارد.

محصولاتی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند ویتامین ها و مواد مغذی خود را از دست می دهند و چربی آنها تجزیه می شود. بسته بندی محصول باید سالم و بدون پارگی و آسیب باشد. دمای یخچال در مراکز عرضه باید مطابق توصیه سازنده باشد. می توانید صحت این مورد را از صفحه نمایش یخچال که دما را نشان می دهد ، بررسی کنید. برخی از کارخانه ها از اصطلاح HACCP در بسته بندی استفاده می کنند. این عبارت به معنای تضمین سلامت و ایمنی غذا از مواد اولیه یا مزارع و دامها تا میز ناهار خوری است. در ایران ، برخی از کارخانه ها این گواهی را برای برخی از این مراحل اخذ کرده اند ، بنابراین سلامت محصول تنها در برخی مراحل مانند مواد اولیه یا خط تولید تضمین می شود.

بنابراین ، ارزشمند است که اطلاعات لازم را با توضیحات بیشتر در اختیار مصرف کننده قرار دهید و از فریب مصرف کننده جلوگیری کنید.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه در اصفهان


دکتر. رضا اطمینانانی با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر کلیک کنید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان.


مطالب پیشنهادی:

حساسیت غذایی

غذاهای مفید و مضر برای حساسیت غذایی

مصرف هندوانه و چاقی

مصرف زیاد گوشت قرمز ممنوع است

استراتژی های کنترل گرسنگیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *