راز طلایی مردن زودتر از زنان – شما آنلاین


به گفته محققان، مردانی که با افزایش سن، کروموزوم های Y را از سلول های خونی خود از دست می دهند، بیشتر در معرض اسکار بافت قلب و نارسایی قلبی هستند.

تحقیقات جدیدترین تحقیقی است که به پدیده “از دست دادن موزاییک Y” پرداخته است، که در آن کروموزوم Y در بخشی از سلول های خونی مرد وجود ندارد.

محققان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد. اما این به افزایش سن مربوط می شود. این پدیده در ۴۰ درصد از مردان ۷۰ ساله و بیش از نیمی از افراد تا ۹۰ سال قابل تشخیص است.

زمانی، محققان استدلال کردند که از دست دادن Y به عنوان یک کروموزوم کوچک و ضعیف، تنها بخشی از پیری طبیعی است.

اما در سال‌های اخیر، مطالعات از دست دادن Y را با افزایش خطر بیماری‌هایی مانند آلزایمر، بیماری‌های قلبی و برخی سرطان‌ها و همچنین کاهش امید به زندگی مرتبط دانسته‌اند.

با این حال، این مطالعه نتوانست نشان دهد که آیا از دست دادن کروموزوم به طور مستقیم به بیماری کمک می کند یا صرفاً نشانه ای است که سایر فرآیندها در بدن اشتباه پیش می روند.

محققان بررسی کردند که آیا از دست دادن Y فقط نشانه پیری است، مانند سفید شدن مو.

یافته های آنها نشان می دهد که پاسخ منفی است. در موش های آزمایشگاهی، از دست دادن Y در سلول های خونی، بافت قلب را در برابر زخم و مرگ زودرس آسیب پذیر می کند.

کنت والش، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ویرجینیا، می گوید: «این شواهد نشان می دهد که از دست دادن کروموزوم یک عامل مستقیم است.

اکثر مردم کروموزوم Y را به عنوان کروموزوم جنسی می شناسند. زنان دو کروموزوم X دارند. در حالی که مردان دارای کروموزوم X و Y هستند.

محققان قبلی استدلال کرده اند که کروموزوم Y چیزی بیش از تعیین ویژگی های جنسی مردانه است. اما مطالعات در سال‌های اخیر نشان داده است که کروموزوم Y حاوی ژن‌های بیشتری نسبت به آنچه قبلاً تصور می‌شد، است که عملکرد آنها کاملاً مشخص نیست.

محققان با استفاده از اطلاعات پزشکی و ژنتیکی حدود ۵۰۰۰۰۰ بزرگسال بریتانیایی دریافتند مردانی که با از دست دادن قابل توجه Y وارد مطالعه شدند – در بیش از ۴۰ درصد از سلول های خونی آنها – در سال های بعد وضعیت بدتری داشتند.

احتمال مرگ آنها به هر علتی در هفت سال آینده نسبت به مردان بدون از دست دادن Y، ۴۱ درصد بیشتر است. به طور خاص، احتمال مرگ آنها در اثر نارسایی قلبی یا بیماری قلبی مرتبط با فشار خون طولانی مدت دو تا سه برابر بیشتر است.

آنها دریافتند که در موش‌های نر پیر، از دست دادن Y تغییرات مربوط به سن را در ساختار و عملکرد قلب تسریع می‌کند و حیوانات را مستعد آسیب‌های قلبی، ریه‌ها و کلیه‌ها می‌کند.

والش گفت: به نظر می رسد از دست دادن کروموزوم Y عملکرد سلول های ایمنی که در قلب کار می کنند را تغییر می دهد و منجر به اسکار بافتی می شود.

او گفت که حتی می‌توان مردان را از نظر از دست دادن Y به عنوان یک نشانگر خطر برای بیماری‌های مختلف غربالگری کرد.

یکی از اسرار باقی مانده این است که چه چیزی باعث از دست دادن Y شده است.

به گفته والش، در سن ۶۰ سالگی، برخی از مردان مقدار زیادی از Y را از دست می دهند و برخی بسیار کمی از دست می دهند.

مطالعات سیگار کشیدن را به عنوان یکی از دلایل اصلی کاهش Y دخیل دانسته اند. اما ناشناخته های بیشتری وجود دارد.

به گفته محققان، از دست دادن Y می تواند یکی از دلایلی باشد که باعث می شود زنان به طور کلی بیشتر از مردان عمر کنند.

منبع: MedicineNet