دکتر متخصص تغذیه اثرات داروهای لاغری انوشه


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همیشه در مورد استفاده از داروهای لاغری هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و معرفی این داروها با نام های مختلف و اثرات شگفت انگیز هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که برای آنها انجام می شود. برخی بعنوان چربی های 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند با مصرف داروهای ارائه شده توسط آنها ، نیازی به رژیم و ورزش نیست ، برخی دیگر دروغ می گویند که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را لاغر می کند. و برخی به عنوان چربی سوز به بازار عرضه می شوند. در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند نگران رژیم و ورزش باشند ، آنها به دنبال معجزه ای هستند که اتفاق می افتد ، روشها و روشهای مختلف من سعی کردم چیزهای مختلف ، از کمربند ، ژل و رژیم غذایی و غیره. بدون اینکه یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی را انتخاب کنید. اطلاعات نادرست در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است علت باشد.

در مورد استفاده از داروها باید توجه داشت که داروهای کاهش وزن در صورت ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و باید تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر چیزی را که می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای کاهش وزن استفاده می کنند ، اگر بیماری دیگری دارند و برای آن بیماری مصرف می کنند ، باید از تداخل خود با دارو مطلع باشند.

انواع داروهای لاغری

1داروهای بی اشتهاییرایج ترین این داروها سیبوتراسین است که با مارک های Redactil و Meridia به بازار عرضه می شود و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین که از بازیابی انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کند. و بنابراین مقدار خود را در خون افزایش می دهند. افزایش سطح آنها باعث می شود فرد اشتها را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهایی برای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی مصرف شده جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی تأثیر می گذارند و در جذب پروتئین ها و کربوهیدرات ها مصرف می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فرد هنگام مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین زیادی مصرف کند ، مطمئناً چاق می شود. بنابراین ، مصرف این دارو نباید در مصرف غذاهای شیرین و گوشت زیاد باشد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازیابی سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی مورد استفاده قرار می گیرد و در افراد سالم عوارض بدی را به دنبال خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدرات هااز جمله آنها می توان به carboblocker و carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگار آگار ، فیبر تمیز ، ریز و سوخته هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده و آب و بیشتر ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث شکم پر و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای لاغری دیگر نیز با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند زنادرین ، تانویت ، ال کارنیتین ، هیدروکسی کات ، زنیترکس ، رجینون و غیره که همانطور که گفته شد همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها باید با آنها مشورت کنید. متخصص تغذیه مشورت کرد.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر ویژگی های فردی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و اصلاح عادات و رفتارهای خوردن امکان پذیر است. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *