دکتر این چیه که در مورد مواد معدنی برای روماتیسم مفصلی خوندم… کمکم میکنن؟

تعدادی از مواد معدنی دارای اثرات ضد روماتیسمی هستند. این مقاله به برخی از آنها می پردازد.

نشان داده شده است که روی پاسخ التهابی را کاهش می دهد (Simkin PA. درمان آرتریت روماتوئید با سولفات روی خوراکی. Action Agents 1981؛ ۸: ۵۸۷-۵۹۵).

در نتیجه، به عنوان یک درمان بالقوه برای RA مورد بررسی قرار گرفته است. در یک مطالعه دوسوکور، ۲۴ بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید نسبتاً شدید مقاوم به درمان معمولی به طور تصادفی برای دریافت روی (۵۰ میلی گرم روی عنصری سه بار در روز به عنوان سولفات روی) یا دارونما به مدت ۱۲ هفته تقسیم شدند. در مقایسه با گروه دارونما، گروه تحت درمان با روی به طور قابل توجهی تورم مفاصل، سفتی صبحگاهی را کاهش داد و ارزیابی ذهنی بیمار از فعالیت بیماری را بهبود بخشید (Simkin PA. سولفات روی خوراکی در آرتریت روماتوئید. Lancet 1976؛ ۲:۵۳۹-۵۴۲).

با این حال، در دو مطالعه کنترل‌شده دیگر، روی به طور قابل‌توجهی مؤثرتر از دارونما نبود (Rasker JJ، Kardaun SH. بدون اثر مفید سولفات روی در آرتریت روماتوئید. Scand J Rheumatol 1982؛ ۱۱:۱۶۸-۱۷۰. Mattingly PC, Mowat Zinc Sulfate. در آرتریت روماتوئید، Ann Rheum Dis 1982؛ ۴۱:۴۵۶-۴۵۷).

مطالعات با یافته ها و نتیجه گیری های مختلف در آرتریت روماتوئید غیر معمول نیست. در یک مطالعه منفی، بیماری شدیدتر از مطالعه ای بود که نتایج مثبتی به همراه داشت. این احتمال وجود دارد که مواد معدنی کمیاب مانند روی فقط در موارد آرتریت روماتوئید متوسط ​​یا شدید مفید باشد. علاوه بر این، مصرف دوزهای زیاد روی می تواند منجر به کمبود مس شود، ماده معدنی که ممکن است برای آرتریت مهمتر از روی باشد (سطح مس پس از مصرف خوراکی روی. Lancet 1979؛ ۱:۶۱۶).

در حالی که شواهد نشان نمی دهد که مکمل روی به تنهایی فواید قابل توجهی را ایجاد کند، ممکن است ترکیب روی با مس و احتمالاً سایر درمان های تغذیه ای موثرتر باشد.

مس همچنین اثرات ضد التهابی ملایمی دارد. موش‌هایی که از رژیم غذایی کمبود مس تغذیه می‌کردند پاسخ التهابی اغراق‌آمیز در دو مدل التهاب حاد داشتند (Melanino R، Conforte A، Fracasso ME و همکاران. -۵۸۸).

نقش ترکیبات مس به عنوان عوامل ضد آرتریت بررسی شده است (Sorenson JRJ. مس کلات به عنوان اشکال فعال بالقوه عوامل ضد التهابی. J Medicinal Chem 1976؛ ۱۹:۱۳۵-۱۴۸).

برخی از مطالعات حدس می‌زنند که ترکیبات مسی NSAIDها اثر ضد التهابی بیشتری دارند و سمیت کمتری نسبت به ترکیبات اصلی دارند. برای مثال، در مدل‌های حیوانی التهاب، کلات مس آسپرین در یک هشتم دوز مؤثر آسپرین فعال بود. پدیده جالب دیگر این است که در حالی که NSAID ها منجر به زخم معده می شوند، کلات های مس برای همین داروها دارای فعالیت ضد زخم در مطالعات حیوانی هستند. این فرضیه وجود دارد که NSAID ها در داخل بدن با تشکیل کمپلکس های مس فعال می شوند. اگر این درست باشد، زخم هایی که باعث اثر NSAID ها می شوند ممکن است به دلیل تمایل آنها به استخراج مس از بافت های خاص باشد.

مجتمع های مس NSAID توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید نشده اند. ایمنی طولانی مدت تجویز ترکیبات مس به انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. یک نظریه جالب این است که شاید مصرف دوزهای “رژیمی” مس (به عنوان مثال، ۲-۴ میلی گرم در روز) می تواند اثربخشی NSAID ها را افزایش دهد و سمیت آنها را کاهش دهد.

برخی ادعا کرده اند که دستبندهای مسی برای آرتروز مفید هستند. اکثر پزشکان معمولی با این نظر مخالف هستند.

به عنوان پیشینه، یک مطالعه تجربی با استفاده از دستبند مسی انجام شد. در مجموع ۱۶۰ نفر مبتلا به ورم مفاصل که نیمی از آنها قبلاً دستبند مسی زده بودند، به طور تصادفی در یکی از دو گروه قرار گرفتند. گروه اول به مدت یک ماه از دستبند مسی استفاده کردند، سپس یک دستبند ساختگی (آلومینیوم اکسید شده شبیه مس) را برای ماه دوم به دست کردند. گروه ۲ همان دستبندها را به ترتیب معکوس می پوشیدند. در بین بیمارانی که متوجه تفاوت بین این دو دستبند شدند، مس را به طور قابل توجهی ترجیح دادند (ص

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر