دو وضعیت متفاوت پوکی استخوان و آرتریت

بسیاری از مردم بین پوکی استخوان و برخی از انواع آرتریت اشتباه گرفته می شوند. بنابراین در این مقاله به تفاوت ها و شباهت های این دو حالت می پردازیم.

پوکی استخوان

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان کمتر متراکم می شود و می تواند منجر به شکستگی شود. به دلیل توده استخوانی کم، احتمال ابتلا به پوکی استخوان در معرض خطر بیشتری است. در این شرایط، ممکن است از دست دادن بافت استخوانی رخ دهد که استخوان‌ها تراکم کمتری داشته و مستعد شکستگی هستند. این به نوبه خود منجر به کمردرد شدید، از دست دادن قد و تغییر در وضعیت بدنی افراد می شود. همچنین می تواند منجر به اختلال در توانایی راه رفتن فرد شود و همچنین ممکن است باعث ناتوانی دائمی یا طولانی مدت شود.

عوامل خطری که باعث پوکی استخوان می شوند به شرح زیر است:

۱. قاب کوچک یا نازکی

۲. سابقه خانواده در مورد این بیماری خاص

۳. بعد از یائسگی و به ویژه یائسگی قبلی

۴. عدم وجود غیر طبیعی سیکل قاعدگی (آمنوره)

۵. استفاده طولانی مدت از برخی داروها مانند داروهای مورد استفاده برای درمان لوپوس، آسم، کمبود تیروئید و تشنج

۶. مصرف کم کلسیم

۷. نداشتن فعالیت بدنی

۸. سیگار کشیدن

۹. مصرف بیش از حد الکل

پوکی استخوان به عنوان یکی از بیماری‌های خاموش نیز شناخته می‌شود، زیرا می‌تواند تا سال‌ها به‌طور ناشناخته پیشرفت کند و بدون علامت تا زمان شکستگی رخ دهد. این بیماری با آزمایش تراکم مواد معدنی استخوان که بدون درد است و ایمن ترین راه برای تشخیص تراکم استخوان پایین است، تشخیص داده می شود.

از آنجایی که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، FDA (سازمان غذا و دارو) با چندین دارو برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان موافقت کرده است. علاوه بر این، یک رژیم غذایی غنی از ویتامین D و کلسیم، ورزش های منظم با تحمل وزن و یک سبک زندگی سالم می تواند اثرات بیماری را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند.

آرتروز

آرتریت اصطلاح رایجی است که برای شرایطی استفاده می شود که بر بافت های اطراف و مفاصل تأثیر می گذارد. مفاصل مکان هایی از بدن هستند که استخوان ها به طور هماهنگ به هم می رسند، مانند زانوها، انگشتان دست، انگشتان پا، مچ دست و باسن. دو نوع آرتریت به شرح زیر است:

الف) استئوآرتریت (OA): این یک بیماری دردناک و دژنراتیو مفصلی است که اغلب کمر، گردن، زانو، لگن یا مفاصل کوچک دست را درگیر می کند. استئوآرتریت در مفاصلی ایجاد می‌شود که در اثر استفاده مکرر از انجام یک کار خاص یا انجام یک ورزش یا حمل وزن اضافی آسیب دیده‌اند. در نهایت، این آسیب یا ساییدگی مکرر ضربه یا چیزهایی دور از غضروف که از انتهای استخوان های مفصل محافظت می کند. همانطور که در نتیجه بعدی، استخوان ها به یکدیگر ساییده می شوند و باعث ایجاد احساس رنده می شوند. انعطاف پذیری مفاصل کاهش می یابد، خارهای استخوانی شروع به رشد می کنند و مفاصل متورم می شوند. علامت اولیه OA دردی است که پس از ورزش یا بی حرکتی بدتر می شود. این درمان شامل مسکن‌ها، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، کرم‌های موضعی، ورزش‌های مناسب، فیزیوتراپی، آتل‌بندی مفصل یا جراحی تعویض مفصل برای مفاصل بزرگ‌تر آسیب دیده شدید مانند زانو یا لگن است.

ب) آرتریت روماتوئید (RA): این یک بیماری التهابی خود ایمنی است که مفاصل مختلفی را در مچ پا، پا، زانو، شانه، آرنج، مچ دست، شست و انگشتان درگیر می کند. در یک بیماری خودایمنی، بدن آنزیم هایی را آزاد می کند که به بافت های سالم آن حمله می کنند. در RA، این آنزیم ها پوشش مفاصل را تخریب می کنند. باعث بدشکلی، سفتی، تورم، درد، کاهش حرکت و عملکرد می شود. افراد مبتلا به RA همچنین ممکن است علائم سیستمیک مانند تب، خستگی، التهاب چشم، کاهش وزن، کم خونی، ندول های زیر جلدی (برجستگی های موجود در زیر پوست) یا پلوریت (التهاب ریه) داشته باشند.

افشای پزشکی:

اطلاعات موجود در این مقاله با هدف آموزش مردم ارائه شده است. هیچ چیز در این مقاله نباید تفسیر شود و برای تشخیص یا درمان پزشکی استفاده شود. نباید به جای توصیه پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط استفاده شود. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با مراقبت های بهداشتی، لطفاً فوراً با پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط تماس بگیرید یا به آنها مراجعه کنید. همیشه قبل از شروع یک درمان جدید، رژیم غذایی یا برنامه تناسب اندام، با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط دیگری مشورت کنید.

هرگز نباید به دلیل مطالبی که در این مقاله خوانده اید، توصیه های پزشکی را نادیده بگیرید یا در جستجوی آن به تأخیر بیفتید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر