دندانپزشکان نوسنگی – شواهدی از پرکردن دندان فسیلی در عصر حجر

کاهش درد دندان از عصر سنگ با پر کردن موم زنبور عسل

سفر به دندانپزشک ممکن است توسط بسیاری به عنوان یکی از خطرات زندگی امروزی تلقی شود، اما به طرز شگفت انگیزی شواهد فسیلی زیادی وجود دارد که نشان می دهد افراد عصر حجر ممکن است برخی از دندانپزشکی ابتدایی را انجام داده باشند. دانشمندانی که از یک استخوان فک ناقص انسان که بیش از صد سال پیش در اسلوونی یافت شده استفاده کردند، وقتی از این نمونه برای آزمایش یک دستگاه جدید اشعه ایکس استفاده کردند، شگفت زده شدند. محققان چیزی قابل توجه را در دندان های یکی از سگ ها کشف کردند: دندان دارای شکاف های عمودی طولانی بود و ناحیه ای از تاج، مینای دندان، فرسایش یافته بود و حفره بزرگی را نشان می داد. دندان های شکسته و فرسوده یک انسان باستانی جای تعجب نیست، زیرا دندان ها در اثر رژیم غذایی خشن و ساینده ای که اجداد ما تحمل کرده اند، فرسایش یافته اند. با این حال، این دندان خاص، نشانه هایی را نشان می دهد که شخصی سعی کرده است دندان را پر کند.

رژیم غذایی سخت مردمان ماقبل تاریخ

شواهد فسیلی زیادی وجود دارد که ثابت می کند مردم ماقبل تاریخ رژیم غذایی سخت و سختی داشتند. نه تنها از دندان های آنها برای جویدن غذا استفاده می شد، بلکه احتمالاً از دهان آنها به عنوان “جفت دست اضافی” برای کمک به غارنشینان و زنان غارنشین برای کار کردن پوست و پوست حیوانات ماقبل تاریخ که شکار می کردند استفاده می شد. برای مثال پوست و پوست اسب‌های وحشی، کاج اروپایی (گاو ماقبل تاریخ) و آهو.

دندان سنگی با پر کردن موم زنبور عسل

یک پلاگین از یک ماده با دقت روی سوراخ قرار داده شد، عاج ظریف را پوشانده و حفره را پر می کرد. ماده ای که با استفاده از طیف سنجی مادون قرمز آنالیز شد، موم زنبور عسل شناخته شد و عمر پرکننده بیش از شش و نیم هزار سال بود. این نشان می دهد که صاحب دندان یا یکی دیگر از اعضای قبیله دندان فرسوده را چه در زمانی که صاحب آن هنوز زنده بوده و چه اندکی پس از مرگ فرد، مهر و موم کرده است. اگر زمانی که فردی زنده بود دندانی ترمیم شد، این یکی از قدیمی ترین نمونه های دندانپزشکی عصر حجر است که تاکنون پیدا شده است.

این نمونه از دندانپزشکی نوسنگی یک مورد مجزا نیست، زیرا در سال ۲۰۰۱ محققان آمریکایی شواهدی از استفاده از مته های سنگ چخماق برای ایجاد سوراخ در دندان های افرادی که بین ۹۰۰۰ تا ۷۵۰۰ سال پیش در پاکستان زندگی می کردند گزارش کردند. با این حال، هیچ یک از این دندان های حفاری شده هیچ نشانه ای از پر شدن را نشان ندادند – اما چرا موم زنبور عسل؟

چرا از موم زنبور عسل استفاده می کنیم؟

امروزه از موم زنبور عسل و ماده ای به نام بره موم در طب گیاهی استفاده می شود. بره موم ماده ای طبیعی، چسبنده و قهوه ای رنگ است که زنبورهای عسل آن را از درختان و سایر گیاهان جمع آوری می کنند. حاوی مخلوطی از رزین های گیاهی، موم ها و روغن های ضروری است. درست مانند سایر محصولات عسل زنبور عسل – عسل، این مواد دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی هستند. موم زنبور عسل در حفره دندان ممکن است تا حدودی درد دندان را تسکین دهد و به جلوگیری از عفونت کمک کند. موم زنبور عسل همچنین دارای مزیت دیگری است که نقطه ذوب پایینی دارد به طوری که می توان به راحتی روی آن کار کرد. در دمای بدن، استرهای موم و سایر مولکول‌های با زنجیره بلند جامد می‌شوند و یک پیوند قوی و پایدار ایجاد می‌کنند و پوششی محکم برای سوراخ دندان ایجاد می‌کنند.

به نظر می رسد که اجداد باستانی ما ممکن است چیزی را می دانستند یا در مورد سلامت دندان نیز می دانستند.

کشف شگفت انگیزی که توسط دانشمندان انجام شد

دانشمندانی که این کشف قابل توجه را انجام دادند، کلودیو تونز و همکارش فدریکو برناردینی در مرکز بین المللی فیزیک نظری واقع در تریست، نمی توانند مطمئن باشند که پرکردن دندان پس از مرگ اعمال نشده است. شواهدی در آثار فسیلی دندان‌های انسان وجود دارد که نشان می‌دهد آنها به عنوان بخشی از مراسم تدفین که در آن اجساد برای زندگی پس از مرگ آماده می‌شوند، استفاده می‌شوند. اگر این نمونه ای از دندانپزشکی اولیه است که به بیمار کمک می کند تا با درد ناشی از دندان درد کنار بیاید، پس این عمل در پایان عصر حجر ناپدید نشد. موم زنبور عسل و سایر مواد در مصر باستان برای کمک به انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفت و این مواد همچنین نقش مهمی در فرآیند مومیایی سازی مصر ایفا می کردند – به حفظ بافت های نرم کمک می کردند.

فقط یک حفره دندان را پر کنید

جالب اینجاست که سایر دندان‌های موجود در استخوان فک انسان باستانی که برای آزمایش دستگاه اشعه ایکس استفاده می‌شد، دارای حفره بودند، اما فقط دندان نیش پر شد. شاید این دندان مخصوصاً دردسرساز بود، یا شاید اگر قیمت‌هایی که امروزه برای کارهای دندان‌پزشکی پرداخت می‌شود، منعکس‌کننده بهای دوران نوسنگی بود که برای چنین درمانی پرداخت می‌شد، بیمار عصر حجر ما نمی‌توانست هزینه بیشتری برای کار دندانپزشکی بپردازد. البته این یک حدس و گمان محض است، نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که آیا این درمان به صورت خودسرانه انجام می شد یا فرد خاصی در قبیله وجود داشت، شاید یک شمن یا بزرگتر خردمند که وظیفه مراقبت از سلامت و رفاه سایر اعضای قبیله را بر عهده داشت. قبیله؟

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر