دلتنگی رزمنده شکست ناپذیر چیست؟/ محمد سیفی: اگر ووشو نبود، کشتی گیر می شدم! – شما آنلاین هستید


دلتنگی رزمنده شکست ناپذیر چیست؟/ محمد سیفی: اگر ووشو نبود، کشتی گیر می شدم!
دلتنگی رزمنده شکست ناپذیر چیست؟/ محمد سیفی: اگر ووشو نبود، کشتی گیر می شدم!

به گزارش ایسنا، یکی از پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ ورزش ایران، محسن محمد سیفی است. زنجانی ستاره تیم ملی ووشوی ایران در بخش ساندا سال هاست که در بالاترین سطح فعالیت می کند و تصمیم دارد با کسب چهارمین مدال طلای خود از بازی های آسیایی، کار خود را پربار کند. […]

به گزارش ایسنا، یکی از پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ ورزش ایران، محسن محمد سیفی است. زنجانی ستاره تیم ملی ووشوی ایران در بخش ساندا سال هاست که در بالاترین سطح فعالیت می کند و تصمیم دارد با کسب چهارمین مدال طلای خود از بازی های آسیایی، کار خود را پربار کند.
کاپیتان تیم ووشوی ایران در مسابقات جهانی ۵ طلا و یک نقره، ۳ طلا در بازی های آسیایی، یک طلا و یک برنز در بازی های آسیایی، یک طلا در بازی های کشورهای کشورهای اسلامی و همچنین ۳ طلا در رشته ووشو به دست آورد. جام جهانی. او بدون شک یکی از اسطوره های جهان در این رشته است. حساب کرد و از سال ۲۰۰۹ (با شکست در فینال مسابقات قهرمانی جهان و کسب مدال نقره) تاکنون شکستی را متحمل نشده است تا رکوردی باورنکردنی ۱۳ ساله را بدون باخت ثبت کند.
گفت وگوی محسن محمد سیفی با ایسنا درباره مسائل مختلف ووشو در جهان و ایران را در زیر می خوانید:
ایسنا: چه اشکالی دارد؟ با تعطیلی اجباری ووشو در ایران و جهان چه می کنید؟
– من در زنجان هستم طبق معمول صبح و عصر تمرین می کنم چون هدف مهمی در سر دارم. به نظر من اردوی تیم ملی باید برای سال آینده ذخیره شود. امسال مسابقاتی مثل لیگ برتر و رزمندگان ووشو داریم که اگر برگزار شود اتفاق خوبی خواهد بود. اردوهای رده سنی هم داریم که می توانم وارد اردو شوم تا با آنها تمرین کنم و تا حد امکان به آنها تجربه بدهم و در شرایط رقابتی قرار بگیرم. با یک سازمان مسابقات حرفه ای هم قرارداد دارم که وقتی مسابقه ای برایم در نظر بگیرند به آن می پیوندم.

ایسنا: به نظر شما دلیل تعطیلی طولانی مدت ووشو پس از شیوع ویروس کرونا در مقایسه با سایر رشته های دنیا چیست؟
– مطمئن شوید که کرونا و ووشو که هر دو چینی هستند با یکدیگر رابطه دارند. ووشو هر دو برای چین و کرونا است، مسابقات مختلفی در سراسر جهان شروع شد، اما چینی ها اجازه ندادند ووشو شروع شود. کلا دو تا موضوع به من گره خورده! من فکر می کنم کرونا هنوز در چین داستان دارد. فدراسیون جهانی تقریبا چینی است و هنوز مجوز اولیه صادر نکرده است. چند روز پیش با امیر صدیقی صحبت کردیم که گفت با فدراسیون جهانی تماس گرفته ایم تا مسابقات برگزار شود.
– فقدان مسابقه روی زندگی ورزشکاران تاثیر می گذارد زیرا اینگونه زندگی آنها را تغییر می دهد. جا دارد از فدراسیون برای برگزاری لیگ برتر و مسابقات قهرمانی کشور تشکر کنم و تا چند ماه پیش که بازی های آسیایی لغو شد، اردوها به طور منظم برگزار می شد. در شهریور ماه لیگ را داریم اما مسابقات بین المللی حال و هوای دیگری دارد، امیدوارم ورزشکاران هر چه زودتر با برگزاری مسابقات و اردو شرایط بدنی خود را از دست ندهند.
ایسنا: علت عدم پیشرفت چشمگیر ووشو در سطح جهانی چیزی غیر از المپیک است؟
– همانطور که اشاره کردید بسیاری از کشورها در این زمینه سرمایه گذاری چندانی نمی کنند و دلیل آن هم عدم حضور در بازی های المپیک است. به عنوان مثال، ۸۹ کشور در مسابقات جهانی ۲۰۰۷ شرکت کردند زیرا ووشو قرار بود به عنوان یک رشته تجربی وارد بازی های المپیک ۲۰۰۸ شود. در سال ۲۰۰۷ قبل از المپیک و در سال ۲۰۰۹ بعد از المپیک حدود ۸۸ کشور وجود داشتند، زیرا زمزمه های المپیک برای آوردن کشورها به این رشته شنیده می شد. اما اکنون برخی کشورها قطعا در این زمینه سرمایه گذاری نمی کنند.
ایسنا: به نظر شما دلیل المپیکی نشدن این رشته چیست؟
– اصولا ورزش در هیچ جای دنیا از دولت ها تغذیه نمی شود و به همین دلیل حضور نظم در بازی های المپیک و عرصه جهانی حائز اهمیت است. همه چیز برای المپیکی شدن ووشو انجام شده است و الان در المپیک جوانان هستیم، این رشته معقول است، اما آنچه من طبق آخرین صحبت هایی که شنیدم، به فدراسیون جهانی گفتند شما می توانید دوباره مانند کاراته شرکت کنید. چینی ها گفتند ما برای آزمایش نمی آییم و برای همیشه می خواهیم وارد بازی های المپیک شوید. درگیری بین آمریکا و چین بر سر تعداد مدال ها نیز وجود دارد که تاثیر زیادی بر جدول مدال ها دارد.
– همانطور که می دانید همیشه آمریکا و چین در بازی های المپیک با اختلاف یکی دو طلا نسبت به یکدیگر اول و دوم می شوند، به همین دلیل مقاومت هایی برای ورود ووشو به المپیک وجود دارد زیرا واقعا به نفع چین است. درگیری وجود دارد و به نظر من ووشو قطعا المپیکی می شود اما اینکه چه زمانی این اتفاق بیفتد جای سوال دارد. ما الان در همه مسابقات به جز المپیک هستیم که امیدوارم این اتفاق بیفتد.

ایسنا: آیا تا به حال پشیمان شده اید که از ابتدا ورزش را در یک رشته المپیکی شروع نکردید؟
– درست است که دلم برای المپیک تنگ شده اما نمی خواهم رشته ام را تغییر دهم. البته اگر وارد کشتی می شدم شاید الان کشتی گیر خوبی می شدم و همیشه این حس را داشتم. به هر حال اپیزود به این صورت است و امیدوارم از این به بعد ووشو در المپیک باشد تا جوانان مستعد ما نتایج خوبی بگیرند چون ووشوی ایران جایگاه بسیار خوبی دارد. الان وضعیت خوبی داریم و در بدترین حالت می توانیم در دو بازی المپیک مدال های خوبی بگیریم.
ایسنا: آیا این دیدگاه را قبول دارید که اگر ووشو المپیکی شود، ایران به دلیل سرمایه گذاری آن کشورها نمی تواند با آنها رقابت کند؟
– مطمئناً اگر ووشو المپیکی شود، از دور دوم شرایط برای ما بسیار سخت می شود، چرا که کشورها ۸ سال برای کار در این رشته فرصت داشته اند. توجه داشته باشید در توکیو افرادی مانند سجاد گنج زاده که قهرمان کاراته جهان است برای ایران مدال گرفتند و اگر بهمن عسگری اشتباه نکند طلا هم خواهد گرفت. کاراته در المپیک باقی خواهد ماند. در دور بعد شرایط سخت تر خواهد شد. ووشو هم از این قاعده مستثنی نیست و اگر المپیکی شود، در دور اول شرایط برای ما راحت تر از دورهای بعدی است. در دور اول اتفاق خاصی نیفتاد و توانستیم بهترین نتایج را بگیریم. خود چین ۱۶۰ میلیون ووشوکار دارد و ما آنها را در مسابقات جهانی شکست دادیم.
ایسنا: قبول دارید که منتقدان می گویند فدراسیون ووشوی ایران و چین با هم لابی می کنند تا ورزشکارانشان قاطی نشوند و مدال ها بر اساس اوزان مختلف مسابقات تقسیم شود؟
– در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ علی سهری برای اولین بار اعزام شد و با غلبه بر حریف چینی طلا گرفت. نمی توانیم بگوییم که این ۱۰۰ درصد است، زیرا اصلاً اینطور نیست. اما یک جاهایی عقل سلیم حکم می کند که از بین سهمیه های اعلام شده در وزن ورزشکاران بفرستیم که طلا برای ما باشد. در همین مسابقات جهانی من و علی سهری حریف چینی داشتیم و طلا گرفتیم، اینکه دیگری حریف چینی نداشت به معنای لابی گری نیست. علاوه بر این، حریف تا آخرین لحظه مشخص نیست.

ایسنا: اتفاقی که در مسابقات قهرمانی کشور بانوان افتاد چه کسانی را مقصر می دانید؟
– اینکه مردی در یک اقدام ناروا و غیرقانونی وارد حریم خصوصی یک زن در کشور ما شود، ربطی به فدراسیون ندارد. ما تحت هیچ شرایطی نباید حریم خصوصی زنان را زیر پا بگذاریم و آنها به عنوان مرد حق چنین کاری را ندارند. من می فهمم که او پدر است و به دلیل برداشت نادرست از حادثه، اجازه این کار را دارد، اما این اقدام بر اساس یک پایه اشتباه است.
ایسنا: قبول دارید وضعیت سالن گرمایش نامرغوب است؟
– استانداردها کافی نیست اما بالاخره شرایط لازم برای استفاده از آن به عنوان سالن گرمکن از سوی فدراسیون فراهم شده است. استاندارد ایمنی نسبی وجود دارد، اما شنیده ام که مسابقات باید در جای دیگری برگزار شود. به هر حال کار آقا درست نبود و در این بین عده ای هم بودند که می خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند که صحبت هایی شد.
ایسنا: سخنرانی پایانی …
– خیلی خوشحالم چون در زمان مهدی علینژاد اتفاقاتی برای رشته ووشو افتاد و شرایط ما در دنیا و آسیا خاص است. ما کرسی های قوی در هیئت مدیره فدراسیون جهانی و آسیایی، کمیته فنی فدراسیون جهانی و آسیایی و حتی در کمیته داوران داریم. در حال حاضر به عنوان ورزشکار در خدمت تیم ملی هستم و هدفم کسب خوش رنگ ترین مدال در بازی های آسیایی پیش رو است و به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنم. من همه چیز را امتحان کرده ام و فقط می خواهم این اتفاق بیفتد. روزی ۶ تا ۷ ساعت تمرین می کنم تا در بهترین شرایط بدنی مسابقه دهم.

– یک روز قطعا قهرمانی محسن محمد سیفی تمام می شود اما من قطعا با ووشو هستم و می خواهم به نسل آینده کمک کنم. برای من فرقی نمی کند که چه جایگاهی در فدراسیون یا تیم ملی دارم. اینکه بتوانم به ووشوی ایران و زنجان منطقه ام کمک کنم، دو نفر از این خطه را به تیم ملی بیاورم یا مدال نقره یک ورزشکار را به طلا تبدیل کنم، برای من در دنیا و آخرت کافی است.
انتهای پیام