دعوت نامه های چک را بشناسید


در این مقاله به نحوه دریافت دعوت نامه چک می پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

دعوت نامه های چک را بشناسید

بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای ادامه زندگی یا تحصیل به کشورهای دیگر سفر کنند. البته ممکن است بخواهید یک کشور خارجی را نیز برای سفر انتخاب کنید. جمهوری چک یکی از کشورهایی است که معمولا ایرانیان آن را برای ادامه تحصیل، کار، زندگی و … انتخاب می کنند. البته با توجه به وضعیت کشور باید انتخاب خوبی برای شما باشد. راه های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد. یکی از روش هایی که کار شما را بسیار آسان می کند دعوت نامه چک است.

مقدمه را بررسی کنید

قبل از هر چیز بهتر است این کشور را بشناسید. جمهوری چک کشوری محصور در خشکی در اروپای مرکزی است که پس از انحلال مسالمت آمیز چکسلواکی در ۲۵ سال پیش شکل گرفت. در سال ۲۰۰۷، توافقنامه شینگن را امضا کرد و در همان سال بخشی از اتحادیه اروپا و منطقه شنگن شد. این کشور با ۱۰.۷ میلیون نفر جمعیت، قطب گردشگری در اروپا است. بسیاری از شهرهای بزرگ آن در دوره رومانس تأسیس شدند.

که در دوران گوتیک، رنسانس و باروک شکوفا شد و به این ترتیب با معماری افسانه ای خود گردشگران را به خود جذب کرد. پایتخت آن، پراگ، پنجمین شهر پربازدید اروپایی پس از لندن، پاریس، استانبول و رم است. بر اساس آمار درخواست ویزای شینگن برای کنسولگری ها، کنسولگری های چک در سراسر جهان تنها در چهار سال گذشته ۶۲۳۲۵۵ درخواست ویزای چک دریافت کرده اند. تخمین زده می شود که بیش از ۲۰ میلیون نفر در همان سال از این کشور بازدید کردند.

دعوت نامه چک چیست؟

دعوت نامه یک سند رسمی است که توسط پلیس خارجی چک صادر می شود مبنی بر اینکه فرد دعوت کننده به طور قانونی در جمهوری چک اقامت دارد. مسئولیت کامل دعوتنامه بر عهده شهروندان غیر اتحادیه اروپا خواهد بود که مایل به بازدید از جمهوری چک هستند. از این دعوت نامه می توان برای درخواست ویزای کوتاه مدت یا بلند مدت برای مقاصد دعوت استفاده کرد.

نوع دعوت را بررسی کنید

اگر قصد دریافت اقامت جمهوری چک را دارید، می توانید از دعوت نامه دیگری استفاده کنید. یکی از این نوع دعوت نامه ها، دعوت نامه های توریستی است. که می توانید از آن استفاده کنید البته تمامی هزینه های گشت و گذار در کشور بر عهده شماست. بر این اساس برای گرفتن دعوتنامه گردشگری و اقامت در این راه باید مدارک لازم را بر اساس توانایی مالی تهیه کنید. بسیاری از افراد از طریق دعوتنامه کاری اقامت این کشور را می گیرند که برای این نوع دعوت نامه باید از سوی کارفرما صادر شود.

البته می توانید از طریق دعوتنامه تجاری نیز ویزای این کشور را دریافت کنید. دعوت نامه کاری معمولا باید به صورت رسمی صادر شود و تمامی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا به این صورت تهیه شود. اگر اقوام نزدیک در کشور دارید، می توانید از آنها بخواهید که برای شما چک دعوت ارسال کنند. گرفتن ویزا از طریق این نوع دعوتنامه که به دعوت نسبی معروف است بسیار آسان است.

چه کسی می تواند دعوت نامه بفرستد؟

این دعوت برای هر کسی که به طور قانونی در جمهوری چک اقامت دارد (شهروند چک، شهروند اتحادیه اروپا یا شهروند غیر اتحادیه اروپا) آزاد است. که می خواهند شهروندان غیر اتحادیه اروپا را برای مدت معینی به جمهوری چک دعوت کنند. این دعوت نامه عمدتاً برای اقامت های کوتاه مدت استفاده می شود. به عنوان مثال، شما اهل هند هستید و می خواهید والدینتان برای یک یا دو ماه با شما ملاقات کنند. اما در تئوری می توان از آن برای درخواست ویزای طولانی مدت نیز استفاده کرد.

چقدر طول می کشد تا ویزا از طریق چک دعوتنامه دریافت شود؟

یکی از سوالات اساسی بسیاری از افراد این است که چقدر طول می کشد تا ویزای چک را با کمک دعوت نامه دریافت کنیم. نمی توان دقیقاً گفت که این دوره چقدر خواهد بود زیرا به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از این عوامل نوع دعوت شماست. حتما باید نوع دعوتنامه و شرایط شما بررسی شود. البته تهیه مدارک و درخواست ها نیز زمان بر است. در کل با کمک یک دعوت نامه می توانید سریعتر ویزای این کشور را دریافت کنید. البته اگر یک متخصص در این زمینه به شما کمک کند، کارها سریعتر پیش می رود.

چگونه دعوت نامه چک دریافت کنیم؟

فردی که می خواهد شما را دعوت کند باید ابتدا یک دعوت نامه دریافت کند. حالا مراحل را توضیح می دهیم. این دعوت نامه توسط پلیس خارجی چک مسئول منطقه سکونت فرد صادر شده است. به عنوان مثال در پراگ تنها یک شعبه از پلیس خارجی وجود دارد که می تواند دعوت نامه را بپذیرد.

ابتدا باید مدارک زیر را تهیه کند

  • پاسپورت چک و ویزا یا اجازه اقامت
  • مدارک شخص دعوت شده (جزئیات گذرنامه + برخی مشخصات شخصی دیگر)
  • مدارک اقامت در جمهوری چک
  • اثبات وجوه کافی در بانک

وقتی همه این مدارک را دارند، یا فرم درخواست دعوت نامه را به صورت آنلاین پر می کنند یا به پلیس خارجی مراجعه می کنند و در کامپیوتر خود آنجا را پر می کنند. در هر صورت باید درخواست را خودشان به پلیس خارجی ارسال کنند. افسر پلیس خارجی تمام مدارک فرد را بررسی می کند و در صورت لزوم تاریخ دریافت دعوتنامه واقعی را برای شما تعیین می کند. این معمولاً هفت روز پس از ارسال درخواست اتفاق می افتد. پس از صدور دعوت نامه، می توان آن را به صورت فیزیکی به مدعو تحویل داد تا آنها بتوانند برای ویزای خود اقدام کنند.

حرف پایانی

در این مقاله به دعوت نامه چک می پردازیم. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، یک دعوت نامه می تواند شما را به اخذ اقامت سریعتر در این کشور سوق دهد. راه های مختلفی برای دریافت این دعوت نامه ها وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. اما افراد آگاه باید شما را راهنمایی کنند تا بتوانید امور منزل را سریعتر انجام دهید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان ما که دانش کافی در این زمینه دارند بهترین راهنمایی ها را به شما ارائه خواهند کرد.