در ابتدا، یک ربات بدون کمک انسان عمل جراحی لاپاراسکوپی را روی خوک انجام می دهد


تصویر خبر: در ابتدا، یک ربات بدون کمک انسان عمل جراحی لاپاراسکوپی را روی خوک انجام داد.

جمعه، ژانویه. ۲۸، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

یک ربات بدون کمک انسانی عمل جراحی چالش برانگیز سوراخ کلید را روی خوک ها انجام داد که می تواند گام بزرگی به سمت جراحی کاملاً خودکار روی مردم باشد.

اکسل کریگر، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد که می‌توانیم یکی از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین کارهای جراحی را خودکار کنیم: اتصال مجدد دو انتهای روده. او استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور است.

کریگر در بیانیه خبری هاپکینز گفت: “STAR این روش را در چهار حیوان انجام داد و نتایج قابل توجهی بهتر از انسان هایی که همان روش را انجام می دادند، داشت.”

STAR که توسط محققان جانز هاپکینز طراحی شده است مخفف کلمه Smart Tissue Autonomous Robot است. در این مطالعه جدید، روشی به نام آناستوموز روده ای انجام شد که به سطح بالایی از حرکت و دقت تکراری نیاز دارد.

جراحان هنگام انجام این عمل باید دو انتهای یک روده را با دقت و قوام بالا بخیه بزنند. به گفته نویسندگان این مطالعه که در ژانویه منتشر شد، یک خطا می تواند منجر به نشت شود که می تواند عوارض جدی برای بیمار ایجاد کند. ۲۶ در مجله علم رباتیک.

کریگر گفت: جراحی بافت نرم مخصوصاً برای روبات‌ها دشوار است، زیرا ممکن است مشکلات غیرمنتظره‌ای که نیاز به سازگاری سریع دارند، ایجاد شود.

برای رفع این مشکل، STAR دارای یک سیستم کنترل است که می تواند برنامه جراحی را در زمان واقعی تنظیم کند، درست همانطور که یک جراح انسانی انجام می دهد.

کریگر گفت: «چیزی که STAR را خاص می‌کند این است که این اولین سیستم رباتیکی است که برنامه‌ریزی، تطبیق و اجرای یک طرح جراحی در بافت نرم را با حداقل مداخله انسانی انجام می‌دهد.

به گفته کریگر، همانطور که پزشکی به سمت رویکردهای لاپاراسکوپی (چاله کلید) برای جراحی ها می رود، داشتن یک سیستم روباتیک خودکار طراحی شده برای چنین روش هایی برای کمک کردن بسیار مهم خواهد بود.

وی گفت: آناتوموز رباتیک یکی از راه‌های اطمینان از این است که کارهای جراحی که نیاز به دقت و تکرارپذیری بالایی دارند می‌توانند با دقت و دقت بیشتری در هر بیمار مستقل از مهارت جراح انجام شوند. “ما فرض می کنیم که این منجر به یک رویکرد جراحی دموکراتیک برای مراقبت از بیمار با نتایج قابل پیش بینی تر و سازگارتر بیمار می شود.”

اطلاعات بیشتر

در کلینیک مایو اطلاعات بیشتری در مورد جراحی رباتیک وجود دارد.

منبع: دانشگاه جان هاپکینز، انتشار خبری، ژانویه. ۲۶، ۲۰۲۲

رابرت پرت

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.نمایش اسلاید

نکات فوق العاده برای تقویت سلامت گوارش: نفخ، یبوست و موارد دیگر
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/