درمان پسوریازیس با هیپنوتیزم

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که در آن سلول‌های پوست در قسمت‌های خاصی از بدن بسیار سریع‌تر از حد طبیعی، تا ده برابر سریع‌تر تولید می‌شوند و باعث ایجاد لکه‌های پوسته‌دار زشت روی سطح می‌شوند که معمولاً روی آرنج یا زانو هستند. اینها می توانند ناخوشایند و دردناک باشند. ممکن است خارش، ترک خوردن و خونریزی وجود داشته باشد، حتی فرد مبتلا را با ناراحتی بیدار نگه دارد. شناخته شده است که توسط تعدادی از عوامل، از جمله تروما، عفونت، آسیب، واکنش های دارویی، سیگار کشیدن، الکل و به ویژه استرس عاطفی ایجاد می شود. افراد مبتلا معمولاً می خواهند که بثورات ناخوشایند خود را در طول ماه های تابستان بپوشانند.

پسوریازیس غیر مسری است. شایع ترین شکل آن، پسوریازیس پلاکی، به صورت لکه های برجسته و قرمز رنگ یا ضایعات پوشیده شده با تجمع سفید نقره ای از سلول های مرده پوست، به نام فلس ظاهر می شود. در ۱۰ تا ۳۰ درصد از مبتلایان، پسوریازیس می تواند به صورت آرتریت پسوریاتیک نیز ظاهر شود که باعث درد، سفتی و تورم در داخل و اطراف مفاصل می شود. مشکلات شدید روده نیز ممکن است ایجاد شود.

انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد، اما پسوریازیس دیسکوئید یا “پلاک” شایع ترین شکل آن است. با لکه های پوست ملتهب و پوسته پوسته روی تنه و اندام ها مشخص می شود که به ویژه در آرنج، زانو و پوست سر ظاهر می شود. علاوه بر این، ناخن های فرد مبتلا ممکن است حفره دار، ضخیم شده یا از بستر ناخن جدا شوند. پسوریازیس روده ای شکلی است که اغلب در کودکان دیده می شود: لکه های کوچک به سرعت در یک منطقه وسیع ظاهر می شوند، اغلب پس از گلودرد کودک.

هنگامی که پسوریازیس رخ می دهد چرخه رشد سلولی تسریع می شود. در پوست سالم، چرخه ایجاد سلول تا سلول در حال ریختن حدود ۱ ماه است. در پوست مبتلا به پسوریازیس چرخه به ۳-۴ روز کاهش می یابد. پوست ضخیم و قرمز می شود به دلیل افزایش خون رسانی مورد نیاز برای حمایت از افزایش فعالیت و سلول های مرده پوست به صورت پوسته پوسته شدن سفید ظاهر می شوند. اعتقاد بر این است که این سیستم ایمنی است که با ارسال سیگنال های معیوب باعث ایجاد این اثر می شود.

یک پیوند ژنتیکی پیشنهاد شده است. حدود ۲ درصد از اروپایی ها و آمریکایی ها به این بیماری مبتلا می شوند و در جوامع سیاه پوست و آسیایی کمتر شایع است. علائم معمولا برای اولین بار در گروه سنی ۱۰-۳۰ سال ظاهر می شود.

پوست ما بزرگترین عضو بدن ماست. ما هیچ کنترل آگاهانه ای بر آنچه در پوستمان می افتد نداریم. خجالت یا ورزش ممکن است پوست ما را قرمزتر کند و ترس یا بیماری باعث رنگ پریدگی آن شود. ضمیر ناخودآگاه ما پوست ما را کنترل می کند، بنابراین هیپنوتیزم برای درمان طیف گسترده ای از شکایات پوستی مانند آکنه، اگزما، زگیل، کهیر، روزاسه، خارش و مشکلات شرم آور مانند سرخ شدن و عرق کردن کف دست ها نیز موثر است.

درمان ارتدکس پسوریازیس

درمان ارتدکس قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا لامپ ماوراء بنفش (نور درمانی) را توصیه می کند اما فقط در دوزهای کوچک. یک نرم کننده (کرم مرطوب کننده) نیز می تواند کمک کننده باشد. اگر حمله بدتر شود، معمولاً با پماد حاوی قطران زغال سنگ یا دیترانول درمان می شود. گزینه های دیگر عبارتند از PUVA (نوعی فتوتراپی)، کورتیکواستروئیدها و سایر داروها مانند متوترکسات. مبتلایان به پسوریازیس که آرتریت همراه را تجربه می کنند ممکن است با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID)، داروهای ضد روماتیسمی یا متوترکسات و آرام بخش یا داروهای ضد افسردگی در موارد شدید درمان شوند.

سایر اشکال درمان شامل تغذیه، سم زدایی، تریکولوژی، هومیوپاتی، آیورودا، طب سوزنی، درمان و مدیریت استرس است.

قدرت هیپنوتیزم با پسوریازیس

این را می‌توان با علم Psychoneuroimmunology توضیح داد که به بررسی ارتباط بین میزان احساس خوب ذهنی و قدرت سیستم ایمنی بدن می‌پردازد.

ناخودآگاه یاد گرفت که چگونه به یک محرک پاسخ دهد تا باعث رشد بیش از حد سلول شود. با برنامه ریزی مجدد ناخودآگاه برای مقابله با محرک های مشابه به روشی متفاوت، علائم پسوریازیس باید کاهش یابد.

بسیاری از شرایط سلامتی که در آن عوامل عاطفی نقش مهمی ایفا می کنند ممکن است با هیپنوتیزم از بین بروند. چرا این هست؟ به نظر می رسد که حالات عاطفی ما به طور مستقل به وجود می آیند، به گونه ای که خارج از کنترل ما است. با این حال، در حالی که درست است که پاسخ عاطفی یک رفتار آگاهانه نیست، به وضوح نشان داده شده است که ماهیت، شدت و مدت چنین پاسخ هایی را می توان با هیپنوتیزم اصلاح کرد. پوست را “آینه ذهن” می نامند و ممکن است تجلی بیرونی یک درگیری درونی باشد. احساسات احتمالی ممکن است خشم، پرخاشگری، ناامیدی یا احساس گناه باشد.

همانطور که فشار خون را می توان افزایش یا کاهش داد، می توان بهبود را تسریع کرد، پاسخ ایمنی را تقویت کرد و درد را کاهش یا از بین برد. هیپنوتیزم راهی بسیار موثر برای ایجاد چنین تغییراتی با برنامه ریزی مجدد به اصطلاح پاسخ های غریزی کنترل شده توسط ضمیر ناخودآگاه است.

در برخی موارد، کشف خاطرات اولیه و حذف ارتباط با حافظه منجر به بهبود قابل توجهی در این وضعیت شده است.

بنیاد ملی پسوریازیس، نهاد خیریه آمریکایی، بیان می کند که هیپنوتیزم درمانی می تواند در درمان پسوریازیس مفید باشد. آنها تاکید کردند که هیپنوتیزم یک تکنیک آرامش بخش است و استرس به عنوان محرک پسوریازیس شناخته شده است.

همچنین اعتقاد بر این است که پسوریازیس ممکن است به دلیل احساسات به دام افتاده یا مکانیسم آزادسازی نامناسب برای احساسات ایجاد شود. کشف علت عاطفی و ایجاد یک روش جایگزین برای رهاسازی آن احساس می تواند پسوریازیس را کنترل کند. ممکن است فرد مبتلا از علت آن آگاه نباشد. حتی کسانی که از بدو تولد رنج می برند می توانند از هیپنوتیزم بهره ببرند.

دانلود هیپنوتیزم mp3 درمان پسوریازیس به شما امکان می دهد با استفاده از استعاره قدرتمند و تجسم هیپنوتیزمی به سطح بسیار بیشتری از کنترل بر وضعیت خود دست یابید. به زودی متوجه خواهید شد که نه تنها احساس آرامش بیشتری می کنید، بلکه متوجه بهبود روزافزون پوست و سلامت عمومی خود خواهید شد. یک استعاره دگرگون کننده برای کمک به فرد برای فعال کردن فرآیندهای شفای ناخودآگاه خود و تسکین پسوریازیس استفاده می شود.

مطالعه علمی تأثیر هیپنوتیزم بر پسوریازیس

یک مطالعه انجام شده توسط جان کابات زین، دکترا، استاد سابق پزشکی در دانشگاه ماساچوست، که در شماره سپتامبر/اکتبر ۱۹۹۹ مجله پزشکی روان تنی منتشر شد، استفاده از نوارهای آرامش بخش مبتنی بر مدیتیشن را در پسوریازیس بررسی کرد. بیمارانی که تحت درمان با اشعه ماوراء بنفش (UV) قرار می گیرند. بیمارانی که در طول درمان به نوارها گوش می‌دادند نسبت به بیمارانی که درمان سبک را به تنهایی انجام می‌دادند، پوست خود را سریع‌تر (در برخی موارد، دو برابر سریع‌تر) پاک کردند.

بر اساس یک گزارش جدید، هایفوتراپی می تواند به بیماران پسوریازیس کمک زیادی کند. محققان دپارتمان پوست، دانشکده پزشکی جان هاپکینز، بالتیمور، ایالات متحده یک مطالعه سه ماهه را در مورد استفاده از هیپنوتیزم درمانی در بزرگسالان مبتلا به پسوریازیس پایدار، مزمن و پلاکی انجام دادند.

به پنج بیمار پیشنهادات مثبت خاصی در مورد پوستشان داده شد. به شش نفر پیشنهادات خنثی داده شد. همه بیماران فوایدی را نشان دادند، اما کسانی که به آنها پیشنهادات هیپنوتیزمی مخصوصاً برای پسوریازیس داده شد، از بهبودی بسیار بهتری برخوردار بودند. محققان دریافتند که بیمارانی که هیپنوتیزم پذیری بالایی داشتند، مزایای بسیار بیشتری نسبت به بیمارانی که فقط در حد متوسطی هیپنوتیزم پذیر بودند، دریافت کردند.

اگرچه تنها یک مطالعه در مقیاس کوچک است، اما نشان می‌دهد که هیپنوتیزم درمانی ممکن است یک درمان درمانی مفید برای پسوریازیس باشد. Psychotherapy & Psychosomatics 1999; 68:221-225 (DOI: 10.1159/000012336)

اطلاعات بیشتر:

کتاب: هیپنوتیزم پزشکی و دندانپزشکی هارتلند نوشته دیوید واکسمن

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر