درمان زخم بستر با کمک بالش هوشمند – شما آنلاین هستید


درمان زخم بستر با کمک بالش هوشمند
درمان زخم بستر با کمک بالش هوشمند

بیماری بستری زمانی رخ می دهد که فرد قادر به حرکت نباشد یا مثلاً به دلیل ضعف حس لامسه از نیاز به حرکت آگاه نباشد. زخم معضل بزرگی برای بخش مراقبت های بهداشتی است. تنها در فنلاند هزینه درمان آنها حدود ۵۰۰ میلیون یورو در سال است. افراد مسن و افراد آسیب دیده از ناحیه کمر […]

بیماری بستری زمانی رخ می دهد که فرد قادر به حرکت نباشد یا مثلاً به دلیل ضعف حس لامسه از نیاز به حرکت آگاه نباشد. زخم معضل بزرگی برای بخش مراقبت های بهداشتی است. تنها در فنلاند هزینه درمان آنها حدود ۵۰۰ میلیون یورو در سال است. افراد مسن و افراد دارای آسیب کمر در معرض خطر هستند.
محققان دانشگاه آلتو در حال توسعه روکش هوشمند بالشتک صندلی برای کاربران ویلچر هستند. این پوشش هوشمند قبل از جدی شدن زخم بستر به کاربران هشدار می دهد. به گفته محققان، این دستگاه داده‌های چند حسگر را ترکیب می‌کند که اطلاعات مربوط به زخم را به اپلیکیشنی ارسال می‌کند که به بیمار یا مراقب بیمار هشدار می‌دهد.
محققان تاکید می کنند: ما در حال توسعه یک صفحه هوشمند هستیم که حسگرهای داخلی آن هنگام نشستن بیمار روی ویلچر داده ها را جمع آوری می کند. این داده ها به نرم افزار ارسال می شود که حتی قبل از شروع زخم بستر، تجزیه و تحلیل خطر را شروع می کند. پس از تشخیص خطر، سیستم به طور خودکار درمان پیشگیرانه را در منطقه خطر فعال می کند.
زخم بستر در چهار مرحله ایجاد می شود. زخم بستر مرحله اول به صورت نواحی قرمز روی پوست ظاهر می شود. به عنوان مثال، این حالت به راحتی در هنگام نشستن با پای ضربدری ایجاد می شود. از سوی دیگر، زخم بستر مرحله IV می تواند به قدری عمیق باشد که استخوان زیرین نمایان شود و فرد نیاز به درمان جراحی داشته باشد.
زخم ها می توانند به سرعت ایجاد شوند و تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار است. هدف از ساخت این دستگاه که توسط این محققین ساخته شده است، شناسایی نحوه تشکیل زخم بستر مرحله ۱ و ۲ است که حداقل در ابتدا، این محصول برای مصارف خانگی برای گروه های در معرض خطر طراحی شده بود.