درمان درد مفاصل – داروهای خانگی و آیورودا

درد در مفاصل شکایات بسیار رایجی است که فرد با گذشت سالها پیشرفت می کند. بیشتر اوقات، این دردهای مفاصل به دلیل آرتروز هستند. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که ممکن است در سنین بالا رخ دهد. در همه این انواع، نشانه این است که مفاصل با افزایش سن فرسوده شده اند و بنابراین به خود حمله نمی کنند. در این روش، درد مفاصل یک بیماری خودایمنی است، یعنی بیماری که در آن بدن به خود حمله می کند.

نام آیورودا برای درد مفاصل آرتریت سندی واتا است. همانطور که از نام آن پیداست، این بیماری در اثر تخریب واتا دوشا در بدن انسان ایجاد می شود. کلمه sandhi در سانسکریت به معنای “مفصل” است. آیورودا معتقد است که سندی واتا می تواند به دلیل روماتیسم، عفونت، نقرس هموفیلی، تروما و حتی به دلیل مشکلات گوارشی که منجر به تجمع آما در بدن می شود، ایجاد شود.

(۱) گیاهان مفید در درمان دردهای مفاصل

۱. یونجه (Medicago satina)

گیاه یونجه در کاهش درد مفاصل بسیار موثر است. باید به صورت چای چهار بار در روز مصرف شود.

۲. آشواگاندا (Withania somnifera)

آشواگاندا گیاهی است که در غرب به عنوان گیلاس زمستانی شناخته می شود. چندین ویژگی مثبت برای سیستم انسان دارد. درمان درد مفاصل در لیست خواص موجود است.

۳. بانیان (Ficus bengalensis)

درخت بانیان شیره ای شبیه لاتکس از لاستیک تولید می کند. این به عنوان یک برنامه خارجی روی مفاصل استفاده می شود. این نرم افزار درد مفاصل را پس از چند بار استفاده و ماساژ منظم تسکین می دهد.

۴. علف هرز اسقف (Trachyspermum ammi)

روغن استخراج شده از علف هرز اسقف به صورت موضعی روی مفاصل آسیب دیده برای تسکین درد در آنها اعمال می شود.

۵. کرفس (Apium graveolens)

کرفس را می توان به عنوان یک درمان موثر برای روماتیسم و ​​نقرس استفاده کرد که هر دو می توانند باعث درد در مفاصل شوند. بنابراین، کرفس درمان پایدارتری برای این مشکل فراهم می کند. محتوای قلیایی کرفس آن را در درمان درد مفاصل موثر می کند.

۶. قاصدک (Taraxacum officinale)

قاصدک سرشار از منیزیم است، عنصری که برای معدنی سازی مناسب استخوان ها مورد نیاز است. استفاده از قاصدک باعث قوی تر شدن استخوان ها و محافظت از آنها در برابر درد می شود.

۷. سیر (Allium sativum)

سیر یک داروی بسیار موثر برای درمان درد مفاصل است. هر روز صبح باید حدود پنج تا شش حبه سیر مصرف شود تا تسکین یابد.

۸. زنجبیل (Zingiber officinale)

زنجبیل نیز یکی از بهترین روش ها در درمان درد مفاصل است. باید آزادانه در رژیم غذایی روزانه فرد گنجانده شود. چای تهیه شده با زنجبیل در آن نیز مفید است.

(۲) درمان های غذایی برای درد مفاصل

زنجبیل و سیر برای کنترل درد مفاصل بسیار مفید هستند. برخی افراد بوی زنجبیل را غیرقابل تحمل می دانند. برای کاهش بو، می‌توان حبه‌های سیر را کمی در کره سرخ کرد. همه مزه های تلخ برای آرتروز مفید هستند. از این رو مردم می توانستند بدون نگرانی کدو تلخ و طبل تلخ مصرف کنند.

افراد مبتلا به درد مفاصل باید به طور کامل از انواع غذاهای ترش دوری کنند، زیرا این مواد می توانند واتا را افزایش دهند. یبوست می تواند درد را تشدید کند. از این رو باید از غذاهایی که هضم آنها دشوار است اجتناب شود. این امر به غذاهای غنی از پروتئین مانند حبوبات نیز گسترش می یابد. غذاها را نباید سرخ کرد تا بیش از این لکه دار نشوند.

(۳) درمان آیورودا برای دردهای مفصلی

آیورودا انواع مختلفی از درمان ها را برای انواع مختلف دردهای مفصلی تجویز می کرد. هنگامی که یک بیمار به پزشک آیورودا مراجعه می کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که علت درد را مشخص کنید. بسته به آن، داروها تجویز می شوند.

۱. آرتریت روماتیسمی در آیورودا به نام آما واتا شناخته می شود. این به دلیل آتش کم گوارشی ایجاد می شود که به دلیل آن آما در بدن باقی می ماند. برای معالجه آن ابتدا آما با روزه و در صورت نیاز با نفاق خارج می شود. سپس مخلوطی از پانارناوا، گوگولو، گالانگالا و سیر در دوزهای یک گرم در روز تجویز می شود. داشامولاریشتا نیز به مقدار ۱۵ میلی لیتر روزی سه بار به مدت سه هفته تجویز می شود.

۲. اگر درد مفصل به دلیل ضربه باشد، Vishagarbha taila برای استفاده خارجی در ناحیه ای که درد مفصل احساس می شود تجویز می شود. برای تجویز داخلی، قرص راسنادی گوگولو و گودوچی به بیمار تجویز می شود که به مقدار ۲۵۰ میلی گرم سه یا چهار بار در روز همراه با آب مصرف شود.

۳. در افراد بالای پنجاه سال، نوعی درد مفاصل آرتروز به نام استئوآرتریت مشاهده می شود. این در زبان سانسکریت به نام آشتیگاتا واتا شناخته می شود. برای این حالت، یا Pravala Panchamrita یا Lakshadi Guggulu تجویز می شود. دوزها به ترتیب ۱۲۵ میلی گرم دو بار در روز برای یک ماه و ۲۵۰ میلی گرم سه بار در روز برای سه ماه است.

(۴) درمان های خانگی برای درد مفاصل

آ. قبل از رفتن به رختخواب مفاصل را با مخلوطی از کافور، روغن اکالیپتوس و منتول ماساژ دهید.

ب صبح زود یک لیوان آب هویج میل کنید. این کار را تا زمانی که کاهش درد را پیدا کنید، ادامه دهید، که باید ظرف یک هفته اتفاق بیفتد.

ج ورزش وحشیانه انجام ندهید، اما در عین حال مفاصل خود را بی حال نگه ندارید. فعالیت هایی را با آنها انجام دهید تا آنها را متحرک نگه دارید.

د هر روز صبح با آب گرم حمام کنید. این امر گردش خون مناسب را تسهیل می کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر