درمان آرتریت: آرتریت نقرس – یک بیماری جدی و کشنده

افزایش اسید اوریک خون و نقرس شرایط رایج در ایالات متحده است. داده های بررسی ملی سلامت و تغذیه ۲۰۰۷-۲۰۰۸ (NHANES) نشان داده است که نقرس تقریباً ۴ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد.

یعنی ۸.۳ میلیون نفر. اما نگران‌کننده‌تر این واقعیت است که بروز نقرس در چند دهه گذشته بیش از دو برابر شده است. دلایل زیادی برای این وجود دارد، از جمله افزایش بروز سایر شرایط پزشکی که عوامل خطرزا برای نقرس هستند. از جمله این بیماری ها می توان به افزایش چربی خون، دیابت، فشار خون بالا و چاقی اشاره کرد. از مجموع این شرایط اغلب به عنوان “سندرم متابولیک” یاد می شود. به نظر می رسد سندرم متابولیک نتیجه نهایی انتخاب سبک زندگی است که در ایالات متحده رایج است.

بار اقتصادی نقرس بسیار زیاد است و به دلیل افزایش دفعات خدمات اورژانس، افزایش مراجعات به پزشک و هزینه های دارو است. علاوه بر این، همانطور که قبلاً توضیح داده شد، نقرس با سایر بیماری‌های رایج پزشکی همراه است که قیمت بالایی نیز دارند.

در حالی که بیشتر مردم نقرس را فقط یک شکل دردناک از آرتریت می دانند، اما بیشتر از این است. به دلیل ارتباط آن با شرایط پزشکی فوق، اکنون به عنوان یک عامل خطر قابل توجه برای مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی شناخته شده است. شگفت‌انگیزتر این است که این افزایش خطر مستقل از سایر عوامل از جمله وجود فشار خون بالا، دیابت، سن، جنسیت و سطوح بالای چربی خون است.

یکی دیگر از ارتباط آزاردهنده نقرس و بیماری کلیوی است. بسیاری از افراد مبتلا به نقرس کلیه هایی دارند که بازدهی ۱۰۰ درصدی ندارند. از آنجایی که اسید اوریک از طریق کلیه ها دفع می شود، نتیجه نهایی این است که دفع اسید اوریک کمتر و در نتیجه تجمع تدریجی منجر به افزایش سطح اسید اوریک خون می شود. این یک چرخه معیوب ایجاد می کند زیرا افزایش سطح اسید اوریک خون می تواند بیماری کلیوی را بدتر کند. نشان داده شده است که اسید اوریک باعث التهاب رگ‌های خونی می‌شود که می‌تواند به آسیب کلیه و همچنین احتمالاً به مشکلات قلبی که قبلاً توضیح داده شد، کمک کند.

تقریباً ۶۰ درصد افراد مبتلا به نقرس درجاتی از اختلال عملکرد کلیه دارند. مشکل این است که داروهایی که برای درمان حملات حاد نقرس استفاده می شوند مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و کلشی سین ممکن است اثر نامطلوبی بر عملکرد کلیه داشته باشند. همچنین طب سنتی که برای کاهش اسید اوریک سرم استفاده می شود، آلوپورینول نیز باید در صورت وجود ناهنجاری های کلیوی تنظیم دوز داشته باشد.

واضح است که آرتریت نقرسی یک موضوع بهداشت عمومی است که باعث عوارض قابل توجه و همچنین مرگ و میر می شود و باید با جدیت بیشتری به آن پرداخت.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر