درباره آرتریت و نحوه تأثیر آن بیشتر بدانید

اگر در مورد آرتریت شنیده باشید، به احتمال زیاد آن را با بیماران مسن تر و با دردهای بدن مرتبط می دانستید. با این حال، چیزهای زیادی در مورد آرتریت وجود دارد که آن را به یک بیماری منحصر به فرد و بله، دردناک تبدیل می کند. متأسفانه، ورم مفاصل تنها محدود به قدیمی نیست، و در واقع می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود.

اصطلاح آرتریت خود از کلمات یونانی برای مفصل و التهاب گرفته شده است و گروهی از شرایط سلامتی را پوشش می دهد که مفاصل بدن را تحت تأثیر قرار می دهند. آرتریت قرن هاست که شناخته شده و ثبت شده است. اولین مورد به ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح گزارش شده است. خیلی ساده، آرتریت شامل تورم مفاصل است، به طوری که حرکت صرف می تواند باعث درد بدن شود.

چنین مفاصلی به تغییرات آب و هوا حساس هستند و بیماران مسن مبتلا به آرتریت ادعا می کنند که درد آنها در صبح، زمانی که برای اولین بار از خواب بلند می شوند، بیشتر است. بیماران جوان‌تر نیز ممکن است از آرتریت رنج ببرند – درد مفاصل معمولاً مشخصه عمومی آرتریت نوجوانان نیست، بلکه تمایل به حرکت یا اصلاً امتناع از حرکت است، همانطور که در مورد کودکان به‌ویژه کم سن و سال است.

برای تشخیص آرتریت و تشخیص آن از درد معمولی یا ساده مفاصل، پزشکان مجموعه‌ای از آزمایش‌های خون و عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام می‌دهند. برخی از آزمایش‌های خون می‌توانند وجود آنتی‌بادی‌های خاصی را بررسی کنند، زیرا برخی از اشکال آرتریت از سیستم ایمنی بدن ناشی می‌شوند و به خود حمله می‌کنند و این اشکال آرتریت را به اختلالات خود ایمنی تبدیل می‌کنند. از سوی دیگر، اشعه ایکس می تواند استخوان یا غضروف فرسایش یافته را نشان دهد.

پس از تشخیص آرتریت، درمان می تواند ادامه یابد. درمان می تواند به صورت جراحی یا درمان دارویی باشد. کسانی که با آرتروز سر و کار دارند نیز باید جلسات کاردرمانی و فیزیوتراپی را انجام دهند تا بتوانند استفاده از اندام خود را بازیابی کنند و جریان خون خود را ثابت نگه دارند. در تمام انواع درمان، پزشکان اطمینان حاصل می کنند که استرس روی مفاصل آسیب دیده کاهش می یابد و درد با موفقیت مدیریت می شود.

انواع درمان مورد استفاده بستگی به نوع آرتریتی دارد که بیمار به آن مبتلا شده است. چند نوع رایج شامل موارد زیر است.

o آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی سیستمیک است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می کند و سپس روی سایر اندام های بدن مانند پوست، قلب و ریه ها تاثیر می گذارد.

o آرتریت پسوریاتیک نیز یک اختلال خود ایمنی با علائمی مشابه آرتریت روماتوئید است. در بیماران مبتلا به پسوریازیس، یک بیماری پوستی، شایع است.

o آرتریت سپتیک ساییدگی غضروف به دلیل تجمع باکتری در مفاصل و حمله به آن است. این معمولاً به دلیل بریدگی ها یا بریدگی هایی است که تا سطح استخوان نفوذ می کنند و درمان نشده یا شسته نمی شوند.

o استئوآرتریت به دلیل ساییده شدن غضروفی که از استخوان محافظت می کند ایجاد می شود. بیماران مبتلا به استئوآرتریت به دلیل درد شدیدی که تجربه می کنند، ممکن است از حرکت امتناع کنند و باعث آتروفی عضلات آنها شود.

o نقرس نوعی آرتریت است که در اثر تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل ایجاد می شود. کسانی که مبتلا به نقرس هستند باید از رژیم غذایی کم پورین استفاده کنند یا از غذاهای پر پروتئین مانند ساردین و انواع خاصی از ماهی ها، برخی صدف ها، نان های عرقی مانند کلیه ها و مغز حیوانات و الکل دوری کنند.

اگر فکر می کنید به آرتروز مبتلا هستید، در مورد وضعیت خود با پزشک مشورت کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید. اگر همه نشانه‌ها حاکی از تشخیص مثبت هستند، حتماً تمام دستورالعمل‌ها را تا حد امکان دنبال کنید: تمام داروهای تجویز شده را مصرف کنید، از تمام غذاهایی که باید اجتناب کنید اجتناب کنید و در صورت نیاز در تمام جلسات درمانی شرکت کنید.

اگر فردی مبتلا به آرتریت را می شناسید، یا با فردی مبتلا به این بیماری زندگی می کنید، با اطمینان از اینکه بیمار از رژیم درمانی پیروی می کند، یا با مشاهده خوب بیمار پس از جراحی، در نظارت بر پیشرفت بیمار نقش داشته باشید. آرتروز یک بیماری است که هم از طرف مبتلا و هم از طرف مراقب نیاز به صبر دارد، بنابراین تمام دستورات را رعایت کنید و در صورت لزوم سوال بپرسید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر