دبیر کل سابق ناتو مشاور زلنسکی شد – شما آنلاین


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آندرس فوگ راسموسن، نخست وزیر سابق دانمارک و دبیرکل سابق ناتو، اخیرا به عنوان مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین انتخاب شد.

وی در این سمت جدید ابتدا از شهر ایرپین دیدن کرد و سپس در قالب یک هیئت بین المللی برای دیدار با زلنسکی به کیف رفت. این هیئت از کارشناسان قرار است در زمینه “ضمانت های امنیتی” اوکراین به زلنسکی کمک کنند.

این گروه که اکنون توسط راسموسن ریاست مشترک دارد، متشکل از چندین متخصص بین المللی در زمینه های سیاست جهانی، سیاست خارجی، دیپلماسی و دانشگاه است. از دیگر اعضای این گروه می توان به کوین راد و کارل بیلد، نخست وزیران سابق استرالیا و سوئد اشاره کرد.

راسموسن در توییتر نوشت که دیدار با زلنسکی “افتخار” بود و تاکید کرد که این گروه درباره اقدامات لازم برای ادامه حمایت از دموکراسی جهانی برای اوکراین بحث کرده است.

دبیرکل سابق ناتو گفت: وظیفه این گروه یافتن راهی برای ارائه تضمین های امنیتی بهینه برای اوکراین تا زمانی که در آینده به عضویت ناتو درآید. اوکراین هنوز این رویا را دارد، اما وظیفه ما این است که اقداماتی را که اکنون می توانیم برای تضمین امنیت اوکراین برداریم، ببینیم.

این کارگروه اعلام کرد که در حال بررسی این است که چگونه شرکای کیف می توانند به “تقویت و بازسازی نیروهای مسلح اوکراین” برای جلوگیری از حملات آینده کمک کنند. در همین حال، راسموسن تاکید کرد که تعهدات دیگر کشورها نمی تواند جایگزین توانمندی های دفاعی قوی اوکراین شود.

در سال ۲۰۰۹، راسموسن به دوران نخست وزیری دانمارک پایان داد و دبیرکل ناتو شد. پس از ترک این پست در سال ۲۰۱۴، با سابقه مشکوک – از جمله بمباران گسترده در لیبی در سال ۲۰۱۱ – به عنوان مشاور مشغول به کار شد.

انتهای پیام