داروهای مفید سرطان برای درمان دیستروفی عضلانی – شما آنلاین


محققان دریافته‌اند که دارویی به نام CSF1R با افزایش کشش فیبرهای عضلانی به کند کردن پیشرفت دیستروفی عضلانی در موش‌ها کمک می‌کند.

فرشاد بایج‌اندقی، محقق فوق‌دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا و اولین نویسنده این مطالعه، می‌گوید: این یافته‌ها می‌تواند دو هدف برای درمان دیستروفی عضلانی علاوه بر درمان سرطان داشته باشد. این بسیار امیدوار کننده است و با انجام آزمایشات بیشتر می تواند به بهبود و افزایش عمر این بیماران کمک کند.

دیستروفی عضلانی دوشن یک اختلال ژنتیکی جدی است که منجر به ضعف و زوال پیشرونده عضلانی در نتیجه آسیب در دیستروفی پروتئینی می شود که به حفظ سلول های عضلانی سالم کمک می کند. این بیماری شایع ترین بیماری مادرزادی در کانادا است که از هر ۳۵۰۰ مرد یک نفر به آن مبتلا می شود. بروز این بیماری در زنان نادر است.

علائم بیماری معمولا در اوایل کودکی ظاهر می شود. به این ترتیب بیماران با افزایش سن با کاهش عملکرد عضلانی مواجه می شوند و با پیشرفت بیماری، بسیاری از بیماران مجبور می شوند به وسایل کمک حرکتی مانند ویلچر تکیه کنند و این بیماری در نهایت بر عملکرد قلب و ریه تأثیر می گذارد. در حالی که پیشرفت در مراقبت های قلبی و تنفسی باعث افزایش امید به زندگی در دهه های اخیر شده است، در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد.

محققان در آزمایش‌های خود بر روی موش‌ها دریافتند که مهارکننده‌های CSF1R که ماکروفاژهای جمعیت را کاهش می‌دهند، تأثیر غیرمنتظره‌ای در مقاوم‌تر کردن فیبرهای عضلانی در برابر نوع آسیب بافتی ناشی از انقباض دارند که مشخصه دیستروفی عضلانی است.

فابیو روسی، محقق ارشد این مطالعه گفت: بسیاری از مردم شنیده‌اند که انواع مختلفی از فیبرهای عضلانی از جمله ماهیچه‌های تند انقباض و عضلات کند انقباض وجود دارد؛ با دادن این دارو متوجه شدیم که فیبرهای عضلانی نسبت به آنها مقاوم‌تر شده‌اند. آسیب ناشی از انقباض عضلانی

پس از درک این موضوع، محققان این دارو را بر روی موش‌های مبتلا به دیستروفی عضلانی آزمایش کردند و در عرض چند ماه پس از درمان، نتایج موفقیت‌آمیز و آسیب کمتر عضلانی را نسبت به همتایان درمان‌نشده خود مشاهده کردند.

منبع: فسط العین