داروهایی که سالمندان باید با احتیاط مصرف کنند


چرا سن تفاوت ایجاد می کند

با افزایش سن ممکن است داروها را جذب و استفاده کنید.

بر کسی پوشیده نیست که وقتی سن شما بالا می رود، بدن شما مانند گذشته کار نمی کند. و این در مورد نحوه واکنش شما به دارو صادق است. سیستم گوارشی شما ممکن است داروها را به این سرعت جذب نکند. مشکلات کبدی ممکن است به این معنی باشد که دارو در جریان خون تجمع می‌یابد یا به سرعتی که باید وارد آن نمی‌شود. و مشکلات کلیوی می تواند بر نحوه حرکت دارو به عنوان مواد زائد از بدن شما تأثیر بگذارد. از پزشک خود در مورد تأثیر داروهای خود با افزایش سن سؤال کنید.

مسکن های بدون نسخه

NSAID ها ممکن است با سایر داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، آسپرین، و ناپروکسن، می‌توانند برخی از داروهای تجویزی را که مصرف می‌کنید، از عملکرد آن‌ها جلوگیری کنند. آنها اغلب ترکیب خوبی با داروهای رقیق کننده خون، داروهای دیابت، دیورتیک ها یا داروهای فشار خون نیستند. NSAID ها همچنین با افزایش سن روی اندام های اصلی مانند کلیه ها، کبد، قلب و دستگاه گوارش تأثیر می گذارند.

شل کننده های عضلانی

شل کننده های عضلانی ممکن است شما را بی حال و گیج کنند.

پزشک شما ممکن است این داروها را برای کاهش اسپاسم عضلانی پیشنهاد کند. شل‌کننده‌های عضلانی مانند سیکلوبنزاپرین (فلکسیریل)، متوکاربامول (روباکسین) و کاریزوپرودول (سوما) می‌توانند عوارض جانبی مانند احساس گیجی و گیجی داشته باشند. این می تواند شانس شما را برای افتادن و آسیب رساندن به خودتان افزایش دهد.

برخی از داروهای دیابت

برخی از داروهای دیابت ممکن است باعث هیپوگلیسمی شوند.

داروهای سولفونیل اوره طولانی اثر برای دیابت، مانند کلرپروپامید (دیابینیز) و گلیبورید (دیابتا، گلیناز)، می توانند باعث کاهش قند خون شوند، وضعیتی که “هیپوگلیسمی” نامیده می شود. ممکن است گیج، لرزان، عرق کرده، گرسنه و خسته شوید. اگر این وضعیت شدید یا طولانی مدت باشد، می تواند باعث تشنج شود و در موارد نادر می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین ها ممکن است شما را خواب آلود و گیج کنند و احتمال زمین خوردن را افزایش دهند.

اگر تب یونجه دارید، پزشک ممکن است داروهای بدون نسخه به نام آنتی هیستامین ها را پیشنهاد کند. آنها می توانند شما را از عطسه باز دارند، اما برخی از آنها عوارض جانبی بیشتری نسبت به دیگران دارند. برخی از آنتی هیستامین ها ممکن است باعث خواب آلودگی و سردرگمی بیشتر افراد مسن شوند، که این امر شانس شما را برای مصرف غلتک افزایش می دهد.

برخی از داروهای کمکی خواب

داروهای کمکی خواب ممکن است شما را گیج کنند و بر تعادل شما تأثیر بگذارند.

داروهایی که به شما کمک می‌کنند بخوابید می‌توانند هنگام بیدار شدن باعث ایجاد مشکلاتی شوند. ممکن است وقتی صبح از رختخواب بیرون می آیید احساس گیجی کنید و در تعادل مشکل داشته باشید. توانایی شما برای تفکر واضح ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. دیفن هیدرامین، ماده اصلی بسیاری از قرص های خواب آور، همچنین می تواند منجر به خشکی دهان، تاری دید و مشکلات مثانه شود.

داروی اضطراب

داروهای اضطراب ممکن است شما را گیج کرده و خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

بنزودیازپین ها داروهایی هستند که اضطراب را درمان می کنند. آنها شامل دیازپام (Valium)، آلپرازولام (Xanax) و کلردیازپوکساید (Librium) هستند. برخی از این داروها مدت طولانی تری نسبت به سایرین در سیستم شما باقی می مانند. عوارض جانبی آن‌ها، مانند گیجی، می‌تواند از روزی که آن‌ها را مصرف می‌کنید ادامه داشته باشد و احتمال افتادن شما را افزایش دهد.

آنتی کولینرژیک ها

مصرف آنتی کولینرژیک با گیجی، خشکی دهان و تاری دید همراه است.

پزشک شما ممکن است این داروها را برای کمک به درمان شرایطی مانند بیماری پارکینسون، سندرم روده تحریک پذیر و افسردگی تجویز کند. اما آنتی کولینرژیک ها می توانند باعث گیجی، خشکی دهان و تاری دید به خصوص در افراد مسن شوند. در مردان مسن، بیشتر احتمال دارد که با ادرار کردن مشکل ایجاد کنند.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ممکن است شامل یبوست، ضربان قلب نامنظم، گیجی، تاری دید، مشکلات حافظه و خشکی دهان باشد.

آنها دسته قدیمی تری از داروها هستند که پزشکان اغلب آنها را تجویز نمی کنند. اما اگر از داروهای سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین و ایمی پرامین استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که این داروها عوارض جانبی دارند که می تواند در افراد مسن بدتر باشد. اینها شامل مشکلاتی مانند یبوست، ضربان قلب نامنظم، تاری دید، گیجی، مشکلات حافظه و خشکی دهان است. مردان ممکن است با ادرار کردن مشکل داشته باشند.

داروهای ضد روان پریشی

داروهای ضد روان پریشی ممکن است خطر مشکلات قلبی و خونریزی مغزی را افزایش دهند.

این داروها اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی را درمان می کنند و برای برخی از افراد مسن خطرناک هستند. در صورت ابتلا به زوال عقل، مصرف داروهای ضد روان پریشی احتمال یک مشکل قلبی تهدید کننده زندگی یا خونریزی مغزی را افزایش می دهد.

سایمتیدین (تاگامت)

سایمتیدین ممکن است باعث گیجی شود.

این یک درمان بدون نسخه برای سوزش سر دل، سوء هاضمه و زخم است. اگر شما یک فرد مسن هستید و این دارو را مصرف می کنید، حتی در دوزهای منظم می تواند عوارض جانبی مانند گیجی داشته باشد.

داروهای ترکیبی

اگر از داروهای ترکیبی استفاده می کنید که میزان مواد موثره آنها را دوبرابر نمی کنید، مراقب باشید.

با دقت به برچسب داروهای بدون نسخه نگاه کنید تا ببینید آیا آنها بیش از یک ماده فعال دارند یا خیر. به عنوان مثال، برخی از داروهای سرماخوردگی و سینوس ها دارای داروهای ضداحتقان همراه با آنتی هیستامین ها هستند. این ترکیب می تواند شما را گیج، خواب آلود و گیج کند. همچنین می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و در دستشویی رفتن مشکل ایجاد کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/