خونریزی مغز را با ابزاری شبیه ربات پاک کنید – آنلاین هستید


محققان نشان داده‌اند که با استفاده از دستگاه‌های روباتیکی که می‌توان با میدان‌های مغناطیسی آن را کنترل کرد، می‌توان خونریزی در مغز را پاک کرد.

مقاله ای در Nature Communications منتشر شد که در آن محققان رویکرد درمانی جدیدی بر اساس نانوروبات ها ایجاد کرده اند. در این روش از یک میکروربات کنترل شده مغناطیسی برای درمان سکته هموراژیک ناشی از خونریزی با کمک یک دستگاه تمیزکننده استفاده می شود. نتایج به دست آمده از این روش نشان داده است که این روش ۸۶ درصد در مدل های حیوانی موثر بوده است.

پژوهشگر Huwan Lee، محقق ارشد در دانشگاه پردو، یک دستگاه میکرو مقیاس قابل کنترل مغناطیسی ساخته است تا خون تجمع یافته در مغز در هنگام سکته را تمیز کند.

هیو لی این نوآوری را برای ثبت اختراع به دفتر تجاری سازی فناوری بنیاد تحقیقات پوردو ارسال کرد. گام بعدی در توسعه بیشتر دستگاه، اخذ تاییدیه از سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای مطالعات اولیه انسانی است. این نوآوری بر روی مدل های حیوانی با همکاری جراح مغز و اعصاب Dr. تیموتی بنتلی از کالج دامپزشکی پوردو و دکتر. آلبرت لی از Goodman Campbell Brain and Spine در کارمل، ایندیانا. این میکروربات موفق شد خون شش حیوان از هفت حیوان موجود در مدل حیوانی را تمیز کند.

آلبرت لی گفت: بیماران مبتلا به خونریزی مغزی تا ۵۰ درصد مرگ و میر دارند. در حال حاضر هیچ درمان کاملی برای خونریزی داخل بطنی وجود ندارد. داروهای انعقاد خون تنها گزینه ای هستند که خطرات و عوارض جانبی دارند.

نوآوری هیو لی را می توان از راه دور با استفاده از یک میدان مغناطیسی اعمال شده خارجی فعال کرد.

هیو لی گفت که نیازی به منبع تغذیه کاشته شده یا مدارهای مجتمع پیچیده نیست. همانطور که جهت میدان مغناطیسی را تغییر می دهید، میکروکنترلر مانند یک سوزن قطب نما با یک آهنربا در نزدیکی آن حرکت می کند. آنها می توانند بخشی از یک سیستم ایمپلنت یا بخشی از یک سیستم تخلیه خارج رحمی باشند.