خوش بینی میانجی آمریکایی برای دستیابی به توافق در مورد تعیین مرزهای دریایی بین بیروت و تل آویو – شما آنلاین


به گزارش ایسنا، به نقل از قدس العربی، عاموس هوخشتاین، میانجی آمریکایی در امر تعیین مرز دریایی بین سرزمین‌های اشغالی و لبنان پس از دیدار یک ساعته با حضور میشل عون، رئیس‌جمهور این کشور؛ نبیه بری، رئیس مجلس و نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان در کاخ بعبدا گفتند: از رئیس جمهور عون بصار سپاسگزارم، زیرا او رهبران را به این نشست دعوت کرد و به توافق در مورد تحدید حدود بسیار خوشبین هستم. مرزهای دریایی در هفته های آینده

وی افزود: برای تکمیل مذاکرات به زودی به منطقه بازخواهم گشت و امیدواریم به توافق برسیم.

شبکه الجدید لبنان نیز گزارش داد که میقاتی هنگام خروج از جلسه به «موضوعات مثبت» اشاره کرده است.

در همین حال، شبکه رادیویی اسرائیل امروز (دوشنبه) اعلام کرد که اعتماد وجود دارد، اما اطلاعات بیشتری منتشر نکرد.

روزنامه هاآرتص نیز امروز گزارش داد که مقامات اسرائیلی نسبت به دستیابی به توافق سریع با لبنان در مرز بین دو منطقه اقتصادی دریایی بین سرزمین های اشغالی و لبنان ابراز اطمینان کرده اند.

این روزنامه به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده است، نوشت: من معتقدم که سفر فعلی آموس هوخشتاین، فرستاده آمریکا به منطقه ممکن است به گشایش مذاکرات در هفته های آینده منجر شود.

این روزنامه می نویسد: این توافق که در حال تبلور است، راه حلی میانی بین راه حل پیشنهادی اسرائیل برای مناقشه مرزی دریایی و آنچه لبنان می خواهد خواهد بود.

یک مقام اسرائیلی در گفت و گو با این روزنامه گفت: در حل و فصل کنونی هیچ یک از طرفین به خواسته های کامل خود نخواهند رسید.

این روزنامه می نویسد: در روزهای اخیر مقامات ارشد آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود اعتماد کردند. مقامات اسرائیلی همچنین خاطرنشان کردند که تهدیدهای اخیر حزب الله نشان می دهد که این گروه متوجه شده است که توافق در مورد مرزهای دریایی نزدیک است.

بر همین اساس، رام بن باراک، رئیس کمیسیون امور خارجه و امنیت در کنست (پارلمان اسرائیل) امروز در گفت و گو با هیئت صدا و سیمای رژیم با اشاره به حوزه قانا گفت: پیشرفت هایی وجود دارد، بله، اختلافاتی وجود دارد. نظر در مورد میدان گازی که تا سرزمین ما گسترش می یابد، وجود دارد، اما این اختلاف قابل حل است.

وی مدعی شد: تهدید دبیرکل حزب الله عامل موثری در مذاکرات نیست، اگر علیه سکوهای گازی اسرائیل اقدام کنند، لبنان از جمله حزب الله هزینه سنگینی خواهد پرداخت.

انتهای پیام