خشونت یکی از علائم افسردگی شدید است


علی درخشان تصریح کرد: علائم مربوط به افسردگی پایدار است، بیش از دو هفته در فرد باقی می ماند و بدون درمان از شدت این علائم کاسته نمی شود.


یک روانشناس می گوید: افسردگی یکی از بیماری های شایع قرن حاضر است که گاهی از آن با عنوان «سرماخوردگی روح» یاد می شود. مانند هر بیماری دیگری علائمی دارد که با تشخیص به موقع و دقت در روند درمان، امید به بهبودی کامل فرد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه شدت علائم افسردگی برای هر فردی متفاوت است، ادامه داد: اغلب بیماری تشخیص داده نمی شود و فرد در سکوت دچار بیماری می شود.

درخشان با اشاره به اینکه معمولاً علائمی مانند گیجی، بی قراری و خشونت در افراد افسرده دیده می شود، گفت: عصبانیت عامل ثابت افسردگی است، زمانی که عصبانیت به خوبی درک نشود منجر به پرخاشگری منفعل می شود.

این روانشناس تصریح می کند: این رفتار باعث ایجاد خودتخریبی در فرد و ایجاد افسردگی می شود. هر فردی که دائماً در رفتار خود پرخاشگری و خشونت را تجربه می کند یا به طور غیرعادی سریع عصبانی می شود، باید جستجو شود. برای یافتن راه حل درمانی مناسب از مشاوران و روانشناسان کمک بگیرید.

وی با بیان اینکه انتقاد از خود، تفکر انتقادی فرد نسبت به رفتار خود است، تصریح کرد: از طریق این تفکر می توان نقاط ضعف خود را شناخت و از اشتباهات خود درس گرفت، اما جنبه بد خودانتقادی زمانی نمایان می شود که فرد مدام به یاد بیاورد. اشتباهاتش را در ذهن شما ایجاد می کند و در نهایت با ایجاد احساس گناه، عزت نفس شما را از بین می برد.

درخشان با اشاره به اینکه یکی از شاخص های قوی در تشخیص افسردگی، انتقاد شدید از خود است، گفت: همه ما منتقد درونی داریم، صدای منتقد درونی بسیار قوی و برای افراد افسرده آسیب رسان است.

این روانشناس با اشاره به اینکه یکی از بدترین علائم افسردگی ناامیدی است، افزود: ناامیدی در افراد افسرده مانع از درمان بیماری خود می شود، افسرده هایی که دست به خودکشی می زنند معمولا کسانی هستند که به دلیل شدت ناامیدی به دنبال درمان و توانبخشی هستند. هیچ امیدی ندارند.

وی با بیان اینکه ناامیدی در افزایش میزان افسردگی نقش دارد، تاکید کرد: ناامیدی در افراد افسرده با وقوع شکست تشدید می شود، این شکست واقعی یا خیالی است و انتقاد از خود نقش مهمی در ایجاد شکست خیالی دارد.

درخشان ادامه داد: افراد افسرده علاقه خود را به چیزهایی که زمانی از آنها لذت می بردند از دست می دهند: چیزهایی مانند تماشای فیلم، ورزش و بودن با دوستان که به آن بی تفاوتی می گویند.

این روانشناس می افزاید: از دست دادن علاقه باعث افزایش احساس تنهایی و افزایش افسردگی می شود. گاهی اوقات این عدم علاقه نتیجه تغییرات هورمون‌هایی است که پاداش را تنظیم می‌کنند یا تغییر در انتقال‌دهنده‌های عصبی، که شکستن چرخه خود را برای افراد افسرده بسیار دشوار می‌کند. -تخریب.

وی با اشاره به اینکه فرد افسرده تمایلی به غذا خوردن ندارد و از غذا لذت نمی برد و برعکس به دلیل پرخوری عصبی ممکن است عمدا یا ناخواسته شروع به خوردن غذا کند تا وضعیت خود را تغییر دهد، اظهار داشت: کم تحرکی ناشی از افسردگی نیز به این بیماری کمک می کند. افزایش وزن

درخشان ادامه می دهد: ترس، اضطراب و نگرانی مداوم باعث ایجاد مشکلاتی در نحوه خوابیدن می شود، افرادی که از کمبود خواب شبانه رنج می برند، در طول روز بیشتر می خوابند، چرت می زنند یا قهوه می نوشند که همه اینها باعث خواب شبانه این افراد می شود. مشکلاتی ایجاد می کند.

این روانشناس با بیان اینکه بی خوابی افسردگی را تشدید می کند، افزود: بر اساس این تحقیق ۴۰ درصد از جوانان به ویژه زنان در هنگام استرس بیشتر می خوابند، بنابراین افراد افسرده که در طول روز زیاد می خوابند در واقع خواب را راهی برای فرار از مشکلات می دانند. .

وی بیان کرد: مثل اینکه بدن یک فرد افسرده تحت فشار زیادی است که با التهاب همراه است و این التهاب به خستگی کمک می کند.

درخشان تصریح کرد: افراد مبتلا به افسردگی علائمی مانند خستگی، تنبلی و ضعف جسمانی دارند، بی نظمی در خواب این افراد وجود دارد و این بی نظمی خستگی را تشدید می کند. در این فرد خستگی به صورت لکنت، بی حالی و کندی حرکات بدن دیده می شود

این روانشناس با اشاره به اینکه گاهی افراد افسرده از مشکلاتی مانند درد معده، درد مفاصل و کمر شکایت دارند، افزود: انتقال دهنده های عصبی سروتونین و نوراپی نفرین نه تنها بر وضعیت روانی بلکه برخی از فرآیندهای بیولوژیکی و عصبی بدن تأثیر می گذارند و ممکن است باعث ایجاد درد در بدن شوند. بدن

وی ادامه داد: افسردگی بر نحوه تشخیص درد در مغز نیز تاثیر می گذارد، سیگنال های درد که در شرایط عادی نادیده گرفته می شوند تحت استرس تقویت می شوند، افراد افسرده توجه منفی زیادی به خود دارند، به عنوان مثال ممکن است به درد حساس شوند و موارد دیگر. از تمرکز بر روی آن در نتیجه درد شدید می شود.

درخشان با بیان اینکه روش های درمان شناختی رفتاری و دارودرمانی به صورت انفرادی یا توام به درمان افسردگی کمک می کند، تاکید کرد: این بیماری در برخی افراد آسان و سریع درمان می شود و برخی دیگر نیازمند درمان مستمر هستند. .

سردرد و افسردگی