خانه نوآوری و فناوری ایران در سلیمانیه – شما آنلاین افتتاح شد


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با راه اندازی خانه ششم ایران، دامنه حضور و نفوذ شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی در سایر کشورها به همسایه غربی ایران رسیده است. نوآوری و صادرات فناوری ساخت ایران در اقلیم کردستان تا بازارهای جدیدی فراتر از مرزهای کشورمان برای تولیدات و توانمندی های شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی ایجاد شود.

افزایش سهم ایران از بازار فناوری عراق

مهدی قلعه‌نوی، معاون علمی و فناوری مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری در مراسم افتتاحیه این خانه گفت: این خانه‌ها طی چندین سال با مشارکت حداکثری بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور ساخته شده‌اند. پشتیبانی مادی و معنوی معاونان رئیس جمهور، روسای علم و فناوری در چین، کنیا، روسیه، سوریه و ترکیه تأسیس شده اند. آنها فرصت ایده آلی را برای ورود محصولات ایرانی به بازار جهانی فراهم کرده اند.

وی افزود: کمک به بازاریابی و فروش محصولات دانش‌بنیان و خلاق در کشورهای هدف یا مناطق جغرافیایی در نظر گرفته شده و ایجاد شرکت‌های ایرانی علاقه‌مند به فعالیت در کشورهای هدف از مهم‌ترین اهدافی است که این مراکز دنبال می‌کنند.

به گفته قالنوئی، عراق مقصد تأسیس ششمین خانه نوآوری و صادرات فناوری ساخت ایران است. امیدواریم با راه اندازی این مرکز، تبادلات فناوری، دانشگاهی و علمی بین ایران و عراق افزایش یابد و سهم ایران از سبد محصولات در مرز دانش عراق افزایش یابد.

توسعه روابط دانشگاهی ایران و عراق

در این مراسم مهدی شوشتری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه نیز راه اندازی این خانه را که دارای دو بعد تجاری، علمی و فناوری است مهم ارزیابی کرد و گفت: این خانه می تواند نقش مهمی در توسعه روابط و روابط تجاری و تجاری برای ایجاد همکاری های علمی و دانشگاهی بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق به ویژه منطقه سلیمانیه.

حوال ابوبکر استاندار سلیمانیه و هوشیار عبدالله عزیز معاون آموزش عالی اقلیم کردستان در سخنانی جداگانه به روابط عمیق سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و سلیمانیه اشاره کردند. با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در استان‌های کردستان و سلیمانیه، راه‌اندازی خانه نوآوری و فناوری ایران در سلیمانیه را آغاز و فرصتی برای توسعه روابط علمی، دانشگاهی و فناوری دو کشور دانستند.

افتتاحیه این خانه با حضور مهدی قلعه نویی، رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مهدی شوشتری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه، حوال ابوبکر، استاندار سلیمانیه، هوشیار عبدالله عزیز، رئیس دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه و معاون وزیر تحصیلات عالی. و تحقیقات علمی اقلیم کردستان، استانداران سلیمانیه و حلبچه، رئیس دانشگاه سلیمانیه، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان، معاونان اتاق های بازرگانی و صنایع سلیمانیه و حلبچه و جمعی از تجار و بازرگانان عراقی و فعالان اقتصادی و شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی برگزار شد.