حقیقت در مورد آزمایش های DNA از طریق ایمیل


اطلاعات زیاد و کمی سردرگمی

آزمایش‌های DNA از طریق پست الکترونیکی بسیار گسترده‌تر می‌شوند.

اگر کنجکاو هستید که اجدادتان از کجا آمده‌اند یا نگران بیماری‌هایی هستید که ممکن است به آن مبتلا شوید، آزمایش‌های DNA پستی دریافت برخی از پاسخ‌ها را آسان می‌کند. ده ها شرکت آنها را ارائه می دهند، و می توان آنها را با نمونه بزاق یا سواب گونه انجام داد. نکته مهم این است که شما ممکن است “حقایق” را در مورد خودتان یاد بگیرید که کاملاً واقعی نیستند.

افسانه: احتمال ابتلا به بیماری را پیش بینی کنید

آزمایش‌های DNA پستی نمی‌توانند خطر ابتلا به بیماری را به شما نشان دهند.

این آزمایش‌ها اطلاعاتی را در ژن‌های شما جستجو می‌کنند که نشان می‌دهد احتمال بیشتری برای ابتلا به یک بیماری خاص مانند آلزایمر یا سرطان وجود دارد. اما آنها نمی توانند بگویند که آیا شما در نهایت آن را دریافت خواهید کرد یا خیر. آنها حتی نمی توانند واقعاً به شما بگویند که شانس آن را دارید. موارد دیگر، مانند سبک زندگی یا عادات شما، بر خطر ابتلا به بیماری ها نیز تأثیر می گذارد.

افسانه: پوشش همه شرایط

آزمایش DNA ممکن است اطلاعاتی در مورد برخی از شرایط به شما بدهد اما نه همه شرایط.

زمینه ژنتیک به سرعت در حال رشد است، اما آزمایش های زیادی در دسترس است. بنابراین در حالی که ممکن است اطلاعاتی در مورد شرایط خاص به دست آورید، ممکن است در مورد بیماری کمتر شایعی که نگران آن هستید، اطلاعاتی دریافت نکنید.

افسانه: درخت خانواده خود را ترسیم کنید

آزمایش DNA فقط می تواند منشأ شما را بر اساس نمونه هایی که از دیگرانی که این آزمایش را انجام داده اند جمع آوری کرده است، به شما بگوید.

هر شرکتی دارای پایگاه داده خاص خود از نمونه هایی از افرادی است که در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند، و آنها با شما با سایرین در پایگاه داده مطابقت دارند. بنابراین نتایج شما شامل همه کسانی که آزمایش شده اند نمی شود — آنها فقط شامل افرادی می شوند که توسط شرکتی که شما انتخاب کرده اید آزمایش شده اند.

افسانه: اطلاعات یکسان برای خواهر و برادر

DNA خواهر و برادر بر اساس آنچه که هر کودک از والدین به ارث می برد متفاوت خواهد بود.

همه ۵۰ درصد از DNA خود را از هر یک از والدین دریافت می کنند، اما آنچه در هر نیمه وجود دارد می تواند متفاوت باشد. بنابراین کاملاً ممکن است که شما بیشتر از DNA اروپایی مادرتان و خواهرتان بیشتر از DNA آسیایی آنها را دریافت کرده باشید. پدرتان را به این ترکیب اضافه کنید، و همه چیز بیشتر به هم می‌خورد. همانطور که خواهر و برادرها همیشه شبیه هم نیستند، DNA آنها نیز ممکن است شبیه هم نباشد.

افسانه: نیازهای تغذیه ای

هیچ مدرک محکمی مبنی بر اینکه آزمایش‌های DNA بتواند به شما بگوید چه نوع مکمل‌هایی را مصرف کنید وجود ندارد.

برخی از شرکت های آزمایش بر اساس نتایج آزمایش شما توصیه های شخصی در مورد مکمل های غذایی ارائه می دهند. برخی حتی سعی می کنند آنها را به شما بفروشند. اما هیچ مطالعه‌ای نشان نمی‌دهد که آزمایش‌های ژنتیکی می‌توانند اطلاعات مفیدی در مورد آن‌ها یا انتخاب‌های رژیم غذایی به شما بدهند.

افسانه: اثرات سموم

آزمایشات ژنتیکی به شما نمی گوید که چقدر سموم محیطی را پردازش می کنید.

همه کسانی که سیگار می کشند به سرطان مبتلا نمی شوند و برخی از شرکت های آزمایش DNA معتقدند که دلیل آن در ژن های شماست. ممکن است حداقل تا حدی اینطور باشد، اما هیچ علمی قوی وجود ندارد که ثابت کند آزمایش‌های ژنتیکی می‌تواند به شما بگوید که بدن شما تا چه اندازه با برخی چیزها در محیط برخورد می‌کند.

افسانه: نرخ های بیمه

نتایج آزمایش ژنتیک ممکن است توسط شرکت هایی که بیمه عمر، ناتوانی و مراقبت های طولانی مدت می فروشند استفاده شود.

قوانینی برای محافظت از شما در برابر محرومیت از بیمه درمانی یا دریافت هزینه بیشتر برای آن وضع شده است. اما این قوانین برای بیمه عمر، بیمه از کار افتادگی یا بیمه مراقبت طولانی مدت اعمال نمی شود. این بدان معناست که ممکن است نتایج آزمایش ژنتیکی شما توسط شرکت‌هایی که این نوع بیمه‌ها را می‌فروشند استفاده شود.

افسانه: مقررات دولتی

FDA در حال ارائه دستورالعمل هایی برای آزمایش های ژنتیکی است.

بیشتر این تست‌ها به‌صورت خصوصی انجام می‌شوند و می‌توانند بدون هیچ مدرکی مبنی بر کارکرد آن‌ها طبق آگهی به شما فروخته شوند. اگرچه ممکن است به زودی تغییر کند. FDA در حال ارائه دستورالعمل هایی برای آزمایش های ژنتیکی است.

افسانه: همه آزمون ها یکسان هستند

به دنبال یک آزمایش DNA از طریق پست باشید که دارای گواهینامه CLIA باشد.

در حالی که هیچ شرکت آزمایشی نمی تواند تضمین کند که اطلاعاتی که به شما می دهد ۱۰۰٪ دقیق است، برخی از آنها بهتر از دیگران هستند. اگر تصمیم دارید آزمایش DNA در خانه را امتحان کنید، به دنبال آزمایشی باشید که مطابق با استانداردهای ایالات متحده به نام اصلاحیه های بهبود آزمایشگاهی بالینی (CLIA) باشد، و بررسی کنید که آیا این آزمایش ها توسط FDA تایید شده است یا خیر.

افسانه: اطلاعات شخصی

مطمئن شوید که نتایج آزمایش DNA ایمیلی شما واقعا خصوصی است.

چاپ ریز را بخوانید. اکثر شرکت ها تلاش می کنند تا داده های شخصی را “خصوصی” نگه دارند، اما این می تواند معنای متفاوتی داشته باشد. مطمئن شوید که متوجه شده‌اید چه داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند و چه کسی آن‌ها را خواهد دید.

افسانه: سرگرمی بی ضرر

آزمایش‌های ژنتیکی پستی ممکن است شگفتی‌هایی مانند بستگان جدید یا اطلاعات بیماری را نشان دهد.

تست DNA در خانه می تواند سرگرم کننده باشد، حتی اگر همیشه دقیق نباشد. اما آنها می توانند باعث استرس نیز شوند. گاهی اوقات آزمایش‌های ژنتیکی شگفتی‌های نه چندان خوشحال کننده را نشان می‌دهد، مانند عدم ارتباط یکی از اعضای خانواده با شما یا احتمال ابتلا به یک بیماری خاص. ممکن است قبل از تصمیم گیری در مورد انجام آزمایش با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید. و اگر تصمیم به انجام آن دارید، مشاور می تواند به شما در درک نتایج کمک کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/