حسگرهایی که لرزش ها را به دقت ردیابی می کنند – شما آنلاین هستید


سنسوری که ارتعاشات را به دقت تشخیص می دهد
سنسوری که ارتعاشات را به دقت تشخیص می دهد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یکی از موارد خطرناک در ورزش که می تواند باعث ایجاد ضربه مغزی شود، عدم آگاهی ورزشکاران از آن است. بنابراین برای دریافت خدمات درمانی مطلوب تلاش نخواهند کرد. در همین راستا سنسور جدیدی برای تشخیص وقوع لرزش ایجاد شده است […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یکی از موارد خطرناک در ورزش که می تواند باعث ایجاد ضربه مغزی شود، عدم آگاهی ورزشکاران از آن است. بنابراین برای دریافت خدمات درمانی مطلوب تلاش نخواهند کرد.
در این راستا سنسورهای جدیدی اختراع شده است که به ورزشکاران یا مربیان آنها در مورد ضربه مغزی هشدار می دهد. این سنسورها به جای سر بر روی گردن آنها قرار می گیرند.
اگرچه چندین گروه کلاه ایمنی مجهز به حسگرهایی ساخته اند که انواع ضربه های مرتبط با ضربه مغزی را ردیابی می کند، چنین دستگاه هایی ۱۰۰٪ قابل اعتماد نیستند. در برخی موارد حتی در صورت عدم ضربه مغزی، دستگاه مذکور ممکن است اخطار کاذب بدهد یا آسیبی را احساس نکند.
پروفسور نلسون اسپولودا از دانشگاه ایالتی میشیگان دریافت که وقتی بازیکنان فوتبال کالج دچار ضربه مغزی می شوند، سر آنها به سرعت به یک طرف حرکت می کند. او با همکاری یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه، حسگری را به شکل یک چسب نازک ایجاد کرد که می تواند حرکت این گردن را تشخیص دهد.
نمونه اولیه وصله حسگر ذکر شده در بالا به اندازه یک باند کوچک با ضخامت ۰.۱ میلی متر است. همچنین از مواد پیزوالکتریک در سنسور استفاده شده است که در هنگام کشش یا فشرده شدن بار الکتریکی تولید می کند. پس از انتقال به کامپیوتر، داده های بار الکتریکی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و به این ترتیب وقوع رویدادی که منجر به لرزش می شود مشخص می شود.
در آزمایش یک شتاب سنج به یک سر ساختگی متصل شد. در عوض، سنسورهای بانداژ در جلو، پشت و کناره های گردن نصب می شوند. سپس سر عروسک از فاصله ۰.۶ متری روی زمین افتاد.
هنگام خواندن داده‌ها از وصله و مقایسه آن با اطلاعات حسگرها، مشخص شد که این دو سیستم در تشخیص ضربه‌هایی که منجر به لرزش می‌شوند به یک اندازه خوب عمل می‌کنند. با این حال، سنسور نوآورانه، بر خلاف سنسور سرعت سنج ادغام شده در کلاه ایمنی، تحت تأثیر عوامل مختلف خوانش داده های نادرستی را ارائه نمی دهد.
محققان اکنون در حال بررسی راه‌های جدیدی برای طراحی وصله‌ها هستند، مانند تجهیز آنها به فرستنده‌هایی که داده‌ها را به‌صورت بی‌سیم به رایانه‌ها یا تلفن‌های همراه اطراف ارسال می‌کنند.
پژوهش مذکور در مجله “Scientific Reports” منتشر شده است.