جعبه تولید اکسیژن به اندازه یک درخت در مریخ – شما آنلاین هستید


جعبه ای که به اندازه یک درخت در مریخ اکسیژن تولید می کند
جعبه ای که به اندازه یک درخت در مریخ اکسیژن تولید می کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از CNET، محققان MIT در حال ساخت دستگاهی هستند که در سطح وسیعی در مریخ اکسیژن می سازد. سال گذشته، زمانی که ناسا کاوشگر رباتیک Endurance را به سیاره سرخ فرستاد، این ابزار یک جعبه کوچک طلایی رنگ به نام MOXIE برای “آزمایش استفاده از منابع اکسیژن” بود. […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از CNET، محققان MIT در حال ساخت دستگاهی هستند که در سطح وسیعی در مریخ اکسیژن می سازد.
هنگامی که ناسا سال گذشته کاوشگر رباتیک Endurance را به سیاره سرخ فرستاد، ابزار جعبه ای طلایی رنگ کوچکی به نام MOXIE را برای آزمایش استفاده از منابع اکسیژن در مریخ قرار داد.
اکنون محققان این پروژه اعلام کرده اند که MOXIE کار می کند و میزان اکسیژن تولیدی آن با عملکرد درختان روی زمین قابل مقایسه است.
تا پایان سال ۲۰۲۱، داده های گسترده نشان داد که این دستگاه به هدف خود در تولید ۶ گرم اکسیژن در ساعت در ۷ آزمایش جداگانه و در شرایط مختلف آب و هوایی دست یافته است. این شرایط جوی شامل شب و روز، فصول مختلف مریخ و موارد مشابه است.
مایکل هچت، محقق اصلی مأموریت MOXIE در MIT، گفت: «تنها چیزی که ما نشان نداده‌ایم این است که این ابزار در غروب یا طلوع خورشید چگونه کار می‌کند. در این حالت دما به میزان قابل توجهی تغییر می کند.
MOXIE یک ابزار بسیار کوچک است، در واقع به اندازه یک تستر، که بسیار موثر است. این بدان معناست که اگر محققان بتوانند ابزار را افزایش دهند، MOXIE می تواند اکسیژن بیشتری از ۶ گرم در ساعت تولید کند.
محققان امیدوارند که در آینده بتوانند به اندازه صدها درخت در مریخ اکسیژن تولید کنند و از این طریق از حیات فضانوردان پس از رسیدن به سیاره حمایت کنند و همچنین سوخت موشک را برای بازگرداندن آنها به زمین فراهم کنند.
این دستگاه ها به طور منظم دی اکسید کربن موجود در جو مریخ را به اکسیژن قابل تنفس تبدیل می کنند. این در حالی است که این ماده ۹۶ درصد جو سیاره را تشکیل می دهد.