جراحی کاهش وزن (بای پس ، بادکنک و واسفرن معده) چه عوارضی دارد؟


جراحی کاهش وزن (بای پس ، بادکنک و معده از راه معده) چه عوارضی دارد؟

جراحی کاهش وزن ممکن است تصمیم درستی برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند ، نباشد. زخم معده یا معده: شایع ترین نوع بای پس معده است. کوچک شدن معده باعث می شود فرد سریعتر احساس سیری کند و کمتر تمایل به غذا خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که صرف نظر از ملاحظات بسیار دقیق نباید انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید درک دقیقی از آنچه اتفاق می افتد ، مانند خطرات آینده داشته باشد. همچنین باید در نظر داشت که بعد از عمل جراحی شما باید تغییرات طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی خود ایجاد کنید. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندام ایده آل وجود دارد که عوارض جانبی و محدودیت های جراحی کاهش وزن را ندارند.

کاهش وزن در افرادی که بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بالاتر هستند و همچنین افرادی که در اتخاذ روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند ، انجام می شود. به با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که پس از آن باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید ، مشورت کنید. تمام گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع جراحی های کاهش وزن که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و کارآمدترین روش را برای جراحی بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روش های کاهش وزن شامل موارد زیر است:

جراحی حلقه معده

جراحی حلقه معده

در حال حاضر ، بستن معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی شخص غذا می خورد ، این غذا از قسمت مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد غذای کمتری می خورد و سریعتر از قبل احساس سیری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی تا پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را پس از عمل جراحی تنظیم کرد تا مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی اوقات ممکن است حلقه معده لغزیده و از جای خود بیفتد ، یا دچار فرسایش شده و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت نیاز به تعویض دارد.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و کیسه کوچکی (لکه) در قسمت فوقانی معده ایجاد می شود. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده می چسبد. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک جدید ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار قادر به خوردن آن است و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه معده کوچکتر باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و برای مدت طولانی تری بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. آستین معده به دلیل میزان کاهش وزن که ممکن است فرد پس از عمل جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بالون داخل معده

بالون داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار سریعتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلوپانکراسی

انحراف بیلوپانکراسی

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه معده کوچک باقی می ماند. سپس قلم مو به ته روده کوچک چسبانده می شود.در این روش بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش برداشته می شود. همزمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (معمولا صفرا و آنزیمهای لوزالمعده خالی در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم) وارد قسمت تحتانی روده کوچک می شوند. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. انحراف بیلوپانکراسی یک عمل پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این جراحی چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. پس از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات دقیقی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای قوی تر بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک از برخی مکمل ها استفاده کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن با توجه به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. علاوه بر این ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات کلی در هر نوع جراحی کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، پس از عمل جراحی ، احتمال ایجاد لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز وریدهای عمقی) اندک است و اغلب پزشک برای کاهش این خطر دارو تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها و یا در محل زخم پوستی بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که اصلاً ظاهر چندان جذابی ندارد و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل می توان عملیات دیگری را انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین برای کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی های کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و بی خطر مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، کویتی شن و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *