تیم ملی مسن‌تر نتیجه چرخه معیوب استعدادیابی بسکتبال است! – شما آنلاین هستید


به گزارش ایسنا، تیم ملی بسکتبال ایران خود را برای رویارویی با جام ملت های آسیا ۲۰۲۲ اندونزی آماده می کند که میانگین سنی تیم ملی ایران نسبت به دور آخر این رقابت ها حدود ۳ سال افزایش یافته است. ۷ تغییر در ترکیب تیم ایران برای این مسابقات وجود دارد که یکی از نکات قابل توجه است.

(آخرین دوره مسابقات در سال ۲۰۱۷ به میزبانی لبنان برگزار شد و تیم ایران موفق شد با درخشش ستاره ای مانند حامد حدادی (MVP دوره قبل) فینالیست شود. در دور قبل ایران در فینال مقابل استرالیا شکست خورد در مسابقات قهرمانی آسیا نایب قهرمان شد و اقیانوسیه را به نام خود ثبت کرد.)

تیم ملی ایران با سرمربیگری مهران حاتمی با ترکیب زیر (بازیکنانی که نامشان قرمز است در این مدت حضور نخواهند داشت) راهی لبنان شده است.
۱- میشم میرزایی
۲- سجاد مشایخی
۳- نوید رضایی فر
۴- بهنام چغری
۵- وحید دلیرزهان
۶- نوید نیکتاش

۷- اوشین ساهاکیان
۸- روز ارغوانی
۹- محمد جمشیدی
۱۰- ارسلان کاظمی
۱۱- حامد حدادی
۱۲- فرید اصلانی
۱۳- کیوان ریایی

اگر نام های باقی مانده در لیست بالا را که بدنه اصلی تیم ملی فعلی ایران را تشکیل می دهند در نظر بگیریم، این ترکیب در حال حاضر میانگین سنی ۲۹ سال و ۶ ماه دارد. این درحالی است که همین بازیکنان با میانگین سنی ۲۴ سال و ۶ ماه در جام ملت های آسیا ۲۰۱۷ بازی می کنند. همچنین طبق آمار به دست آمده میانگین سنی ۱۳ بازیکن ایرانی در آخرین دوره جام ملت های آسیا حدود ۲۵ سال و ۵ ماه است.

اگر ترکیب تیم ایران برای جام ملت های آسیا ۲۰۲۲ را در نظر بگیریم، همین تیم در سومین پنجره انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ حضور دارد (متین آقاجانپور، سجاد کبان، محمد حسن زاده، آرمان زنگنه، رسول مظفری و محمد یوسفوند به همراه با ۶ بازیکن باقیمانده جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۷ که همچنان در تیم حضور دارند، میانگین سنی تیم ایران ۲۸ سال است که نسبت به دوره قبلی مسابقات حدود ۲ سال و ۷ ماه است.

در سومین پنجره انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ که چند روز پیش برگزار شد، تیم ملی ایران با شکست مقابل قزاقستان آنقدر عملکرد خوبی نداشت تا نگرانی شهروندان این رشته را برانگیزد. برخی از کارشناسان بسکتبال مانند محمدمهدی ایزدپناه نیز اعلام کردند که سعید ارمغانی باید در کنار ستاره هایی مانند حدادی بیشتر برای نوجوانان ایرانی بازی کند.

در شرایطی که بسیاری معتقدند بسکتبال ایران نمی تواند استعدادیابی کند و نسل جدیدی برای آینده بسازد، از نظر آماری چرخه ناقص استعدادیابی در کشور باعث شده همین بازیکنان ۵ سال پیش ترکیب اصلی تیم ملی ایران را تشکیل دهند. این نشان می دهد که در طول ۵ سال گذشته تا کنون، سیستم استخدامی اشتباه باعث شده است که حتی یک بازیکن به تیم ملی نیامده باشد که جای تامل دارد!

با توجه به واقعیت تلخ فوق، پیشنهاد می‌شود جواد داوری، رئیس جدید فدراسیون بسکتبال، در سال‌های آینده ریاست‌جمهوری خود را بر روی یارگیری به عنوان هدف اصلی خود متمرکز کند تا شاید بسکتبال نیز مانند چند رشته دیگر، بتواند رشد کند. بازیکنان نسل جدید.برای آموزش

انتهای پیام