تولید مدارهای الکتریکی قابل بازیافت – شما آنلاین هستید


تولید مدارهای الکتریکی قابل بازیافت
تولید مدارهای الکتریکی قابل بازیافت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، بازیافت وسایل الکترونیکی قدیمی دشوار است، این وسایل زباله مشکل ساز هستند که برای مدت طولانی تجزیه نمی شوند و در عین حال حاوی فلزات گرانبهایی هستند که به راحتی قابل دسترسی نیستند. اکنون دانشمندان یک مدار چاپی الکتریکی تولید کرده اند که در صورت لزوم […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، بازیافت وسایل الکترونیکی قدیمی دشوار است، زباله های مشکل آفرینی هستند که برای مدت طولانی تجزیه نمی شوند و در عین حال حاوی فلزات گرانبهایی هستند که به راحتی قابل دسترسی نیستند.
اکنون دانشمندان مدارهای چاپی الکتریکی تولید کرده اند که در صورت لزوم می توان آنها را از بین برد و از مواد داخل آن استفاده مجدد کرد.
بسیاری از ما می خواهیم هر چند سال یک بار یک تلفن همراه جدید بخریم و مشکل افزایش زباله های الکترونیکی بدتر می شود. بسیاری از این دستگاه ها با در نظر گرفتن قابلیت بازیافت ساخته نشده اند و استخراج فلزات گرانبها مانند طلا و نقره برای استفاده مجدد از آنها دشوار است. در عوض، بیشتر این زباله های الکترونیکی به محل های دفن زباله فرستاده می شود، جایی که مواد شیمیایی سمی وارد محیط می شوند.
مواد الکترونیکی موقتی که پس از مدت معینی خراب می شوند یا در اثر قرار گرفتن در معرض محرک های خاصی مانند گرما یا آب از بین می روند، راه حل های مناسبی در نظر گرفته می شوند. استفاده از آن نه تنها می تواند به کاهش زباله های الکترونیکی کمک کند، بلکه امکان بازیافت فلزات گرانبها را نیز فراهم می کند.
برای تولید این مدار الکترونیکی از پلاستیک زیست تخریب پذیر با آنزیم های خاصی استفاده می شود که زنجیره های پلیمری موادی را که به سختی در آب داغ یا خاک تجزیه می شوند می شکند و ظرف چند روز پلاستیک را تجزیه می کند. در عین حال، مولکولی به نام RHP آنزیم را به خوشه های پراکنده تبدیل می کند و از تخریب زودرس مواد جلوگیری می کند.
برای تکمیل فرآیند، از مدارهای الکترونیکی ساخته شده از جوهر رسانا استفاده می شود، و ذرات نقره یا کربن سیاه برای تشدید رسانایی الکتریکی، چسب های پلی استر برای نگه داشتن اجزا در کنار هم و کوکتل های آنزیمی برای کمک به فرآیند تجزیه استفاده می شود.